15 év után került elő egy veterán kék vércse
A most 16. életévében járó madár óvatos becslések szerint is 255 000 km-t vándorolt eddig, ami akkora távolság, mintha 6,5-szer körberepülte volna az egyenlítő mentén a Földet.
A most 16. életévében járó madár óvatos becslések szerint is 255 000 km-t vándorolt eddig, ami akkora távolság, mintha 6,5-szer körberepülte volna az egyenlítő mentén a Földet.
Készülnek a vonulásra a kék vércsék. A Körös-Maros Nemzeti Park tradicionális gyülekezőhelyein szeptember 11-ig már több mint 2600 példányt figyeltek meg a szakemberek.
Az elmúlt években egyre nagyobb számban költenek kék vércsék a Pusztaszeri Tájvédelmi Körzetben található Baksi-pusztán. Az idei év az elmúlt évtized rekordját is meghozta.
A vonulásra készülő madarak száma szeptember közepén tetőzik az alföldi pusztákon, hogy október elején elinduljanak Afrika déli csücske felé.
Idén a bőséges táplálék-felhozatal és a jó idő meghozta a gyümölcsét a Körös-Maros Nemzeti Park tájain élő kék vércsék portáin is.
Ha valaki mostanában az alföldi pusztákon jár, már láthatja a szélsebesen röpködő kék vércséket. A madarak, az egyik utolsó vonuló fajként április végén-május elején érkeztek vissza hozzánk Afrika délnyugati részén található telelőhelyeikről.
Egy hónappal ezelőtt kelt útra nyolc magyar, hogy Angolában, a világ legnépesebb ragadozómadár-gyülekezőhelyén megfigyeljék és megjelöljék a kék vércséket.
Március 16-án négy magyar kutató indul Angolába, ahol a világ legnépesebb ragadozómadár-gyülekezőhelyén 50 madárra szerelnek majd műholdas jeladót. Az expedíció célja az is, hogy változtassanak a kék vércsék ottani helyzetén, ugyanis évente tízezer példányt is megölnek, hogy aztán élelmiszerként piacra kerüljenek.
Maratoni repülés után lassanként már érkeznek hazánkba a kék vércsék. A faj a Kárpát-medencében képviselteti magát a legnagyobb számban az Európai Unión belül, ezért nem mindegy, hogyan bánunk vele.
171 példányt számoltak szeptember 15-én egy éjszakázóhelyen. A madarak hamarosan odébbállnak Afrika felé.
Mielőtt útnak indulnának Afrikába, augusztus vége és október eleje között a kék vércsék nagy csapatokba verődnek, egyes gyülekezőhelyeken akár több ezren is összegyűlhetnek éjszakára. Cikkünkben mindent elárulunk erről a kistermetű sólyomféléről.
Négy telep található a Körös-Maros Nemzeti Park részterületén mesterséges fészkekkel, melyekben idén több mint 160 pár vörös és 100 pár kék vércse költött.
Fészekkamerás közvetítések a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság jóvoltából.
A Körös-Maros Nemzeti Parkban idén kiváló költést tapasztaltak a kék vércséknél. A fiókák egy része már kirepült, valamennyien szépen fejlettek, életerősek.
A nemrég befejeződött szinkronszámlálásból az is kiderült, hogy a Kárpát-medencében az alföldi puszták továbbra is fontos gyülekezőhelyei a kék vércséknek. A legtöbbet idén, 2059-et szeptember elején számolták a Körös-Maros Nemzeti Park területén.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság cserebökényi részterületén található vércsetelepeken július elején a legnagyobb a forgalom.
A nyári rekkenő hőség, az aszály és a rágcsálóhiány több madárfajnál is a szokásostól eltérő viselkedést vált ki. A Körös-Maros Nemzeti Park területén mostanában sűrűn megfigyeltünk ilyen jelenségeket.
Báró, a leggyorsabb fehér gólya Izraelből előzte be társait, a szalakóták és a kék vércsék még élvezik az afrikai nyarat, parányi fecskéink pedig tíz nap alatt megteszik a több ezer kilométeres utat hazáig.
A fiókák kirepülése után a kék vércsék életének következő szakasza a hosszú vándorútra való felkészülés.
Június közepén, Ubul és Karma, a két még életben lévő jeladóval ellátott kék vércse Észak-Afrikában és a Fekete-tenger keleti partvidékén járt. Július elején véget ért hosszú tavaszi vonulásuk és megérkeztek feltételezett költőhelyükre.