Tudod, mi az a lösz?
És azt, hogy miért jó, hogy hazánkban sok van belőle?
És azt, hogy miért jó, hogy hazánkban sok van belőle?
A fatörzslenyomat-barlangokról van szó, amelyek különböző kőzetekbe beágyazódott, nagyméretű fatörzsek elbomlása után visszamaradt, ember által járható üregek.
Az ünnepek lecsengtek, a bejgli elfogyott, a meseszép téli hótakarótól sok helyütt mentes táj a csikorgó fagyban pedig mindennél szürkébbnek tűnhet. De csak elsőre! Ahogy az kiderül első idei lapszámunkból is.
Egy igazi „bányamanóval” jártuk be az Aranyásók útja tanösvényét, s még egy több évszázados bányajáratba is lemerészkedtünk.
2021-ben ismét volt Geotóp Napok az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság (ANPI) területén, amely országos programsorozatot idén már 14. alkalommal rendezték meg. Ezen belül kilencedjére taposták geoturisták az ANPI földtudományi értékekben gazdag („geodiverz”) vidékét, ezúttal Szögliget térségében, a Szádvár Tanösvény útvonalai mentén.
→ TovábbCikkünkben a Zempléni-hegység geológiai csodáit mutatjuk be.
Az ország számos pontján várnak izgalmas gyalog és kerékpáros túrákkal az idei Geotóp Napokon.
A Kőszegi-hegység eredettörténetét tekintve bizonyos értelemben kakukktojásnak számít a hazai középhegységeink között. A festői hegyvidéki tájakkal tagolt terület geográfiai értelemben az Alpok legkeletibb nyúlványa.
A Mecsek nemcsak a Dél-Dunántúl ékköve, hanem hazánk egyik legvadregényesebb középhegysége. A szelíd lankákkal és sűrű erdőségekkel megkoronázott hegyvidék azonfelül, hogy valódi ínyencfalat a hegyi túrák kedvelői számára, a hazai földtörténet egyik legizgalmasabb olvasmánya is egyben.
Kíváncsi vagy, milyen a magyar Fudzsi télen? Február 11-én feltúrázhatsz egy vezetett programmal a Tapolcai-medence keleti szélén emelkedő jellegzetes alakú Gulácsra.
Nincs is annál kényelmesebb, mint amikor egy ismeretlen tájat szervezett túra keretében fedezhetünk fel. A Karancs-Medves teljesítménytúra számomra egy ilyen esemény volt, amely a testmozgás mellett egy fantasztikus, természeti és történelmi látnivalókban egyaránt gazdag vidéket tárt fel előttem.
Magyarország egyik legszebb, a túrázók között méltán népszerű középhegységi vidéke, a Börzsöny földtörténeti múltja olyan, mint a jó könyv; ha elkezdjük olvasni, nem fogjuk tudni letenni. A napsütés által bearanyozott páratlan szépségű lankák mozgalmas, különleges múltról mesélnek nekünk.
Ha Szécsénytől északra, a szlovák határ felé autózunk, elénk tárul a festői szépségű nógrádi táj látványa. A szelíd dombvidék mélyén egy évmilliókkal korábbi, trópusi világ kőzetrétegekbe zárt üzenete vár türelmesen arra, hogy megfejtsük a titkait.
A Gerecse hegység, a Dunazug-hegyvidék középtájának legnyugatibb egysége, hazánk egyik legfestőibb vidéke. A szelíd lankák oldalából itt-ott kibukkanó mészkősziklák egy rég letűnt világ néma tanúi. Ha avatott szemmel vizsgáljuk a Gerecse kőzeteit, a sziklák beszélni kezdenek, és a valódi Jurassic Park titkai kezdenek feltárulni az idők mélyéből.
Az egykori gánti bauxitbánya hazai természetföldrajzi értékeink között az egyik különösen szép ékkő. A napjainkban szabadtéri geológiai múzeumként működő védett feltárás geológiai tanösvényén izgalmas időutazásra indulhatunk.
A Kárpát-medence mozgalmas földtörténeti múltjáról sokat megtudhatsz, ha figyelmesen járod hazánk hegységeit. A hegyek, a különös formájú sziklák, de még egy útról felvett kő is mesélhet; vulkánokról, hullámzó tengerről vagy akár egy letűnt világ élőlényeiről. Íme öt földtani és felszínalaktani látnivaló, ami bármikor kiváló úti cél lehet.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park látogatóhelyeinek java része ősszel és télen is nyitva tart. Geotúrákkal, különleges kiállításokkal, vidám foglalkozásokkal, izgalmas kalandtúrákkal várják az érdeklődőket. A következő hetek programjaiból szemezgettünk.
Április 26-án ízelítőt hoztak a budapesti, Erzsébet téri Akváriumba mindabból, amit a Balaton régió és a nemzeti park májusban kínál.