Csukákkal fékezik meg a trópusi halakat Hévízen
Egynyaras csukákat telepítettek a Hévíz-tó lefolyásába, hogy azok gyérítsék a meleg vízben elszaporodott idegenhonos díszhalféléket.
Egynyaras csukákat telepítettek a Hévíz-tó lefolyásába, hogy azok gyérítsék a meleg vízben elszaporodott idegenhonos díszhalféléket.
Búvárok találtak rá a Dél-Amerikában őshonos halra, amely az emberre nem veszélyes, azonban a tóban élő hazai fajokra nem várt hatással lehet.
Ritkán látható fotókon a búvárok munkája: most megmutatják nekünk a tó felszíne alatt 38 méteres mélységben nyíló Hévízi-forrásbarlang bejáratát. Izgalmas felvételek következnek.
Honnan jön a gyógyvíz és hány fokos?
A Hévízi-tó vizét elvezető csatornában a szélhajtó küszök és bodorkák mellett olyan távoli tájakról származó halfajok is élnek, mint az egzotikus nevű jaguársügér vagy jukatáni fogasponty. Nem maguktól kerültek ide, és maguktól nem is fognak elmenni, ezért megpróbálják lehalászással csökkenteni az egyedszámukat.
Tanösvénnyel és lombkoronasétánnyal bővült a Hévízi-tó környezete, illetve megújult a tó zsiliprendszere is.
Jól halad a tó körüli véderdő turisztikai fejlesztése. Megújultak az információs táblák, a sétányok, a tanösvények és a patakon átívelő fahidak, épül a lombkorona-megfigyelő torony. Érdemes még tavasszal felfedezni a Hévízi-tó körüli mesebeli erdőt.
Hivatalosan természetvédelmi beruházás indul, melynek részeként építenek egy kilátót és tanösvényt hoznak létre a tó körül.
A csapat ebben a részben Keszthelytől Sümegig vándorol, útba ejtve a Gyöngyösi betyárcsárdát, a Hévízi-tavat és több szuper panorámás várat is.
Szerencsére pont van egy ilyen Magyarországon. A fővárostól bő kétórás autóútnyira csordogál az egyik legkülönlegesebb vízfolyásunk.
Bár sokan úgy gondolják, hogy a kemény mínuszokkal támadó Tél tábornok elől jobb begubózni, és várni a tavaszt, mi jobbat ajánlunk. Túrázz egyet, és próbáld ki, milyen frissítő élmény néhány órát a téli természetben tölteni. Mutatjuk, hova érdemes kimozdulni a hétvégén.
A klímaváltozás jele lehet a szúnyogirtó fogaspontyok megjelenése a természetes tavakban, folyókban, legutóbb a Zagyva szolnoki szakaszán találtak példányokat.
Továbbhaladunk a kék sávjelzéses úton, az Országos Kéktúrát bemutató sorozatunk 2. része Sümegtől Nagyvázsonyig kalauzol el titeket.