Nyaraló darvak lepték el a Kígyósi-pusztát
Ez újdonságnak számít, ugyanis eddig a nyári időszakban a darvak nem használták állomáshelyül ezt a térséget.
Ez újdonságnak számít, ugyanis eddig a nyári időszakban a darvak nem használták állomáshelyül ezt a térséget.
Vannak olyan helyek, amelyek nem nyílnak meg azonnal a látogatók előtt, ahol nem jön szembe rögtön a lényeg. Ha azonban közelebb megy az ember, lehajol, figyel, időt szánva arra, hogy ne csak szemlélője, de egy kicsit maga is részese legyen a tájnak, különleges élményt kaphat cserébe.
Az utóbbi években már a téli időszakban is lehet találkozni darvakkal a Körös–Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Kígyósi-pusztán. December végén még több ezer daru volt itt, a hó és hideg hatására aztán a többség elvonult, de ötven madár továbbra is kitart.
Érdekes jelenségre figyeltek fel a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a Kígyósi-pusztán. A megszokottnál sokkal hamarabb, már június végén 20-30-as csapatokban gyülekeztek a fehér gólyák.
Hazánkban rendkívül ritkán vendégeskedik ez a nem túl nagyméretű, elegáns partimadár. Legutóbb 2012-ben bukkant fel Magyarországon, a napokban a Kígyósi-pusztán figyelték meg. Hosszú citromsárga láb, feltűnő szemsáv. Vajon ki ő? Itt megnézheted.
Különlegesen kecses megjelenése, jellegzetes lefelé hajló, hosszú csőre, fényesen csillogó tollazata összetéveszthetetlenné teszi. Repülése könnyed és szép. Ő a batla. Nem sűrűn láthatjuk Magyarországon, most három példány is felbukkant belőlük Kardoskúton és a Kígyósi-pusztán.
Április közepére már minden ürge felébredt téli álmából a Körös-Maros Nemzeti Park Kígyósi-puszta részterületén. Ébredés után aztán nekiálltak a tavaszi nagytakarításnak, hogy a nászidőszakra minden készen álljon.
A Békés megyében található Kígyósi-puszta különleges élménnyel ajándékozza meg az embert. Itt igazán megtapasztalhatjuk, milyen az, amikor nemcsak csodálói, de kicsit részei is vagyunk a természetnek.
Az október eleji esők hatására kivirágzott az alföldi pusztagyepek törékeny, védett, élénksárga növénye, a vetővirág. A Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság Kígyósi-puszta részterületén egyre több egyed pompázik ebből a különleges virágból.
Különleges látványban lehet része annak, aki ebben az időszakban kilátogat a Körös-Maros Nemzeti Park Kígyósi-puszta részterületére, ahol most virágzik a magyar sóvirág. A lila virágok néhol több hektáros foltokban, szinte szőnyegként borítják be a tájat.
A fehér és a kardos madársisak az eddigieknél nagyobb számban bukkant elő a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósághoz tartozó Szabadkai-erdőben. A két faj virágzásában van némi időbeli eltolódás, míg az előbbi lassan már elvirágzik, az utóbbinak még csak most bukkannak elő a bimbói.
A szokatlanul enyhe időjárás hatására már február közepén változatos, kora tavaszi madárvilág gyűlt össze a Körös–Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén, a Kígyósi-pusztán időző darvak pedig már megindultak észak felé.
Most nyílik az aranyfürt, lassan pedig a réti őszirózsák következnek a Körös-Maros Nemzeti Park részterületén.
Napról napra egyre gyakrabban tűnnek fel gyülekező, vonuló madárcsapatok a Körös-Maros Nemzeti Park tájain. A ragadozó, vízi- és partimadarak látványosan, az erdei énekesek csendben, rejtőzködve haladnak telelőhelyeik felé.
Több mint négyszáz pár költött a térségben, ami jórészt a kihelyezett mesterséges odúknak köszönhető.
Már két példányt is megfigyeltek a Körös-Maros Nemzeti Parkban, az egyiket ráadásul júniusban, egy hónappal korábban a szokottnál.
Májusban befejeződik a vonulás időszaka, az elkövetkező napokban, hetekben visszaérkeznek a kései vonuló madarak, a sárgarigók, a kék vércsék, a kis őrgébicsek, a gyurgyalagok és a szalakóták is.
A Békéscsaba közelében elterülő Kígyósi-puszta nem nyílik meg azonnal a látogatók előtt. Hogy felfedezzük szépségét, egyediségét, le kell hajolni, és közelebbről is szemügyre kell venni a finom részleteket. A táj egyik legjobb ismerőjével, Boldog Gusztávval, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrével barangoltuk be a környéket.
A közelmúltban az őszi kikerics egy újabb állományát fedezték fel a Körös-Maros Nemzeti Park Kígyósi-puszta részterületén. Amilyen szép, olyan veszélyes növény. A legelőkön nem kívánatos, ugyanis mérgező.
A szalakóták idén is több hullámban érkeztek vissza a dél-alföldi tájakra, ezért széthúzódó költési időszakra lehet számítani. Egyes pároknál napokon belül kikelnek a fiókáik, mások még csak most rakják le az első tojásokat. A jelek szerint ebben az évben is sokan költenek a kihelyezett mesterséges odúkban.