Sose találnád ki, hogy ez egy gyöngybagoly hangja
Hacsak nem értesz különösen a baglyokhoz, és nincs a szemed előtt egy ilyen pelyhes példány.
Hacsak nem értesz különösen a baglyokhoz, és nincs a szemed előtt egy ilyen pelyhes példány.
Talán az egyik leggyönyörűbb bagolyfajunk a gyöngybagoly, amely elképesztő helyszíneken képes fészkelni. Sajnos egyre nagyobb veszélyben van.
Idén novemberben ünnepli megalakulásának 25. évfordulóját a Gyöngybagolyvédelmi Alapítvány, bár a faj védelméért folytatott munkát már évekkel korábban elkezdték.
A gyöngybagoly egy ház padlásán esett csapdába Polgáron. A mályi madármentők segítettek rajta. Cikkünkben összeszedtük, mit kell tenned, ha hasonló esettel szembesülsz, és mesélünk egy kicsit a gyöngybaglyokról is.
Az épületlezárások, a gyorsforgalmi utak építése, az élőhelyek leromlása és a rágcsálóirtók mind egyre jobban befolyásolják a gyöngybagoly-populációt.
Ritkán kerülnek szem elé, ha mégis, akkor is leginkább csak egy elsuhanó árnyat látunk belőlük. Ennek ellenére a baglyokat még a legkisebbek is ismerik, hisz már a meséknek is megkerülhetetlen szereplői.
December és március között nem kevesebb, mint 113 bagoly tetemét vagy maradványait azonosították. Mit keres ennyi bagoly a főút mellett, és hogyan lehetne kivédeni a gázolásokat?
A Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai nemrég egy új, telelő gyöngybagolypárra figyeltek fel a kardoskúti pusztán. A hír azért is örömteli, mert az elmúlt évtizedekben a hazai és az európai gyöngybagolyállomány nagysága is csökken.
Az enyhe tél kedvező volt a gyöngybaglyok számára. Baranyában a sikeres költéseknek köszönhetően 572 fiókát neveltek fel a szülőmadarak, ezzel megdőlt a korábbi, 2002-es rekord.
Rekordszámú utódot nevel egy gyöngybagoly a Dévaványa–Ecsegi-pusztákon. A tíz fióka mindenképpen soknak számít egy fészekaljban.
Három gyöngybaglyot neveltek fel a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai, egy lakóház padlásáról mentették ki őket.
Biztosan megfagyott volna a vér az ereinkben, ha mi fedezzük fel ezt a két különös jószágot.
A bagolyfajra néhány évtizede rájár a rúd többek között a költőhelyek számának lecsökkenése és a mezőgazdasági vegyszerhasználat miatt, már csak 800-1000 pár fészkel Magyarországon.
A gyöngybaglyok élőhelyei megfogyatkoztak az elmúlt évtizedekben, ezért egy természetvédelmi program során költőládákat helyeznek ki a templomtornyokba.
Három bagolyfaj példányait is megfigyelhetjük a Kis-Sárréten fekvő Biharugrán. A téli időszakban a külterületeken költő példányok is behúzódnak a településekre, így az emberek sűrűbben találkozhatnak velük.
A Jurisics vár északi tornya a remények szerint ezentúl gyöngybagolyhuhogástól lesz hangos; ablakába a fokozottan védett madár megtelepedésére alkalmas költőládákat helyeztek ki.
E hatalmas elterjedési területtel rendelkező, hat földrészen előforduló madárfaj hazánk faunájának egyik legpompásabb és legértékesebb képviselője. A jellemzően kultúrakövető gyöngybagoly magyarországi fészkelőpopulációja a felmérések alapján mintegy 1000 párt számlál. Jövője azonban veszélyben forog.