
Ürülékzacskók tesztje a Tátrában
A Magas-Tátrában egyre nagyobb környezetszennyezési problémákat generál a turisták növekedő száma, ezért a nemzeti park kísérleti jelleggel egy innovatív megoldást fog tesztelni.
A Magas-Tátrában egyre nagyobb környezetszennyezési problémákat generál a turisták növekedő száma, ezért a nemzeti park kísérleti jelleggel egy innovatív megoldást fog tesztelni.
Az emberek már kétszer tönkretették, a hódok mindkétszer helyreállították ezt a parányi vadont Budapest peremén. Most ismét veszélybe került a Rákospalotai-láp, amelynek megmentéséért egyre többen szeretnének tenni.
A Turista Magazin decemberi számának Ökotúra rovata a főváros 22. kerületében található Tétényi-fennsíkot mutatja be. Az itt kialakított tanösvényt a terület jó ismerőivel dr. Mészáros Péterrel és Gergely Attilával, a Zöld Jövő Környezetvédelmi Egyesület tagjaival jártuk be.
A légi úton történő, kémiai szúnyoggyérítés hatásait vizsgálták Debrecenben. Az eredmény szomorú, a szúnyoggyérítés haldokló rovarok sokaságát hagyta maga után. Katicákat, fátyolkákat, fürkészdarazsakat. Szúnyogok csak elvétve akadtak.
Az átalakítás során az 1950-es évekbeli mozdonyok elektromos meghajtást kaptak a felsőtárkányi erdei vasúton. A két, új C-50-es mozdony távirányítással is vezérelhető, ami egyedülálló technológiai újításnak számít a hazai kisvasutak történetében.
Rekordszámú résztvevővel 3 nap alatt több mint 7,5 tonna hulladéktól mentesítették a folyót a PET-kalózok, amivel bőven felülmúlták a tavalyi 6,5 tonnás mennyiséget.
Amikor az ember a természetbe indul, az pont olyan, mintha vendégségbe menne, és bár nincs törvény rá, vendégségben mégsem tesszük fel a lábunkat a terített asztalra, úgy kirándulóként, természetjáróként is vannak olyan íratlan szabályok, amelyeket jó, ha betartunk, mert úgy egyszerűen jobb lesz mindenkinek: a természetnek, a többi túrázónak és végső soron nekünk is. Ezt a tudást pedig nem is adhatjuk át jobban, hatékonyabban a gyerekeinknek, mint épp kirándulás közben. Összeírtunk 8 íratlan szabályt, amit mi is az előttünk járóktól tanultunk.
A környezetvédelemhez, természethez közel álló és ismert személyeket kértünk meg, hogy adjanak könnyen teljesíthető tippeket arra vonatkozóan, mit tehetünk a hétköznapokban, ha szeretnénk kicsit jobban odafigyelni bolygónk egészségére.
Városi környezetben szokatlan látvány fogadja azokat, akik az Auróra Klímakertbe tévednek a 8. kerületben. Lelkes természetvédők egy izgalmas kísérlet keretében öt év alatt az egyik elhagyott, murvás parkolóból, szinte a semmiből permakultúrás, buja bokros-fás „édenkertet” teremtettek. Megnéztük, milyen az, amikor a józsefvárosi betondzsungelben, 100 négyzetméteren átveszi a természet az irányítást.
A PET Kupa sok éve küzd azért, hogy megtisztítsa a Tiszát – a jórészt felvízi országokból – hozzánk érkező hulladékáradattól. Két éve azonban a probléma forrásánál, Kárpátalján is akcióba kezdtek; a cél a forrásvidéki területek megtisztítása és a kárpátaljai szelektív hulladékgyűjtés előmozdítása.
A lufik röptetése még ma is népszerű programpont a jeles eseményeken, legyen az ballagás, esküvő vagy nagy sportesemény. Ma már azonban egyre többen keresnek környezetkímélőbb alternatívákat a léggömbökre, mert tudják, az általuk okozott pillanatnyi örömnek túl nagy ára van.
A WWF Magyarország igazgatója több mint 30 éve dolgozik a természetvédelemben, és el sem tudja képzelni, hogy valaha mással foglalkozzon. Azt mondja, a kiégéssel szemben mindenkinek meg kell találnia saját ellenszerét: az övé a kertészkedés és a túrázás, amikor abban a közegben lehet, amiért végső soron dolgozik. Sipos Katalinnal beszélgettünk a pályájáról, a WWF-ről, és arról, hogy a zempléni gyerekkor nem múlik el nyomtalanul.
Manapság lényegében mindent ökoturizmusnak neveznek, ami valamilyen módon kapcsolódik a természethez. A valódi ökoturizmus két fő szempontja ezzel szemben mindig és mindenhol világos: az ökológiai lábnyomunk csökkentése és a meglátogatott közösség támogatása. Az ökoturizmus tehát egy szempont, egy törekvés, ami érinti az utazás módját, az igénybe vett szállás típusát, azt, hogy hogyan étkezünk és milyen tevékenységeket végzünk vendégeskedésünk során. Lehet-e és lesz-e a fenntarthatóság a turizmus célja és lényege? Nézzük, milyen lehetőségeink vannak ökoturistaként.
Bár az apró mocsári teknősök leginkább nyár végén, ősz elején bújnak ki a tojásokból, tavasszal is lehet frissen kikelt teknősökkel találkozni.
Március 23-án este fél 9 és fél 10 között jön a Föld órája, amikor világszerte kihunynak a fények. A WWF arra buzdít, hogy idén ezen a napon válassz egy környezetbarát kikapcsolódási formát.
A természetvédők ragaszkodtak az erdők természetes megújulásához, de a hatóság elrendelte az összes megbetegedett fa kivágását, ami nagy területet érint.
Az év utolsó hónapjában riasztóan megugrik a megvásárolt, felhasznált, majd szinte azonnal eldobott papír mennyisége. Ráadásul a keletkező hulladéknak csak töredéke kerül szelektív gyűjtőkbe.
Idén augusztus 2-án jött el a túlfogyasztás napja, a világ fogyasztói eddigre használták fel a Föld éves erőforrásait, innentől minden nap ajándék, és búcsút mondhatunk a fenntarthatóságnak. Ha Magyarországot nézzük, ennél is kedvezőtlenebb a helyzet.
A kétévente megjelenő WWF Élő Bolygó Jelentés legfrissebb kiadása rávilágít arra, hogy bolygónk pusztulásának mértéke még mindig nem változott. Ráadásul kettős krízissel kell szembenéznünk, hiszen a klímaváltozás és a biológiai sokféleség csökkenése egyaránt veszélyezteti a jövőnket.
Ki más legyen a legharcosabb környezet- és természetvédő, ha nem a természet csodáira rendszeresen rácsodálkozó természetjáró? Szerintem ez mindent el is mond, de az európai autómentes nap apropóján most összeszedtem, hogy mi a baj az autóhasználattal a felelős természetjáró szempontjából.
Hogy lesz valakiből kilométer- és turistaereklye-gyűjtögető?
A füzéri vár fehér falai már a távolból virítanak a csupasz kőoszloprengeteg tetején.