Tudod, mit jelent a tökmagköpesztés?
Ez a munkafolyamat ma már nem része a tökmagolaj-készítésnek, de régen ez igazi, jó hangulatú közösségi tevékenység volt, amit hosszú téli estéken együtt végzett a család, a rokonság, a szomszédság.
Ez a munkafolyamat ma már nem része a tökmagolaj-készítésnek, de régen ez igazi, jó hangulatú közösségi tevékenység volt, amit hosszú téli estéken együtt végzett a család, a rokonság, a szomszédság.
Már csak a mai napot kell kibírni, és holnaptól minden nap egyre hosszabb ideig lesz világos.
Mohács vezetése reménykedik benne, hogy az esemény idejére jelentősen enyhül a járványhelyzet, és hogy az emberek többsége felveszi az oltásokat.
Nemrégiben két napot töltöttünk a Palóc Úton, és ízelítőt kaptunk a határon átívelő tematikus út látnivalóiból. Az ismerkedést a szlovákiai Hrušovban és a Cserhát egyik hangulatos kis falujában, Vanyarcon folytattuk.
Mi tagadás, rá vagyok kattanva a tökmagolajra. Nem a prosztatám miatt, meg hogy annyira egészséges, hanem azért, mert frenetikusan izgalmas íze van, és magát a tökmagot is szeretem. Korábban már láttam, egy modern üzemben hogyan készül, most a hagyományos tökmagolajütésre voltunk kíváncsiak.
A GPS-es útvonaltervezés csődöt mond, útjelző táblákkal pedig szándékosan nem jelölik merre van ez a baranyai határhoz nagyon közeli, kis zselici falucska, Somogy megye délkeleti vidékén, Kaposvártól délre. Akik erre járnak a Zselic IVV 50 vándortúra zöld jelzésén, úgy érezhetik, ez inkább valami tanyaféle, gyéren lakott településrész, pedig valódi község, közösség él itt.
A háromnapos Hollókői Húsvéti Fesztivál a hagyományok és az életöröm ünnepe. Egy hely, amit mindenkinek látnia kell! Gazdag folklórprogram, palóc gasztronómia, népszokások az elmaradhatatlan locsolkodással, koncertek, családi és gyermekprogramok nyújtanak feledhetetlen élményeket a vendégeknek. Április 4. és 6. közt folyamatos program várja a bájos ékszerdoboz-faluba látogatókat, ahol az Ófalu parasztházai és köves utcája visszarepít minket az időbe.
Egyedülálló szombat esti élmény részesei lehettek a Kályhák Háza látogatói hétvégén Keszthelyen, ahol hangulatos környezetben, gyertyafény mellett ismerhették meg hazánk hagyományos sütő-, főző-, fűtő eszközeit Szalay Imre fazekas, cserépkályha- és kemenceépítő népi iparművész segítségével.
Régen teljesen hétköznapi tápláléknak számított, ma már alig fogyasztjuk, pedig finom és gyorsan elkészül.