Felfoghatatlan természeti értéket rejt egy vecsési rét
Lelkes önkénteseknek köszönhetően természetvédelmi területté nyilvánították a vecsési Kosboros-rétet.
Lelkes önkénteseknek köszönhetően természetvédelmi területté nyilvánították a vecsési Kosboros-rétet.
Ami azért is nagy szó, mert ennek a kis termetű kosborfélének a különlegessége, hogy a többi orchideánkkal ellentétben nem tavasszal, hanem ősszel virágzik. Már ha virágzik, mert ha nem megfelelőek a viszonyok, akkor van, hogy még leveleket sem növeszt. A szeptemberi esőknek köszönhetően Szeged melletti állománya virágba borult.
Kifejlődéséhez a megfelelő gombafajra van szükség, ezért is meglepő, hogy most egy új területen fedezték fel.
Hazánk egyik leggyakrabban előforduló kosbora, a szépséges agárkosbor lett 2022-ben az Év Vadvirága, amely a szintén gyönyörű mocsári békaliliomot és a csillagőszirózsát utasította maga mögé. De hogy miért bolondos a győztesünk, azt máris eláruljuk.
Az Ugrai-rét mellett több ezer tő pompás kosbor és mintegy száz tő hússzínű ujjaskosbor virágzik, ez utóbbi faj a Dél-Tiszántúlon csak itt fordul elő.
Május végén a védett és ritka majomkosbor 18 tövét fedezték fel a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a Szekszárdi-dombságban. Tolna megyéből ez az egyetlen ismert előfordulási helye a fajnak.
Ha szereted az orchideákat és a színes vadvirágokat úgy általában, érdemes mostanában ellátogatnod a Kolon-tavi Orchideák tanösvényre.
Az áprilisi télies időjárás után a tavasz első meleg napsugaraira szinte kipattantak az orchideák. Országszerte nyílnak és virítanak e pompás virágok, és e hirtelen jött virágzás példányaiból összegyűjtöttünk nektek most egy csokorra való gyönyörű fotót galériánkban.
A növény teljes pompájában csak nyár elején látható, ugyanakkor egész évben felfedezhető – de nem olyan egyszerűen, mint gondolnánk.
Az őszi füzértekercs egy kistermetű kosborféle, és különlegessége, hogy a többi orchideánkkal ellentétben nem tavasszal, hanem ősszel virágzik. Már ha virágzik, mert ha nem megfelelőek a viszonyok, akkor van, hogy még leveleket sem növeszt.
Újabb védett orchideafajjal bővült a fertőszéplaki bányató környékének flórája. Több szép kosborféle mellett megjelent a vörösbarna nőszőfű is.
A fehér és a kardos madársisak az eddigieknél nagyobb számban bukkant elő a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósághoz tartozó Szabadkai-erdőben. A két faj virágzásában van némi időbeli eltolódás, míg az előbbi lassan már elvirágzik, az utóbbinak még csak most bukkannak elő a bimbói.
Április második felében elkezdődik a réteken a kosborfélék virágzása, de májusban van a legtöbb esélyünk, hogy megcsodáljuk e kecses növények virágzó példányait. Ilyenkor a természetvédelmi őrök felkeresik a már ismert termőhelyeket, és újak után is kutatnak, felmérik az állományokat.
Nőszirmok, gyöngyikék, kankalinok, kosborok, boroszlánok, árvácskák, violák, bizony nehéz lenne felsorolni azt a rengeteg virágot, amelyek tavasszal színesítik a Bükköt. Ezeknek is számtalan fajtája nyílik most, Király Zsolt gyönyörű fotói segítségével pedig mi is megcsodálhatunk ezekből jó párat, valamint galériánkban sok érdekességet is megtudhattok ezekről a szép virágokról.
Júliusban botanikusok egy európai viszonylatban is ritka orchideafaj, a ciklámenilla nőszőfű néhány példányát találták meg a Mátrában. A fajt közel tíz éve nem látták Magyarországon.