A legédesebb karácsonyfadísz története: honnan jött a szaloncukor?
A szaloncukor ősét már a 14. században fogyasztották, de akkor még nem Magyarországon. Nézzük, honnan és hogyan került az elmaradhatatlan karácsonyi édesség a magyarok fájára.
A szaloncukor ősét már a 14. században fogyasztották, de akkor még nem Magyarországon. Nézzük, honnan és hogyan került az elmaradhatatlan karácsonyi édesség a magyarok fájára.
Amikor a Nap a déli féltekén, a Baktérítő fölött delel, az északi féltekén elérkezik az év leghosszabb éjszakája. Ezután fokozatosan egyre több világosságban lesz részünk. A téli napforduló már sok ezer éve fontos fordulópont, amihez számos hagyomány és ünnep kötődött. Ezekből gyűjtöttünk össze párat.
Ha valaki természetes alapanyagokból szeretne karácsonyi dekorációt készíteni, ma már remek ötleteket találhat az interneten. Néhány gally, szalag és toboz, és máris kész az ötletes dísz.
És vajon hogyan jutott eszébe?
Jön az ünnepi trakta, így jobb már felkészülten, leapadt szénhidrát-tartalékokkal nekiülni az ünnepi asztalhoz. A Természetjáró most ebben is segít!
Vegyél egy farönköt, rajzolj neki arcot, takargasd be, etesd meg minden nap, majd karácsonykor ütlegeld addig egy bottal, amíg össze nem csinálja magát, és keresd alatta az ajándékokat. Furán hangzik? Pedig egy többszáz éves karácsonyi hagyományról van szó.
Közeledik a karácsony, ezért most a téli ünnepkör szokásaihoz kötődő és a terített asztalokon felbukkanó növényeket járjuk körül. És persze főzünk is belőlük némi erdei hozzávalóval fűszerezve.
A fagyöngy nemcsak lakásdíszként tűnik fel karácsony közeledtével, de egy kedves szokás is kapcsolódik hozzá. Összeszedtünk néhány érdekességet erről a különös növényről.
Összegyűjtöttünk néhány klassz családi célpontot, ahol garantáltan megjön a karácsonyi hangulatod.
Bár Magyarországon nem él, nálunk is felbukkan a karácsonyi dekorációkon a jellegzetes megjelenésű vörös vagy északi kardinálispinty. De miért lett az ünnepek szimbóluma és mit lehet tudni róla?
A Turista Magazin és a Természetjáró idén is készült adventi naptárral. December 1-től minden nap kinyithatsz egy ablakot, mögötte túratippeket, programokat, a téli időszakhoz és az ünnepváráshoz kapcsolódó érdekességeket, látványos fotókat találsz.
Ha ajándékot keresel kéktúrázó szerettednek vagy magadat szeretnéd meglepni karácsonyra, nézz körül a Magyar Természetjáró Szövetség webáruházában! A Turistashop.hu-n most beszerezheted a kéktúrázás alapkellékeit, hasznos és praktikus kiegészítőket vagy akár egy jövő évi falinaptárat is.
Az ünnepekre hangolódva most olyan adventi koszorúkat mutatunk, amelyeket viszonylag egyszerűen és gyorsan elkészíthetsz. Mert miért is költenél rá sokat, amikor magad is elkészítheted, sőt, a közös karácsonyváró készülődésbe a gyerekeket is bevonhatod.
Bár a fagyöngy egész évben a fákon van, ilyenkor télen kerül igazán szem elé. A csupasszá vált ágak között ekkor válnak láthatóvá örökzöld gömbjei, ráadásul karácsony közeledtével hangulatos lakásdíszként is feltűnik.
A brit kultúrában a vörösbegy szorosan kötődik a karácsonyhoz, de ez a kismadár már a skandináv mitológiában és Jézus mellett is feltűnik. De vajon miért hívják vörösnek, ha valójában narancsszínű a begye?
A karácsonyhoz és a szilveszterhez kapcsolódik a legtöbb ma is élő hagyományunk és babonánk, de számos ünnepi szokás merült mára félig-meddig vagy egészen feledésbe. Sajnos, mert igen mókásak. Ezeket elevenítjük most fel.
Luc, nordmann, ezüstfenyő vagy esetleg valami más? Melyik a legolcsóbb? A legtartósabb? Na, és a legszebb? Fenyőkisokosunk következik.
Az év utolsó hónapjában riasztóan megugrik a megvásárolt, felhasznált, majd szinte azonnal eldobott papír mennyisége. Ráadásul a keletkező hulladéknak csak töredéke kerül szelektív gyűjtőkbe.
Decemberben szervezetünk nagyon vágyna már a pihenésre, a lassításra, ehelyett azonban az átlagosnál is nagyobb rohanásban és feszültségben töltjük ezeket a napokat. Még jó, hogy a természetre ilyenkor is számíthatunk.
Bár ma a vigyorgó töklámpásokról egyértelműen az angolszász ünnep, a Halloween jut eszünkbe, eleink is faragtak tököt, és kirakták az ablakokba egy égő gyertyával a belsejében. A szokás Luca napjához kötődött, ami a téli ünnepkor babonákban és hagyományokban bővelkedő eseménye volt.