Keresés eredménye

Az istenek lakhelyén jártunk Bulgáriában

Az istenek lakhelyén jártunk Bulgáriában

Pál Máté 2024.10.30

Van egy olyan ország – tőlünk nem is olyan távol –, ahol nem a legmagasabb csúcs a leghíresebb. A 2925 méter magas Muszala ugyan Bulgária, valamint az egész Balkán-félsziget legmagasabb hegycsúcsa, mégis, ha megkérdeznénk a bolgár túrázókat, legtöbbjük azt válaszolná, hogy bizony a balkáni ország nevezetes csúcsai közül a Vihren örvend nagyobb népszerűségnek. Arra, hogy ez miért is van így, illetve, hogy milyen nehéz felmászni a 2914 méteres márványpiramis tetejére, most megpróbálunk válaszolni.

Tovább
Így szerettem bele a Retyezátba

Így szerettem bele a Retyezátba

Pál Máté 2024.10.21

Éves kárpátokbeli gerinctúráinkat ezúttal úgy alakítottuk, hogy a Királykő mellett nyár végére még belefért egy másik három napos túra is, de sokáig nem tudtuk eldönteni, hogy vajon merre is menjünk. Végül arra a Retyezátra esett a választás, ahol ugyan viszonylag sokszor voltam már, mégis mindig volt bennem valami hiányérzet a túrák után. A mostani vándorlás során viszont a Retyezát kegyes volt hozzánk, így szinte túlcsordultunk a hegység csodálatos világával. A hegységhez fűződő különös kapcsolatom tehát végre egyensúlyba került, és ezúttal úgy érezhettem, hogy igen, végre beleszerettem Erdély egyik legizgalmasabb hegységébe.

Tovább

Különleges, kör alakú szentélyek Magyarországon

A kerektemplomok mindig egyedülálló hangulatot adnak a tájnak. Talán, mert a kör az egyik legmisztikusabb alakzat, a tökéletesség és a teljesség szimbóluma. Összeállításunkban olyan hazai körtemplomokat mutatunk be, amelyek nemcsak egyszerűségükben a legszebbek, de tökéletes célpontjai is lehetnek egy kirándulásnak.

2024.11.20.

Lángoló vörösfenyők és helikopterroncsok: őszi átkelés a Lorenz-hágón

Nem, ez a cikk nem egy vietnámi háborús film díszlettervéről fog szólni, kicsit közelebb, de magasabbra megyünk. A hegyekben kirándulni elsősorban nyáron szokás, amikor a nappalok a nehezebb csúcsmászások teljesítésére is elég hosszúak, de a magas-tátrai ősz is megér egy hétvégi kiruccanást: az ég tiszta háttere előtt vakítóan sárgálló vörösfenyők tükörképe táncol a rezzenéstelen hegyi tavak ezüstös felszínén. Ez így leírva borzasztóan giccses, nézzük meg tehát élőben!

2024.11.07.

Bazaltorgona-túra őszi lombhullás idején

Sokan balatoni nyaralással összekötve látogatják meg a tanúhegyeinket, mi azonban az őszi szezonra esküszünk: ilyenkor nem tikkadunk ki a melegben a csúcsokra felkaptatva, és legnagyobb tavunknak is jól áll az őszi díszlet. Ezúttal az egyik leglátványosabb Balaton-felvidéki helyszínt, a bazaltorgonákat látogattuk meg.

2024.11.06.

Kipróbáltuk a Vértes új menedékkunyhóját

Ritkán próbálhatunk ki új bivakkunyhót a hazai hegységekben, de most pont erre nyílt alkalmunk. A Vértes fennsíkjának nyugati pereméhez közel, Csókakő és Csákberény között épült újjá a Maurer-kunyhó, ami nappal kényelmes pihenőhely, éjjel védett menedék.

2024.10.31.

