Kis repülés ez egy lappantyúnak, nagy eredmény a madarászoknak
A lappantyú, ha semmit nem csinál, akkor is a hazai madárvilág egyik legérdekesebb madara. Ezúttal azonban még egy különleges rekord is született ezzel a titokzatos fajjal kapcsolatban.
A lappantyú, ha semmit nem csinál, akkor is a hazai madárvilág egyik legérdekesebb madara. Ezúttal azonban még egy különleges rekord is született ezzel a titokzatos fajjal kapcsolatban.
Sokakat foglalkoztathat az a kérdés, hogy a mentett madarak elengedés után vajon életképesek lesznek-e. Egy megmentett vándorsólyom-fióka élettörténete adhat választ erre az érzékeny kérdésre.
Mit gondoltak a vonuló madarakról az ókorban, és mit tudunk most? Mi köze van a híres angol napilap hirdetési rovatának egy magyar gólyához? És vajon mely fajok tartoznak a vonulási rekorderek közé? Cikkünkben többek között ezekre a kérdésekre is választ adunk.
Először sikerült gyűrűzni Magyarországon ezt a különleges szépségű partimadarat.
Magyarországon rendkívül ritkán észlelt gatyáskuvikot gyűrűztek meg a szegedi Fehér-tónál. 1951 óta a faj csupán két példányára került itthon jelölőgyűrű, és 2019-ig csak 15 megfigyelési adata volt.
Már elég nagyra nőttek a fiókák ahhoz, hogy a természetvédelmi őrök alpintechnikával felmásszanak hozzájuk és megjelöljék őket.
A gólyák rendszerint augusztus 20-a környékén hagyják el hazánkat, de indulásuk előtt már jelentősebb távolságokat is megtesznek. A tőlünk északra fekvő országokból általában már augusztus első felében érkeznek vonuló csapatok, amelyek innen folytatják tovább útjukat a telelő helyek felé.
A Körös-Maros Nemzeti Park részterületén kilenc parlagisas-fióka kapott jelölőgyűrűt.
A napokban egy gyűrűs szalakóta bukkant fel Dévaványa közelében. A madarat néhány évvel ezelőtt innen 70 kilométerre, a kardoskúti Fehér-tó környékén látták el jelölőgyűrűkkel.
Április végén zajlott le a fiókák gyűrűzése a Kis-Balatonon, Észak-Somogyban és Dél-Zalában.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) hatodik alkalommal szervez nyári madárgyűrűző akciót a Naplás-tónál, ahova augusztus 12-24. között várják az érdeklődőket.
Harmincnégy nyári lúd kapott a szokásos fémgyűrű mellett speciális nyakgyűrűt is jó látható számokkal és betűkkel.
A székicsér hazánkban rendkívül ritka faj, ezért a Felső-Kiskunságban különös figyelmet fordítanak a szakemberek az ott nevelkedő fiókák gyűrűzésére A napokban hat székicsérfióka kapott színes jelölőgyűrűt, hogy a szakemberek pontosabb információt kaphassanak a madarak mozgásáról, vonulásáról, illetve a magyarországi fészektelepek kapcsolatáról.
Ha szeretnél belesni a gólyafészekbe, megnézni, hogyan gyűrűzik a fehérgólya-fiókákat vagy akár megsimogatni őket, ebben az évben is országszerte számos helyen várnak a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársai.
A Madárdal-tanösvényen járva nemcsak a környék csodálatos madárvilágát ismerhetjük meg, de bepillantást nyerhetünk az ornitológusok munkájába is.