Elképesztő számban nyílt idén vetővirág a Dél-Alföldön
Tömegesen jelentek meg idén az apró, sárga szirmú vetővirágok a Montág-pusztán, amelyről Molnár Péter természetfotós készített gyönyörű képeket.
Tömegesen jelentek meg idén az apró, sárga szirmú vetővirágok a Montág-pusztán, amelyről Molnár Péter természetfotós készített gyönyörű képeket.
De mégis hogyan lehet ez? Elmondjuk.
A Körös-Maros Nemzeti Park (KMNP) területén idén is sikeres évük van a szalakótáknak: szinte minden tájegységben növekedett a költőpárok száma, és egy rekordnak számító, tízfiókás fészekaljat is találtak a madarászok.
A Kárpát-medence egyetlen őshonos teknősfaja június közepén már javában keresi a tojásrakásra alkalmas helyeket. Az utódoknak sok szerencse is kell a felcseperedéshez.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Tájegységében már tavaly is látták az ugartyúk egy átrepülő példányát. Az azonban, hogy táplálkozni is megállt, egyedülálló megfigyelésnek számít a térségben.
A hazai madárvilág egyik legszebb képviselőjével a Körös–Maros Nemzeti Park tájait járva szinte mindenfelé találkozhatunk. A fajt büdös bankának is hívják, és a nem túl hízelgő nevet nem ok nélkül ragasztották rá.
Április elején újra megszólaltak a bölömbikák a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó vizes élőhelyen.
Szép sorban érkeznek vissza a vonuló madarak, és egyre nagyobb a nyüzsgés a Körös–Maros Nemzeti Park vizes élőhelyein.
Folyamatosan érkeznek vissza az afrikai telelésből a „madárvilág punkjai”, hogy megkezdjék násztáncukat.
Évről évre egyre korábban érkeznek a vándorok. A három, jó erőben lévő madár Dévaványán szállt le a hosszú út után.
Az enyhe időjárás sok részlegesen vonuló madarat télire is itt marasztalt a Körös-Maros Nemzeti Park pusztáin, de már szép számmal tértek vissza olyanok is, amelyek ősszel mégis elrepültek melegebb területekre.
Nemcsak a kardoskúti Fehér-tó telt meg vízzel, hanem a környező gyepeken is megjelentek a nyílt vízfelületek, amely igazi áldás ennek a szikes élőhelynek.
Kiderült, hogy a darvak is képesek jelentősen átalakítani környezetüket, akárcsak a hódok. Ráadásul mindezt néhány hét alatt képesek véghez vinni, amíg átvonulnak hazánkon.
Már decemberben elkezdték tatarozni fészkeiket a rétisasok a Kis-Sárréten, és a szerencsések látványos nászrepülésükben is gyönyörködhetnek.
Ezúttal a Körös–Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét területén található egyik halastaván vendégeskedett a különleges madár.
Egy átrepülő példányt sikerült megfigyelni a kardoskúti Fehér-tó felett ebből a rendkívül ritka és különleges kinézetű madárfajból.
A szokásosnál jóval több vetővirág bújt elő augusztus utolsó napjaiban a kardoskúti Fehér-tó melletti löszfolton, amelynek egyik oka az idei súlyos aszály. De sok más szokatlan érdekességgel is büszkélkedik ez az apró védett virág.
Negyvennégy éve vette kezdetét a Békés megyei rezervátumban a túzokvédelmi munka. Idén újabb mérföldkőhöz érkeztek.
Idén rengeteg a sáska a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén, ami igaz terülj, terülj asztalkámat nyújt a seregélyeknek.
Hamarosan további pelyhes jövevényekre is számíthatunk, akik szintén mentett tojásokból kelnek majd ki.