Nagy kör a Mecsek szívében

Ha van a Mecseknek népszerű klasszikusa, az Óbánya völgye az Öreg-patak vízeséseivel és zúgóival. A Természetjáró családoknak szánt túráiból választott útvonal különlegessége, hogy a mesés völgyet két kilátó és egy ritkán járt, békés erdei út felfűzésével kombinálja.

2024.10.24.
Varázslatos túra a mátrai „köderdőben”

Varázslatos túra a mátrai „köderdőben”

Tóth Judit 2024.10.18

Szakadó eső, tejfehér köd, vadregényes patakvölgy, gombák, szalamandrák és egy híres rom; ezen a mátrai túrán minden volt, ami izgalmassá tehet egy kirándulást. Egy dolgot kivéve: kilátásban ezúttal sehol nem gyönyörködhettünk. A ködös erdő hangulata azonban minden elmaradt gyönyörű panorámáért kárpótolt bennünket.

Tovább

A légszeszgyártás óbudai fellegvára

„A gázgyártás olyan, mint a disznóvágás” – hangzik el a meglepő kijelentés Óbudai Gázgyár-látogatásunk első tíz percében a Budapest Városművek vezetett sétáján. De hát eleve mit kell gyártani a gázon? A háromórás séta keretein belül ez is kiderül, bejárjuk a lakótelepet, ahol máig élnek olyanok, akik egykor a gyárban dolgoztak, és persze, megnézzük, mit rejtenek a ma is álló épületek.

2024.10.09.

Gombakisokos: mit és hogyan gyűjtsünk, hogy elkerüljük a mérgezést?

A gombagyűjtés izgalmas program, aminek még egy szuper hozadéka is van: a zsákmányt jóízűen elfogyaszthatjuk. Persze, csak ha tudjuk, hogy hogyan érdemes azt begyűjteni, aztán pedig elmegyünk a szakellenőrhöz. Cikkünkben bemutatjuk a gombaszedés szabályait, és azt is, mik lehetnek egy esetleges mérgezés tünetei.

2024.10.09.

A Kékes vadregényes arca

A Kékest a legtöbben egy könnyű hegyi sétáért, a szép kilátásért, illetve a környék vendéglátós szolgáltatásaiért keresik fel. Pedig a hegytömbnek van egy kevésbé ismert arca: oldalában látványos bükkösök, merészen letörő sziklaszirtek sorakoznak, ezeket pedig az ország legszebb ösvényeinek egyikén kereshetjük fel. A Természetjárón található, könnyű hétvégi kirándulások sorából mutatjuk az egyik legizgalmasabbat azoknak, akik egyszerű, mégis sportos túraútvonalat keresnek.

2024.10.08.

Gombásztúra a Börzsöny peremén

Gombászás reményében teszünk kellemes túrát a Börzsöny keleti oldalán, a Kemence-patak forrásvidékének zárt bükköseiben és a Diósjenő feletti, napsütötte tölgyesekben. Kirándulástipp a Természetjáróról.

2024.10.07.

Mitől színesedik az erdő?

A címben szereplő egyszerű kérdést olvasva sokakban már meg is fogalmazódhat a válasz: ősz van, s közeleg a tél. Cikkünkben az őszi lombszíneződés jelenségét járjuk körül alaposabban, hogy betekintést nyerjünk e csodálatos folyamat rejtelmeibe.

2024.09.30.
Magával ragadó tájjárás a Vértes sokszínű piros útján

Magával ragadó tájjárás a Vértes sokszínű piros útján

Lánczi Péter 2024.09.25

Elbűvölő tájrészletekkel és az erdő meghittségével ajándékozott meg a Közép-dunántúli Piros vándorút vértesi szakasza, amit varázslatos kora őszi hangulat fűszerezett. A hegység változatosságát bemutató út értékei között egyarán szerepelt természeti és épített érték, de ez alkalommal számomra a fő attrakciót a fák és az erdőlakók hozták el.

Tovább