Visszatértek a búbosbankák és a bölömbikák Kardoskútra
A hazai madárvilág egzotikus küllemű és rejtőzködő nagymesterei tértek vissza telelőhelyükről a Körös-Maros Nemzeti Park részterületeire.
A hazai madárvilág egzotikus küllemű és rejtőzködő nagymesterei tértek vissza telelőhelyükről a Körös-Maros Nemzeti Park részterületeire.
Nemcsak a kardoskúti Fehér-tó telt meg vízzel, hanem a környező gyepeken is megjelentek a nyílt vízfelületek, amely igazi áldás ennek a szikes élőhelynek.
Egyre több daru időzik a kardoskúti Fehér-tónál. Ha mostanában a Dél-Alföldön tervezünk kirándulni, érdemes lesz összekötni egy darunéző túrával a kiruccanást, mert a több ezres darucsapatok alkonyati behúzása a tóra egészen különleges látvány.
Egy átrepülő példányt sikerült megfigyelni a kardoskúti Fehér-tó felett ebből a rendkívül ritka és különleges kinézetű madárfajból.
Különleges látvány fogadja azokat, akik ellátogatnak a kardoskúti Fehér-tóhoz, ugyanis a tómeder vörös színben pompázik, csak néhol törik meg fehér szikfoltok. De vajon miért?
Már biztosan te is találkoztál ezzel a fajjal, melynek egyes példányai a Száhel-övezetben töltik a telet.
Ki ne ismerné a jellegzetes színű és „fejdíszű” madarat? Kardoskút környékére már visszatértek az első egyedek.
A hónap elején tetőzött a darvak és a vadludak száma a kardoskúti tavon, és ekkor jelentek meg az első vonuló sárszalonkák is.
Vonulási csúcsot döntöttek a darvak január 7-én Kardoskúton. Nem kis meglepetésre 6600 madarat számoltak meg a szakértők, ami az őszi madárvonulás kezdete óta a legmagasabb egyedszám a térségben.
Vonuló madár, a telet a mediterrán vidékeken, Afrikában vészeli át, de évről évre mindig akad néhány példány, amelyik megpróbál áttelelni nálunk. Nevét a hímek jellegzetes, távolból szóló kürtre emlékeztető, mély hangjáról kapta. Szerintetek melyik fokozottan védett gémfélét figyelték meg Kardoskúton?
Az első szürkemarha-borjú érkezésével megkezdődött az ellési szezon a sóstói telepen, ahol további 200 újszülöttre számítanak. Dévaványán új, korszerű téli szállást kaptak az őshonos állatok.
Csalhatatlanul közeleg a tavasz, megjelentek az első vonuló partimadarak a dél-alföldi pusztákon.
Két olyan madárfaj is megjelent a kardoskúti Fehér-tónál, amelyek nagy ritkaságnak számítanak a téli időszakban Magyarországon.
Az őszi madárvonulás csúcsidőszakában mintegy 50 ezer madár töltötte az éjszakákat a kardoskúti Fehér-tavon.
A csípős, hideg idővel két északi madárfaj, a hósármány és a sarkantyús sármány is megérkezett a Dél-Alföldre. Kisebb csapatokban mozognak a kardoskúti Fehér-tónál.
A ritka jövevény a nagy lilikekkel bandázik a Fehér-tónál, ahol rajta kívül 14 ezer daru és több száz vadlúd tanyázik.
A kardoskúti tónál mindig történik valami érdekes: most éppen egy évek óta nem látott, ritka madarat lehetett több napon keresztül megfigyelni.
A Magyarországon csak nagyon ritkán felbukkanó madár – ami a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján különösen veszélyeztetett fajként szerepel – október 8-án tűnt fel a kardoskúti Fehér-tónál.
Annyi eső esett a Körös-Maros Nemzeti Park pusztáján, hogy ellepték a parti madarak.
De nemcsak ott, hanem a Körös-Maros Nemzeti Park más tájain is. Ez azért jó hír, mert a bíbicek száma egyébként csökkenő tendenciát mutat.