
Videó: másodpercek alatt kipenderíti a fészekből a betolakodót a poroszlói gólya
Ahogy a webkamerás felvételen is látszik, az idegennek nem sok esélye van.
Ahogy a webkamerás felvételen is látszik, az idegennek nem sok esélye van.
Alig hitt a szemének a természetvédelmi őr, amikor felpillantott a gólyafészekre. Olyan látványban volt része, amihez foghatót eddig még aligha láttak Magyarországon. Videó is készült róla. Mutatjuk.
A legújabb poroszlói fészekkamerának köszönhetően indul a gólyashow a Tisza-tónál is. Összeállításunkban mutatunk még pár bekamerázott hazai fészket, ahol élőben, nap mint nap belenézhetünk a visszatérő fehér gólyák életébe, akár éjszaka is.
Bő egy hét telt el a gólyalány, Szofi hazaérkezése óta szárnyaszegett párjához, és máris lerakta az első tojását. Azóta kétnaponta tojik egyet, várhatóan szombaton folytatja.
Szofi minden évben visszatér Afrikából párjához, a dömösi madármentő központban élő sérült gólyához, Macushoz. Az idei már a nyolcadik alkalom, az örömteli viszontlátást pedig videó is megörökítette.
Javában zajlik a költési időszak a gólyáknál, és a bekamerázott fészkeknek köszönhetően élőben nézhetjük a fiókák világra jöttét, majd cseperedését. Mutatunk néhányat, amelyeket érdemes követni.
Hull a hó a gólyafészekre. Noha nem néz ki jól, hogy a madár egy behavazott fészekben kotlik a tojásain, de a gólyákat nem kell félteni, ezt a hidegebb időszakot is átvészelik. Amíg van mit enniük, nincs ok aggodalomra.
Az Időkép ostffyasszonyfai webkameráján keresztül három kisgólya első heteit követhetjük nyomon.
A gólyák többsége ma már villanyoszlopokon fészkel. Ez a gólyapár azonban az ősi hagyományokat követve egy fán rakott fészket, így őket biztosan nem veszélyezteti otthonukban az áramütés.
Te is gondoskodhatsz egy gólyacsaládról, ha csatlakozol a Hortobágyi Madárpark legújabb kezdeményezéséhez, amelyben gólyafészkeket lehet örökbe fogadni. Az akció célja a fészkek megfigyelése a fokozottan védett madarak életének védelmében.
Gólyáink hazatérőben, és ki ne szeretne vigyázni rájuk? Na de mi a teendő, ha nem tudnak fészket rakni, vagy ha egy fiatal gólya lepottyan a földre?
Úgy tűnik, szeretne fészket, de ha épít is, költeni már nem fog az idén. A magányos gólyát azonban nem kell félteni, ha szükséges, jövőre új fészekalapot kaphat.
A sztori vége viszont sajnos nem biztos, hogy mókás lesz: a fülesbagoly kényszerből foglalta el az üres gólyafészket, a fiókák pedig lehet, hogy veszélyben forognak majd.
A nem megfelelően végzett épületfelújítások, fa- és bokorkivágások, oszlopkarbantartások súlyos természetvédelmi károkat okozhatnak.
Elvesztette legkisebb fiókáját Sára és Tóbiás, a Gemenci-erdő feketególya-párja. A négy fióka között nagy volt a harc az táplálékért, a legapróbbnak nem sok falat jutott. Legyengült, elpusztult. Szomorú, de ez a természet rendje. Ami viszont jó hír: a többiek rendben cseperednek.
Május 1-jén kibújt a tojásból Sára és Tóbiás első fiókája. Másnap kettőt figyelhettünk meg, és mintha már a harmadik is készülődne kifelé. A napokban a negyedik is kikelhet. A webkamerán keresztül bárki élőben nézheti a gemenci feketególya-fészek történéseit.
Jelenleg már 4200 olyan gólyafészektartó található oszlopokon az E.ON szolgáltatási területén, amelyet folyamatosan javítanak és karbantartanak. Sajnos még így is nagyon sok a veszélyes villanyoszlop.
A négy fióka, Kelepke és Kázmér utódai sok érdekes pillanattal örvendeztették meg azokat, akik az utóbbi hónapokban nyomon követték a kocséri bekamerázott fészek életét. Most eljött a kisgólyák komolyabb szárnypróbálgatásainak ideje.
Kocséron újra benépesült a gólyafészek. Kelepke és Kázmér idén négy fiókát nevel. A madárcsalád mindennapjait és a kisgólyák fejlődését a webkamera segítségével 24 órás élő adásban követheted nyomon.
Idén három gólya döntött úgy, hogy nem indul el Afrikába, szívesebben tölti Zala megyében a telet.
Hogy lesz valakiből kilométer- és turistaereklye-gyűjtögető?
A füzéri vár fehér falai már a távolból virítanak a csupasz kőoszloprengeteg tetején.