Rákosi viperák találtak új otthonra a Hanságban
Több mint félszáz egyedet engedtek szabadon a Fertő-Hanság Nemzeti Park hansági területén, egy speciálisan számukra elkerített helyen. A fokozottan védett hüllőből ma már csak pár száz él szabadon.
Több mint félszáz egyedet engedtek szabadon a Fertő-Hanság Nemzeti Park hansági területén, egy speciálisan számukra elkerített helyen. A fokozottan védett hüllőből ma már csak pár száz él szabadon.
A Jegespusztai gyepen, a Fertő-Hanság Nemzeti Park területén okozott pusztítás nyomai még hosszú évek múltán is fellelhetőek lesznek.
A faj olyan helyeken is felbukkan, ahol eddig még nem lehetett vele találkozni. Most a Fertő környékén került elő.
Se nem lepke, se nem szitakötő, de mindkét csoportra hasonlít. A fokozottan védett keleti rablópillét nem csupán különleges kinézete teszi egyedivé.
Habár a naptár szerint még tél van, az enyhe, tavaszias idő előcsalta az év első rákosi viperáját a Hanságban.
A Gönyűi-homokvidék kiemelt értékeit bemutató természetfilm utolsó, legfrissebb előzetesében ízelítőt kapunk a lepkék csodálatos világából.
Érdekes túrára invitál az idén 30 éves Fertő-Hanság Nemzeti Park rövid tanösvénye, ahol egyáltalán nemcsak Hany Istók különleges történetét ismerhetjük meg, hanem hazánk egykoron legnagyobb lápvidékének még mindig változatos élővilágát is.
Jeladóval szerelték fel őket, hogy nyomon tudják követni a mozgásukat.
A Gönyűi-homokvidék kiemelt értékei a partifecskék és gyurgyalagok, előbbieket leshetjük meg a most megjelent kisfilmben.
Változatos színekben pompáznak a láp- és mocsárrétek a Hanságban. Virágzik a réti iszalag, a hússzínű ujjaskosbor, a nyári tőzike, a fekete nadálytő, a réti kakukkszegfű, és még számos növényfaj mutatja legszebb formáját.
Novemberben találták a súlyosan sérült parlagi sast az osztrák Wallernben, a határ mellett. Már szakértői vélemény is alátámasztja, hogy bűncselekmény történt.
A napokban a Győr-Moson-Sopron megyei Halászinál bukkant fel egy barátságos példány, amit azonmód megkínáltak elemózsiával. Sajnos ez nem jó ötlet, a nutria ugyanis sok kárt okoz.
Az utóbbi napokban fehérbe borult a híres „Tőzikés” erdő alja. A kora tavaszi látványosság évek óta nagyon sok látogatót vonz, épp ezért, aki idén elmegy, a virágok mellett – a járványhelyzet miatt – magára és a többi kirándulóra is fokozottan ügyeljen.
Egyetlen fészkelő vadlúdfajunk néhány szép példányát a napokban kapták lencsevégre. De miért is különleges, hogy felbukkantak ebben az időszakban a skandináv látogatók a Fertőnél?
Nem meglepő, ha a címben említett hely nevével nem találkoztál ezelőtt, mert még a közvetlen közelében élők, a győriek sem mind ismerik. A homokvidéket alapvetően katonai gyakorlótérként használják, de egy része egy projekt keretén belül hamarosan a nagyközönség számára is látogatható lesz.
Itt a különleges vidékről készülő természetfilm ízelítősorozatának negyedik része.
Fennmaradása teljes mértékben a kornistárnics nevű növényhez és a hangyákhoz kötött, nem csoda, hogy most veszélyeztetett helyzetben van.
Már sejtették, hogy megtelepedett, de eddig még nem került kézre tavi denevér a Fertő-Hanság Nemzeti Park területén, egészen mostanáig.
Újabb védett orchideafajjal bővült a fertőszéplaki bányató környékének flórája. Több szép kosborféle mellett megjelent a vörösbarna nőszőfű is.
Magyarországon ötödik alkalommal sikerült megfigyelni a nálunk rendkívül ritka pártásdarut, a Dunántúlon, és azon belül a Fertőn, ez a faj első észlelése.