Aggtelektől Jósvafőig, és még egy kicsit tovább
Legyen akár télies, akár nyárias a tavaszkezdet, netán épp olyan, amilyennek lennie kell, az biztos, hogy az Aggteleki Nemzeti Parkban tél végén sem lehet unatkozni.
Legyen akár télies, akár nyárias a tavaszkezdet, netán épp olyan, amilyennek lennie kell, az biztos, hogy az Aggteleki Nemzeti Parkban tél végén sem lehet unatkozni.
A Jósvafő mellett található festői, smaragdzöld színű tó kedvelt célpontja a túrázóknak. Azonban aki mostanában jár erre, nem pont úgy látja a tavat, ahogy azt megszokta.
Az elmúlt napokban lehullott jelentős mennyiségű csapadék a hegyvidéki patakokon is nyomot hagyott. Sok helyen a szokásosnál jóval nagyobb mennyiségű víz zúdul le, amit mindenképpen vegyünk figyelembe a hétvégi kirándulások tervezésénél.
Mede Márton vasárnap tűnt el a jósvafői Kossuth-barlangban. Az egyik legtapasztaltabb barlangi búvár volt Magyarországon, ő volt az első ember, aki a Kossuth-barlang legtávolabbi részébe eljutott. Mentésében napokon keresztül több mint ötvenen vettek részt, de sajnos nem jártak sikerrel. A búvár holttestét kedden este találták meg.
Elhunyt a jósvafői Kossuth-barlangban eltűnt barlangi búvár, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság Búvárszolgálatának tagja, akit a szabadidejében végrehajtott tervezett feltáró merülés alatt ért baleset.
A vasárnap eltűnt kutatóbúvárt továbbra is nagy erőkkel keresik a jósvafői Kossuth-barlangban. Az eltűnt férfi a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság Búvárszolgálatának a tagja, nagy tapasztalattal rendelkező szakember.
Április 3-án, vasárnap délután eltűnt egy barlangi búvár a Jósvafő határában nyíló Kossuth-barlangban. A feltáró merülés után a búvár nem tért vissza a merülés kezdőpontjához. A mentés jelenleg is nagy erőkkel folyik.
Egészen egyedülálló és különleges élmény, hogy az Aggtelek és Jósvafő közötti mintegy 7 kilométeres szakaszt egy barlangrendszerben is megtehetjük.
Aggtelek és Domica egy nagy zivatargóc közepébe került a hétvégén, melynek köszönhetően a barlangban villámárvíz keletkezett. Most már lassan, de biztosan apad a víz, és ismét részt lehet venni a rövid túrákon.
Bár az utóbbi napokban mintha inkább a telet idézné az időjárás, az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság hucul ménesének életében változatlanul tavasz van és szerelem, megszületett az első csikó, és nagyon helyes.
Ahogy a zárt tereket érintő lezárások új helyek felé terelnek, néhány belső tereiről ismert vidék is egészen más arcát mutatja meg. A felszínen követtük végig a Baradla barlang járatait.
Vannak falvak, amelyek hangulatukkal már az első pillanatban belopják magukat az ember szívébe. Jósvafő pont egy ilyen emlékezetes hely, ha egyszer is jártál már itt, soha nem fogod elfelejteni. Még a szottyos, esős időszakban is meg tud lepni a látvánnyal. Mutatjuk a videót.
Vannak olyan települések, amelyek már az első pillanatban rabul ejtik az embert. Számomra Jósvafő ilyen. Szerintem ennek a falunak lelke van, és nem csak azért, mert gyönyörű környezetben fekszik és mesebeli parasztházai vannak, az itt élő emberek nélkül mindez nem működne.
Bár az időjárás kicsit visszatáncolt a tél felé, az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság hucul ménesének életébe beköszöntött a tavasz. A napokban megszületett az első hucul csikó.
A hópaplan alatt álmodó Jósvafő meghitt csendje, a hegyek közt szabadon élő hucul lovak ködből felsejlő sziluettje, a karsztvidéki lengyelség emlékhelye, az elpusztult Derenk falu és a turisták számára szinte ismeretlen, hatalmas várrom, Szádvár is belefért a mostoha körülmények ellenére nagyszerűen sikerült túránkba ezen a kissé elfeledett, ámde csodaszép hegyvidéken.
→ TovábbEgy hely, ahol nem baj, ha piszkos lesz a gyerekek ruhája és mezítláb gázolnak a patakba. Sőt, az itt dolgozók kifejezetten örülnek annak, ha ezt látják, mert hisznek abban, hogy a legtöbbet abból tanulnak a gyerekek, ha szabadon játszhatnak és tapasztalatot gyűjthetnek a természetben. A jósvafői Kúria Oktatóközpontban jártunk.
Az Országos Kéktúra 133 km-es, Boldogkőváralja és Putnok közötti szakasza változatos földtani felépítésű és domborzatú kistájakon halad keresztül. A Zempléni-hegység és a Bükk közötti kéktúraösvények számos geológiai érdekességet rejtenek, amelyek mellett nem érdemes szó nélkül elmennünk. Sorozatunk folytatásában ezek közül mutatunk be egy válogatást a Cserehát és az Aggteleki-karszt vidékeiről.
Szabadon nyargalászó lovak, háttérben zöldellő dombok és vadvirágos rétek. Mi tagadás, idilli a kép, és ebbe mi, kirándulók is bátran belesétálhatunk, sőt, nemcsak gyalogosan, de akár egy hucul ló nyergében is felfedezhetjük a környék szépségeit.
Március végén barna medvét észleltek a kirándulók Jósvafő közelében. A találkozásról videó is készült.
A múlt heti esőzéseknek köszönhetően több aggteleki barlangot le kellett zárni, a Baradla-Alsó-barlangból előtörő forrás pedig igencsak felduzzadt.