Elveszettnek hitték, most felbukkant Afrikában
Negyedéves hallgatás után január végén ismét küldött adatokat az eltűntnek hitt kanalasgém jeladója. Most éppen megszokott tunéziai telelőhelyén tartózkodik.
Negyedéves hallgatás után január végén ismét küldött adatokat az eltűntnek hitt kanalasgém jeladója. Most éppen megszokott tunéziai telelőhelyén tartózkodik.
Újabb fontos részletek derültek ki az áprilisban lelőtt svájci farkas jeladójának megtalálásáról.
Tavaly kapott jeladót a kígyászölyvfióka, idén azonban már nem tér vissza Magyarországra, mert lelőtték Libanonban
Eleven idén már ötödik alkalommal tette meg a nyolcezer kilométeres utat afrikai telelőhelyéről magyarországi költőhelyére. A jeladós madár az elmúlt években fontos információkkal gyarapította a Kárpát-medence szalakótáival kapcsolatos tudásunkat.
A múlt héten bolgár természetvédelmi szakemberek kértek segítséget magyar kollégáiktól, mert egy nyomkövetővel jelölt barátkeselyű Magyarország területéről küldött gyanús GPS adatokat. A madár jeladóját megtalálták, a nyomok pedig arra utalnak, hogy a keselyűt lelőhették.
A jeladós madár a Mártélyi Tájvédelmi Körzetben lelte a halálát, a nyakára vadszőlő indája tekeredett.
A 7-8 hetes kakast a Csanádi-pusztákon fogták be és szerelték fel GPS-jeladóval július végén.
A rejtőzködő életmódjáról ismert túzok ritkán kerül szem elé, hát még a túzokfiókák, melyeket a tojó annyira rejteget, hogy szinte észrevehetetlenek a magas növényzetben. A szakembereknek most mégis sikerült egy túzokcsibére jeladót rakni.
A madár március 15. körül indult haza Botswanából, hogy negyedszerre is hazaérkezzen Apajra.
Néhány nappal ezelőtt egy kavicsbányában találták meg Dórit, a jeladós nyári ludat, aki megjárta Afrikát is. Párja, Sanyi, Tunéziában lett orvvadászat áldozata, Dórit itthon lőtték le.
Tudtad, hogy a kakukk egyetlen repüléssel akár 1600 kilométert is képes megtenni? Pedig nem is a legnagyobb vonuló. Larry, az angol jeladós kakukk pedig megtette, sőt, idei, őszi vonulása még az eddig látottaknál is szokatlanabbra sikeredett.
Április 9-én a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság (KNPI) és a Kiskunsági Madárvédelmi Egyesület szakemberei GPS-GSM jeladót helyeztek egy öreg kanalasgémre a Csongrád megyei Tömörkény határában található Csaj-tavon.
Megindultak a kék vércsék Afrikából északi költőterületeikre, köztük Magyarországra is. Idén először az interneten is nyomon lehet követni a műholdas jeladóval felszerelt példányok vonulását.
Több mint 11 ezer kilométert repült egy év alatt, és eközben Magyarországot is érintette "Viktorija", a jeladós macedón parlagi sas.
A Gabi névre keresztelt parlagi sas műholdas jeladója 2013 januárjában elromlott. Távcsővel sikerült azonosítani az olaszországi Pantelleria szigetén januárban. A már eddig is számos érdekességgel szolgáló madár története újabb meglepő fordulatot hozott.
Jelentős kékvércse-vonulásra számíthatunk a következő hetekben.
GPS jeladót szereltek egy aranysakálra a SEFAG erdészei, így követik mindennapjait. Ez a ragadozó hazánkban az utóbbi években jelentősen túlszaporodott, ezért fontos a megfigyelése.