Sóballák és ballagófüvek különleges világa
A sziki növénytársulások ősszel változatos, szemet gyönyörködtető színvilágot mutatnak a pusztában.
A sziki növénytársulások ősszel változatos, szemet gyönyörködtető színvilágot mutatnak a pusztában.
Nemcsak a kardoskúti Fehér-tó telt meg vízzel, hanem a környező gyepeken is megjelentek a nyílt vízfelületek, amely igazi áldás ennek a szikes élőhelynek.
Egy átrepülő példányt sikerült megfigyelni a kardoskúti Fehér-tó felett ebből a rendkívül ritka és különleges kinézetű madárfajból.
Különleges látvány fogadja azokat, akik ellátogatnak a kardoskúti Fehér-tóhoz, ugyanis a tómeder vörös színben pompázik, csak néhol törik meg fehér szikfoltok. De vajon miért?
A hónap elején tetőzött a darvak és a vadludak száma a kardoskúti tavon, és ekkor jelentek meg az első vonuló sárszalonkák is.
Cigáják és rackák tartják karban a kardoskúti puszták rövid füvű gyepeit és sarjúlegelőit. A sikeres legelés után várhatóan egy heterogén gyepterület jön létre, amely nem cserjésedik be, és nagyon kedvez az élővilág számára.
Rendkívül sikeres költési szezont tudhatnak maguk mögött a gólyatöcsök a Körös–Maros Nemzeti Parkban.
Szokatlanul későn kezdett pótköltésbe egy piroslábúcankó-pár a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén. A merész vállalkozás szerencsére sikerrel járt.
A nyári forróság és a csapadékhiány miatt sok helyről eltűntek a felszíni vizek, így a madarak egyre jobban koncentrálódnak a még meglévő vízfelületekre. A Körös–Maros Nemzeti Parkban található kardoskúti Fehér-tavon most partimadarak ezrei időznek.
Különlegesen kecses megjelenése, jellegzetes lefelé hajló, hosszú csőre, fényesen csillogó tollazata összetéveszthetetlenné teszi. Repülése könnyed és szép. Ő a batla. Nem sűrűn láthatjuk Magyarországon, most három példány is felbukkant belőlük Kardoskúton és a Kígyósi-pusztán.
A gólyatöcsöt régen széki gólyának is hívták, mert színezetével és hosszú lábaival nagyon emlékezet a fehér gólyára. A gólyatöcsök már visszaérkeztek a telelőterületekről és javában készülődnek a költéshez.
Öt év után ismét esély van arra, hogy nyári ludak költsenek a Körös–Maros Nemzeti Parkban található kardoskúti Fehér-tónál. Korábban ez a faj csak ritkán bukkant fel errefelé.
A puszta egyedi hangulatával talán még szebb arcát mutatja télen, mint nyáron. A végtelennek tűnő táj hótakaró alatt, zimankóban, fagyos időszakban is igazán magával ragadó. Bár látszólag ilyenkor elcsendesül, mégis tele van élettel. Cikkünkben megmutatjuk, milyen látnivalókért érdemes szétnézni télen az alföldi pusztákon.
Két olyan madárfaj is megjelent a kardoskúti Fehér-tónál, amelyek nagy ritkaságnak számítanak a téli időszakban Magyarországon.
A nemrég lezajlott országos daru-szinkronszámlálás adatai szerint a jelenleg hazánkban tartózkodó darvak kétharmada a Körös–Maros Nemzeti Parkban, a kardoskúti Fehér-tónál éjszakázott. Több mint húszezer példányt számoltak, ami éves szinten is rekordnak számít.
Az őszi madárvonulás csúcsidőszakában mintegy 50 ezer madár töltötte az éjszakákat a kardoskúti Fehér-tavon.
A kardoskúti tónál mindig történik valami érdekes: most éppen egy évek óta nem látott, ritka madarat lehetett több napon keresztül megfigyelni.
Itthon ritkán látható kacagócsér bukkant fel a kardoskúti Fehér-tónál. Valószínű a Földközi-tenger partvidékéről jöhetett, mert Európában többnyire ott költenek.
Ritkán látott madarak, szerecsensirályok bukkantak fel a napokban a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó kardoskúti Fehér-tavon. A költőpárok száma ötszáz körül lehet az országban, de ezen a tájon csak a szerecsensirályok csak vendégként bukkannak fel.
Az utóbbi napok esőzéseinek hatására ugrásszerűen megnövekedett a darvak száma a Körös-Maros Nemzeti Parkban található kardoskúti Fehér-tónál.