Hidak az ember és a természet között
Hogyan lehet az embereket visszavezetni a természetbe? A kamaszokat az aktív részvétellel lehet megfogni, a felnőtteket pedig a lelkükön keresztül. Egy környezeti nevelőt kérdeztünk a témában.
Hogyan lehet az embereket visszavezetni a természetbe? A kamaszokat az aktív részvétellel lehet megfogni, a felnőtteket pedig a lelkükön keresztül. Egy környezeti nevelőt kérdeztünk a témában.
Megkértük a hazai nemzetipark-igazgatóságok környezeti neveléssel foglalkozó szakembereit, ajánljanak olyan természetismereti játékokat és feladatokat, amelyek nemcsak érdekesek, de szórakoztatóak is.
A jelenlegi helyzetben a magunk módján, mi is szeretnénk segíteni a kisgyerekes családoknak abban, hogy könnyebben teljenek a kényszerű otthonlét napjai. Megkértük a hazai nemzetipark-igazgatóságok környezeti neveléssel foglalkozó szakembereit, ajánljanak olyan természetismereti és ügyességi játékokat, melyek otthon is kivitelezhetőek.
A kétéltűek, de különösen a békák, nem tartoznak a legnépszerűbb állatok közé. Így volt ez évszázadokkal ezelőtt, és sajnos így van még napjainkban is. Két olyan emberrel beszélgettem, akik nem csupán szeretik a kétéltűeket, de munkájuk révén sokat tesznek azért is, hogy megkedveltessék azokat másokkal.
Sorozatunk legújabb részében a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság környezeti nevelője, Szabó Ágnes hozott nektek újabb feladatokat, amelyekből kiderül, milyen színű a lile és a rétihéja, és ki az, akinek négy lába van, mégis fészket épít.
Egy hely, ahol nem baj, ha piszkos lesz a gyerekek ruhája és mezítláb gázolnak a patakba. Sőt, az itt dolgozók kifejezetten örülnek annak, ha ezt látják, mert hisznek abban, hogy a legtöbbet abból tanulnak a gyerekek, ha szabadon játszhatnak és tapasztalatot gyűjthetnek a természetben. A jósvafői Kúria Oktatóközpontban jártunk.
Alig ötven percnyire a zajos fővárostól és a zsúfolt hétköznapoktól igazi feltöltődést jelent egy délután a Dinnyési-fertőn. A területet Fenyvesi László környezeti nevelővel jártuk be, akitől végre megtudtam azt is, mi is az a varsababa.
Interjú Györgyi-Ambró Gergővel, aki az egyetem elvégzését és pár év irodai munkát követően fogta magát és megnézte, milyen rangernek lenni az Amerikai Egyesült Államokban.
Jane Goodall a napokban újra Budapestre látogatott. Legutóbb két éve járt itt, ahogy akkor, most is telt ház és vastaps fogadta. A világhírű etológust világszerte hatalmas tisztelet övezi, lénye és előadása nem csak inspiráló, de reményt is ad a bolygó jövőjéért aggódók számára.
A királyréti Hiúz Ház közelében egy szokatlan jármű parkol. A Dunavirág Vízibusz, nevével ellentétben, nem egy kétéltű közlekedési eszköz, de a vízhez nagyon is sok köze van.
Az erdő élővilágával ismerkedhetnek meg a gyerekek az új Nagyerdei Erdészeti Erdei Iskolában. A modern és tájba illeszkedő épületben izgalmas foglalkozások, az iskola körül pedig szép, rendezett környezet várja a diákokat.
Az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés (IKSZ) szeptemberben induló programjában játékos feladatokkal, élménypedagógiai módszerekkel tanulhatja meg 45 budapesti iskola mintegy 15 000 diákja, hogy milyen módon lehet újrahasznosítani a szelektíven gyűjtött hulladékot, italos kartont.
Az Újpest Városnapokon idén az ÖSVÉNY Oktatóközpont és a WWF Magyarország is részt vesz azzal a céllal, hogy minden korosztály és a fogyatékkal élők is hasznos ismeretekkel gazdagodjanak a természet- és környezetvédelem terén. A rendezvényen a WWF Élő Duna Turnéja is bemutatkozik, pedagógusok számára pedig módszertani műhely nyílik az ÖSVÉNY Oktatóközpont jóvoltából.
A Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatának munkatársai 2014 tavaszától iskolás csoportok számára másfél-két órás vezetett túrát tartanak ezekben a hetekben.
Az Erdei Iskola Egyesület (EIE) évente adományozza a díjat egy-egy olyan pedagógus számára, aki fontos tevékenységet fejt ki a környezeti nevelés terén.