Keresés eredménye

Rekordmennyiségű szemetet szedtek össze az idei PET Kupán

Az eddigi legszennyezettebb útvonalon zajló verseny rekord eredményt hozott: 17,5 tonna hulladéktól sikerült mentesítenie az árteret a résztvevő közel 350 petkalóznak. Ráadásul ezúttal nem is egy, hanem két folyó, a Bodrog és a Tisza megtisztításán dolgoztak.

2024.09.04.

Már a felhőkben is ott vannak a mikroműanyagok

Kutatók Japán két szent hegye, a Fuji, illetve az Ōyama-hegy körüli felhőkben találtak különféle polimereket és gumiszármazékokat. A tudósok szerint ezek a mikroműanyagok befolyásolhatják a felhőképződést, ezáltal pedig a klímaváltozást is fokozhatják.

2023.10.02.

Úgy élünk, mintha két Földünk lenne. Pedig nincs

Fél évszázados is elmúlt már a világméretű Föld napja mozgalom, amelyet ma már több mint 190 országban ünnepelnek. Napról napra nő a Földért aggódók és tenni akarók száma, de még mindig nem vagyunk elegen, és a tennivaló sajnos egyre több.

2022.04.22.

Bezárt máramarosi bányából került a nehézfémszennyezés a Szamosba

Vízmintát vettek a Szamosból, amit szerda éjjel ért el a Romániából érkező nehézfémszennyezés. A mintában az oldott cink, réz, alumínium és vas koncentrációja volt határérték feletti. A szakemberek azzal számolnak, hogy a hígulás Tiszalöknél már olyan mértékű lesz, hogy az ártalmas komponensek mennyisége a határértékek alá süllyed.

2021.02.18.

Küzdelem a tiszai hulladékáradattal

A napokban ismét hatalmas hulladékáradat érkezett az országba. A főleg műanyag palackokból álló uszadékot a vízügyi szakemberek megállították a Tiszán, a kiemelt hulladékot pedig a PET Kupa képzett folyómentői válogatták át, hogy ami arra alkalmas, újrahasznosításra kerülhessen. A probléma hosszú távú megoldása azonban még várat magára.

2021.02.12.

Olajkatasztrófa a Ráckevei-Duna-ágnál

Az elmúlt évtizedek legsúlyosabb olajszennyezése történt a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ágnál. A hétvégén ismeretlen tettes közel hatezer liter fáradt olajat zúdított a védett Duna-ágba Szigetszentmiklósnál.

2020.12.16.

Károsabb az avarégetés, mint gondolnád

Az ősz egyik legkellemetlenebb velejárója, hogy beindul a kerti avarégetés, ami nem elég, hogy rendkívül káros a környezetre, de borzasztóan rosszat tesz az egészségünknek is. A Levegő Munkacsoport összeszedte, miért és mennyire.

2020.10.26.

Honnan hozza a Tisza ezt a rengeteg hulladékot?

Néhány napja kisebb árhullám vonult le a Tiszán, és vele együtt, menetrendszerűen nagy mennyiségű hulladék is érkezett. Ukrajnában, és azon belül Kárpátalján komoly gondot okoz a szemétkérdés, és a probléma nem szűnik meg a határnál.

2020.03.04.

A mikroműanyagok már mindenütt ott vannak

A jövőkutatók szerint 2050-re már több műanyag lesz az óceánokban, mint hal. Ezek jó része olyan műanyagrészecske, mely szabad szemmel nem is látható. A mikroműanyagok azonban méretük ellenére globális környezeti problémát jelentenek. Hogy pontosan mekkorát, arról azonban egyelőre még keveset tudunk.

2020.02.27.

Ha most lépünk, még élhető maradhat a Föld

A napokban jelent meg az eddigi legteljesebb és legkomplexebb értékelés a földi élet és az emberiség jövője kapcsán. A Science magazin cikke szerint, ha most lépünk, még élhető maradhat a Föld. Ehhez azonban valóban radikális változások kellenek.

2019.12.18.

Kolontár zöldellő határában

Kilenc évvel ezelőtt kezdődött hazánk eddigi legsúlyosabb természeti katasztrófája, amelyet több száz szakember sokéves munkája, illetve egymillió tonna föld megmozgatása követte. A helyreállítási munkák fennmaradó, igen jelentős részét viszont bölcsen a természetre bízták, és nem is kellett csalódniuk: kilenc évvel az ajkai vörösiszap-katasztrófa után újra virágzik az élet a Torna-patak völgyében.

2019.10.04.