Ritkán látható különös kis madarak tűntek fel a Dél-Alföldön
Ezek az eurázsiai sarkvidék tundráin költő kedves kis madarak aránylag ritka vendégeknek számítanak nálunk. Idén pedig a vártnál korábban jelentek meg a kardoskúti Fehér-tónál.
Ezek az eurázsiai sarkvidék tundráin költő kedves kis madarak aránylag ritka vendégeknek számítanak nálunk. Idén pedig a vártnál korábban jelentek meg a kardoskúti Fehér-tónál.
Az első szürkemarha-borjak érkezésével megkezdődött az ellési szezon a sóstói és a Montág-pusztai telepeken. Reményeik szerint mindkét állattartó telepen több mint 200 borjú fog születni ebben a ciklusban.
Megkértük a hazai nemzetipark-igazgatóságok szakembereit, ajánljanak nekünk olyan túrahelyszíneket és tanösvényeket, amelyek kora tavasszal különlegesebbek, mint bármely más évszakban.
A tiszántúli puszták egyik jellegzetes évelő virágos növénye, amely nyáron képes lilára festeni az egész horizontot. Gyönyörű látványt nyújt a magyarsóvirág-mező.
Érdekes jelenségre figyeltek fel a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a Kígyósi-pusztán. A megszokottnál sokkal hamarabb, már június végén 20-30-as csapatokban gyülekeztek a fehér gólyák.
Ezekben a hetekben az Alföldön sokfelé megcsodálhatjuk a mocsári nőszirom és a fátyolos nőszirom színes virágait. A törékeny eleganciával bíró, mutatós íriszek június elején a legszebb pompájukban tündökölnek.
Felmérték a feketególya-állományt a Körös-Maros Nemzeti Parkban. Volt, ahol az átlagnál kevesebb fiókát neveltek fel, de az is előfordult, hogy a kisgólyák valamilyen ragadozó madár áldozatává váltak.
Sikeresen költöttek a vörös vércsék, a legtöbb párnál 5-6 fióka volt. Összesen 90 költőpárt regisztráltak.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság felmérte az idei gólyafióka-állományt.
Már vezetgetik a fiókáikat a túzoktojók a Körös-Maros Nemzeti Parkban, de annyira rejtegetik őket, hogy szinte észrevehetetlenek.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság határon átnyúló együttműködésben vesz részt a természeti értékek védelme és bemutatása érdekében. Az Interreg V-A Románia-Magyarország Program keretében megvalósuló „Együttműködés a határon átnyúló természeti örökség közös kihívásaiban” című projektben az Igazgatóság partnerei a nagyváradi Don Orione Alapítvány és a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara.
A madár nemcsak mókás megjelenése miatt érdekes, valójában nagyon ritka fészkelő, mindössze 60 pár él belőle Magyarországon.
A Békés megyei Szarvason ilyenkor nyáron megélénkül az élet. A kisváros egyik legnépszerűbb látnivalójának számító Körösvölgyi Látogatóközpont és Állatpark új látnivalókkal készült az idei szezonra.
Egy mutatós növényről van szó, ami most virágzik a Körös-Maros Nemzeti Park területén.
Ezek a madarak nagyon kötődnek a vizes élőhelyekhez, most mégis egy szokatlan helyet választottak a költésre.
Régebben gyakran találkozhattunk vele a magyar tájakon, most minden észlelés eseményszámba megy: most június közepén láttak egy foglyot a Csanádi-pusztákon.
Ezen a tájon csak nagyon ritkán bukkan fel a fokozottan védett madár, de most kétszer is látták.
Sajnos március óta nem sok csapadék esett, így félő volt, hogy kevés gulipán és gólyatöcs fog költeni a Körös-Maros Nemzeti Park részterületén.
Vagyis idén tavasszal is felmérte a túzokállományt a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság.
A ritka fészkelőket a Maros folyó bökényi öblözetében figyelték meg, pedig síkvidéken csak nagyon ritkán költenek.