Egy közkedvelt népi gyógymód – Bodza-anyóka teája
Már javában nyílik az illatos bodza. Érdemes betankolni belőle, mielőtt elvirágzik, mert nemcsak szörp, lekvár, szirup, szósz, hanem ízletes gyógytea is készülhet belőle.
Már javában nyílik az illatos bodza. Érdemes betankolni belőle, mielőtt elvirágzik, mert nemcsak szörp, lekvár, szirup, szósz, hanem ízletes gyógytea is készülhet belőle.
A téli időszakban nem könnyű elkerülni a betegségeket, de nem muszáj rögtön orvosságokhoz nyúlnunk. Teázni pedig mindig jó, főleg a hosszú téli estéken, és enyhébb betegségek esetén, kiegészítő kezelésként vagy épp megelőzésre percek alatt összedobhatunk egy melengető, gyógyító italt.
Sokan nem tudják, de a sokak által ismert és szeretett borsosmenta valószínűleg spontán jött létre, más vadon előforduló mentafajok kereszteződésével, egy viszonylag „fiatal”, pár száz éves növényről van szó.
Egyik legismertebb gyógynövényünk amellett, hogy számos problémára gyógyír, hatalmas mezőivel csoda szép látványt nyújt az alföldi tájon. Repüljetek velünk képeink segítségével a kamillás Hortobágyra!
Vénás keringési problémák enyhítésére használják az idei év gyógynövényét, amelynek kivonatából krémeket, kenőcsöket, tablettákat és kapszulákat készítenek.
Szinte egész évben elérhető ez a vadon termő fűszer-, saláta- és főzeléknövény, amelyet régen a gazdagok is különösen kedveltek. A patakpartjainkat sokfelé borító podagrafűből főztünk.
A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógynövény Szakosztálya 2022-ben az Év Gyógynövényének a népnyelvben patikai ezerlevelűfű néven is ismert cickafarkot választotta, amely számos bajra hozhat gyógyírt. Lássuk, mire is jó?
Június második felében virágba borulnak a levendulaültetvények, amelyekből ma már országszerte egyre több van. A „Szedd magad” akciók még pár hétig eltartanak, ezen a hétvégén pedig az ország több pontján is levendulaünneppel várják a látogatókat.
A ravaszabbak gondolhatnák: az attól függ, mekkora a kosár. Igazuk is van, mi mégis máshonnan közelítenénk meg a dolgot.
A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógynövény Szakosztálya 2021-ben az Év Gyógynövényének, a népnyelvben forrasztófű néven is ismert, fekete nadálytövet választotta. Mire is jó?
A Kis-Sárrét több pontján virágzik az impozáns, nagy méretű, sárga virágú védett növényünk, az örménygyökér.
Idén a sok csapadéknak köszönhetően dúsan virágzik a különleges tejoltó galaj, amely helyenként több száz négyzetméteres foltokban is sárgára festi a pusztát.
Már az ókorban is használták, a 15. századtól pedig Magyarországon is ültetnek levendulát. Elsősorban nyugtató, szorongásoldó hatásáról ismert.
Régészeti kutatások tárták fel, milyen gyógynövényeket termesztettek a középkorban a szerzetesek Ópusztaszeren. Többek között ezekkel ismerkedhetsz meg a pünkösdvasárnap megnyílt foglalkoztató központban.
A Körös-Maros Nemzeti Parkban, a Kis-Sárréten él az impozáns, nagy méretű, sárga virágú örménygyökér. Mostanában nyílik a gyógynövényként is ismert, védett faj.
Manapság a gyógynövényhasználat hatalmas reneszánszát éli, és ez nem is csoda: érdemes nagyanyáink bölcsességeit átmenteni a jelenkorba, hiszen számos betegségre nyújthatnak enyhülést az illatos fürdők, az sokízű teák, a finoman szállingózó gőzök és a gazdag krémek. A gyógyhatású növényekhez pedig nem nehéz hozzájutni: saját használatra akár te is termesztheted őket, túrák alkalmával pedig lépten-nyomon beléjük botolhatsz.
Február elsejétől voksolhatunk az interneten a bátaszéki molyhos tölgyre az Európai Év Fája versenyben. Szavazz te is, hogy az öreg molyhos legyen az idei győztes.
A Magyarországon meglehetősen gyakori előfordulású, száraz és üde gyepekben, különböző gyomtársulásokban, parlagon hagyott területeken, utak mentén növő, júniustól októberig virágzó mezei cickafarkat hosszú évszázadok óta ismeri és alkalmazza a népi gyógyászat.
Több mint 400 féle gyógynövény, különböző témájú gyakorlati programok széles skálája, relax-gyep, Vakok kertje, törpeház, illóolajos növényektől szagos ágyások és teázóterasz a Balaton-felvidéken - ezt nyújtja a március végén, Zánkán megnyílt Gyógynövény-völgy Ökoturisztikai Látogató- és Oktatóközpont. Takács Tamással, a létesítmény projektvezetőjével beszélgettünk.
Március 27-én a megnyitja kapuit a Gyógynövény-völgy ökoturisztikai Látogató- és Oktatóközpont, ahol egész évben hazánk egyik legváltozatosabb gyűjteményével fogadják az érdeklődőket. Az évszaknak megfelelően több mint 500 gyógynövényfajjal ismerkedhetünk itt meg izgalmas és interaktív programok segítségével.