Tudod, melyik az a várunk, amelyik tovább tartotta magát, mint Eger?
A török kori harcokról elsőre mindenkinek automatikusan az egri vár jut eszébe, pedig van olyan várunk, amit háromszor annyi ideig sem lehetett bevenni.
A török kori harcokról elsőre mindenkinek automatikusan az egri vár jut eszébe, pedig van olyan várunk, amit háromszor annyi ideig sem lehetett bevenni.
Összegyűjtöttünk néhány a közelmúltban felújított hazai kastélyt, amelyek teljes pompájukban várják a látogatókat. A történetük is különleges, és bakancslistás mind.
Gyulán pontszerű harmadfokú készültséget rendeltek el, mert a román oldalon megrongálódott gyulavarsándi híd gerendái a Fehér-Körösbe hullottak, és a folyón elindultak Magyarország felé.
Az ország délkeleti szegletében, Gyulavári határában, az igéző szépségű Fekete-Körös árterében elnyúló, turisták által szinte ismeretlen Mályvádi-erdő mélyén lapul az évszázados fák alkotta, misztikus hangulatú „Bányaréti-őstölgyes”. Az ide vezető gyönyörű erdei utakon őzek és dámvadak csapatai kísérnek, a Körös-gátra fellépve pedig a távolból komoran kéklő Bihari-hegyek integetnek felénk.
→ TovábbEnyhe idővel és klassz programokkal vár a következő szeptemberi hétvége: a geológia, a madarak vagy éppen a kígyók szerelmesei is találnak kedvükre való elfoglaltságot.
Ha főúri kastélyokra gondolunk, alapértelmezetten a fényűzés, a jólét, az elegancia vagy az aranyozott porceláncsészék és a tündöklő kristálycsillárok jutnak az eszünkbe. Az már kevésbé, hogy kik azok, akik a háttérben meghúzódva gondoskodnak róla, hogy minden makulátlan és zökkenőmentes legyen. A gyulai kastély Magyarországon talán az egyetlen, ahol a személyzet életébe is bepillantást nyerhetünk.
A tárlaton még az is kiderül, hány kalóriát fogyasztott Erzsébet királyné, és felvonultatnak olyan tárgyakat is, amelyeket még sosem látott eddig a nagyközönség.
A gróf Wenckheim Józsefné Jankovich Stefániáról elnevezett kis kastélyszárnyban az ország legnagyobb bálterme mellett gyulai gasztronómiai különlegességeket bemutató csemegetárat és látványkonyhát alakítottak ki.
A Turista Magazin összevont nyári számában keresztül-kasul bejártuk a sajátos arculatú Békés megyét, s közben pár igazán jó szabadvízi strandot is találtunk. Ezeket szedtük egy csokorba, jelezvén, hogy van vízi élet a Balatonon kívül is.
Ha össze kellene állítanom egy listát azokról a magyarországi kastélyokról, ahol a legérdekesebb és legélvezetesebb tárlatvezetést és kiállítást találni, a gyulai épület biztosan benne lenne a top 3-ban. El is mondom, miért.
A békéscsabai bányatavaktól a szabadkígyósi kastélyig tartó 3,5 kilométer hosszú, mezőgazdasági- és kerékpárútként funkcionáló szakasszal folytatódik a Wenckheim-kerékpárút építése Békés megyében. A kerékpárút átadása jövő nyárra várható.
Befejeződött a gyulai Almásy-kastély Stefánia-szárnyának felújítása, jelenleg az épületrész berendezése zajlik, és amint a járványhelyzet engedi, meg is nyílik a látogatók előtt.
Az Almásy-kastélyt és az Erkel Ferenc Emlékházat online tárlatvezetésen ismerheted meg, de a gyulai várban és a Ladics-házban is barangolhatsz.
A korábbi kastély- és várfelújítások jelentős látogatószám-növekedést eredményeztek. Például a diósgyőri vár felújításának első szakasza nyomán öt év alatt 35 ezerről 160 ezerre ugrott a vendégforgalom, közben a gyulai kastély 250 ezredik látogatóját fogadta.
Az épületben hamarosan több száz fős eseményeket is lehet majd tartani, kialakítanak egy gasztrotörténeti bemutatóteret, és a Szent Miklós park is megújul.
A két magyar kiállítás bekerült Az Év Európai Múzeuma idei 40 jelöltje közé. A kiválasztásnál az interaktivitást, a modernséget és az ország kulturális turizmusában való jelenlétet figyelték leginkább.
Több mint 600 éve vár, hol egy ostromra, hol egy fegyverletételre, hol egy felújításra, ma már főként turistákra, és legújabban a Szigeterőd-program megvalósulására. Megnéztük Gyula történelmi emlékhelyét.
A gyulai Almásy-kastély alig két éve nyitotta meg kapuit, és a héten már a százötvenezredik látogatóját köszönthette.
Az Almásy-kastély kiállításán nemcsak a grófok, de az egykori személyzet is főszerepet kapott, mi, látogatók pedig megtudhatjuk, századokkal ezelőtt hogyan zajlottak az ünnepek és milyenek voltak a szürke hétköznapok egy alföldi kastélyban.
Három kastélyt érintő túránk Békéscsabáról indult, és Pósteleken, illetve Gyulán át Gyulaváriig tartott. Közben nemcsak az egykori békési főúri világ tárult fel előttünk, de megismertük a környék neves vízfolyásait, és erdőtelepítő civilekkel is találkoztunk.