
Miért kopogtatják a harkályok a fákat?
Nem csupán táplálék után kutatnak. Tavasszal minden harkályfaj más-más ritmusban, ütemben és hosszúságban hallatja kopogását.
Nem csupán táplálék után kutatnak. Tavasszal minden harkályfaj más-más ritmusban, ütemben és hosszúságban hallatja kopogását.
Bár a harkályfélékhez tartozik, a nyaktekercs csak nyomokban hozza a család általános jellemzőit. Legkülönösebb tulajdonsága is egyedinek számít, vészhelyzetben ugyanis madár létére hüllőnek álcázza magát.
Tudtad, hogy bizonyos harkályok lemerészkednek a talajszintre, ahol rendkívül ügyesen vadásznak hosszú, ragadós nyelvükkel?
A harkályokat gyakran nevezik a fák doktorának, de van még valami, amivel hozzájárulnak az erdők lakóközösségének jóllétéhez.
Természetjárás közben talán a legszembetűnőbb kísérőink a fakopáncsok, ugyanis a legtöbb faj a közeledő ember láttán nem repül el, csak felkúszik a lombkoronába, majd távozásunk után újra alacsonyabbra ereszkedik. Néha halk, néha nagyon zajos dobolással mutatja: itt vagyok!
A napokban Budapesten, a Margitszigeten került lencsevégre egy harkály. A madárról később kiderült, hogy az ország legidősebb gyűrűs nagy fakopáncsa.
Természetközeli élőhelyeihez és párjához rendkívül hűségesen ragaszkodik, imádja a korhadó fákat, egy-két sajátos jellegzetessége alapján pedig rokonaitól könnyűszerrel megkülönböztethető. Hazánkban ugyan ritka, de egy kis szerencsével hegyvidéki bükköseinkben bárki megpillanthatja.
Egy biztos: kedvenc csemegéjükről ilyenkor sem hajlandóak lemondani.
Hogy mennyire egészséges egy erdő, azt többek között a benne élő harkályok faj- és egyedszáma is jelzi. Ahol harkályok élnek, ott öreg és holt fák is vannak, s ha ők megfelelőnek találnak egy élőhelyet, annak számos más faj is örülhet.
A legtöbb szavazatot elnyert madár 41%-kal aratott, ő lesz a következő év főszereplője a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületnél.
Abban a kivételes szerencsében van részem idén, hogy az ablakomból kísérhetem figyelemmel egy balkáni fakopáncs-pár (Dendrocopos syriacus) költését. Csak a függönyt kell elhúznom ehhez minden reggel.
Tudtad, hogy az egyik legszebb tollazatú fakopáncsunk hímjei nászidőszakban a kopogás helyett inkább nyávogó hanggal jelzik a területüket? A tavaszi erdőben járva áprilisban megütheti a füledet ez a különleges hang. Érdemes meghallgatni ezt a „harkályéneket” az alábbi cikkre kattintva, hogy élőben is felismerd, amikor kirándulsz.
Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság videóján egymás közelében két különböző harkályfajt is láthatunk. A fekete harkály és a fehérhátú fakopáncs – úgy tűnik – jól megférnek egymás mellett, és nem zavarja őket a szomszéd kopácsolása.
Tollruhájuk fekete színe miatt a harkályfélék családjának legelegánsabb tagjának tartják. Eleganciája mellett mérete is impozáns, hazánk legnagyobb testű harkályfajának számít. Tavasszal a Peszéri-erdőben számolják meg a fekete harkályokat.
A tavaszias jó idő erdeinkben is érezteti hatását. A Maros-ártérben a harkályok kopácsolása mellett egyre gyakrabban hallhatjuk az énekesmadarak vidám trillázását is.
Most, hogy lassan kezd lehűlni az idő, egyre gyakrabban találkozhatunk harkályokkal lakott területen is. Íme, néhány trükk, hogy mit tehetsz azért, ha a kertedben, testközelből szeretnéd látni ezeket az amúgy nehezen megfigyelhető madarakat.
Megoldódhat a vetésivarjú-probléma, Sumonyban rekord született, a nyíregyházi természetvédők pedig mintegy száz mesterséges fészket helyeztek ki a környékükön. Számos hír szárnyra kelt az elmúlt időben madarainkkal, azok védelmével és etetésével kapcsoltban, ezek közül szemezgettünk most.
Hogy lesz valakiből kilométer- és turistaereklye-gyűjtögető?
A füzéri vár fehér falai már a távolból virítanak a csupasz kőoszloprengeteg tetején.