
Túrák távol a járványtól
A rendkívül ragályos járvány miatt súlyos óvintézkedéseket vezettek be az elmúlt időszakban. Mi azzal tudjuk az erőfeszítéseket segíteni, ha inkább elkerüljük a veszélyeztetett területeket, erre mutatunk most pár tippet.
A rendkívül ragályos járvány miatt súlyos óvintézkedéseket vezettek be az elmúlt időszakban. Mi azzal tudjuk az erőfeszítéseket segíteni, ha inkább elkerüljük a veszélyeztetett területeket, erre mutatunk most pár tippet.
Egyre több nemzetipark-igazgatóság vezet be a legelő állatállományok környezetében látogatási tilalmat a ragadós száj- és körömfájás miatt. Ezek egy része turistautakat és tanösvényeket is érint. Összeszedtük a turisztikai lezárásokat.
Körülbelül egy hónapja mutatták ki először a vírust Magyarországon, azóta pedig sorra zárnak be az állatbemutatóhelyek, a nemzeti parki rendezvényeket törlik, sőt, egyes turistautakat és tanösvényeket is kerülnünk kell. A betegség ráadásul azóta több helyen felbukkant. Mit kell tudni a ragadós száj- és körömfájásról, miért nem jó megoldás a vakcinázás, és mi történik, ha a vadon élő állatok is elkapják? Körbejártuk a témát.
A nemzetipark-igazgatóság Facebook-posztban kéri a látogatókat, hogy csak olyan területeiken kiránduljanak, ahol nem veszélyeztetik az állatállományt.
Az állatállományra veszélyes betegség terjedésének megakadályozása érdekében kialakított védőzónák olyan legelőkre is kiterjedhetnek, amelyeken jelzett turistautak vezetnek át, ezért a közeljövőben országszerte számítani kell lezárásokra. Már az Országos Kéktúrát is érinti egy.
Magyarországon ötven év után ismét megjelent a rendkívül fertőző ragadós száj- és körömfájás betegség, ami végzetes a párosujjú patás állatokra nézve.
2018 óta nem sikerült megfékezni Magyarországon a sertéspestist. Bár tavaly már csak egy megyében jelent meg újonnan a betegség, a korábban is fertőzött területeken viszont továbbterjedt. Sertéspestis-körkép következik.
Március 4-én újra megnyitotta kapuit az Alcsúti Arborétum, ahol még mindig nyílnak a hóvirágok. A kert minden nap 10 és 18 óra között tart nyitva.
Idén ismét megjelent nálunk a madárinfluenza, először Komárom-Esztergom, majd Bács-Kiskun megyében. Cikkünkből minden kiderül, amit a betegségről tudni érdemes.
November 11-től a természetbarátok lehetőségei is beszűkülnek egy időre, hisz látogatóhelyek zártak be, előzetesen meghirdetett programok, szervezett túrák maradnak el. Összeszedtük a legfontosabb változásokat.
Augusztus 28-tól két hétre leáll a Gyermekvasút, miután egy ifivezető koronavírustesztje pozitív lett. Megelőző intézkedésként várhatóan szeptember 11-ig nem járnak a vonatok Hűvösvölgy és Széchenyihegy között.
Az idei környezetvédelmi világnap fókuszában a biológiai sokféleség áll, pontosabban védelmének és megőrzésének fontossága. Napjainkban sajnos elkeserítő folyamatok zajlanak, az emberi tevékenység következtében világszerte rohamosan tűnnek el a növény- és állatfajok.
A 21. században újonnan felbukkanó vagy az eddigiektől eltérő, új helyeken terjedő betegségek túlnyomó többsége állatokról terjedt át emberre. Az, hogy egy vírus egyik fajról átlép egy másikra, természetes folyamat, a találkozási pontok száma azonban mára megsokszorozódott.
A múlt héten a hazai nemzetipark-igazgatóságok is megkezdték a fokozatos újraindulást. Megnyitottak a szabadtéri látogatóhelyek és a szakvezetéses túrák is beindultak. Ezen a hétvégén többek között a Gaja-szurdokban, Biharugrán és a Kolon-tónál túrázhatunk.
A korlátozások enyhítésével párhuzamosan a hazai nemzetipark-igazgatóságok egy része is fokozatosan újra megnyitja látogatóhelyeit, és van ahol már a hétvégén vezetett túrák is lesznek.
A természetben nem áll meg az élet, s hogy éppen mi zajlik odakint, arról a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság időről időre kis videókban számol be. Láthatunk például a tegzeslárvákat, szorongatott helyzetben levő ebihalakat, és az is kiderül, ki az a rejtélyes lakó, aki az ablakpárkányra építkezett.
A járványhelyzet miatt a nemzetipark-igazgatóságok látogatóközpontjai, bemutatóhelyei is bezártak, de a virtuális térben továbbra is várják érdekes információkkal, izgalmas látnivalókkal és rendhagyó programokkal a látogatókat.
Alapesetben kicsit furán hatna ez a kérdés, pláne most, járvány idején, amikor egyáltalán nem tanácsos mások konyhájában mászkálni. De ha mindez egy hawaii, új-zélandi vagy egy tahiti konyhára vonatkozik, akkor mindjárt sokkal érdekesebbnek tűnik az egész.
A lengyel Tátrai Nemzeti Park parkőrségének idén tavasszal nem kell turisták áradatát felügyelnie, ugyanis szinte teljesen üres a Tátra. Ennek az ébredező mormoták, medvék bizonyára örülnek, és a hamarosan virágzó krókuszokat sem kell félteni attól, hogy letapossák azokat.
Reggelenként, amikor kinézek az ablakon, egy pillanatra olyan, mintha ez is csak egy átlagos nap kezdete lenne. Süt a nap, kék az ég, még a fekete rigó is szokásos helyén üldögél a meggyfán. Aztán egy pillanat múlva rájövök, hogy nem, ez a nap nem olyan, mint a többi. Ezek a napok olyanok, amilyeneket még soha nem éltünk át.
Hogy lesz valakiből kilométer- és turistaereklye-gyűjtögető?
A füzéri vár fehér falai már a távolból virítanak a csupasz kőoszloprengeteg tetején.