Repülő kullancsok másznak elő a gatyánkból
Bemutatjuk az erdő legutáltabb állatát, a kullancslegyet, aki mindig gondoskodik arról, hogy ne érezzük magunkat magányosnak túrázás közben.
Bemutatjuk az erdő legutáltabb állatát, a kullancslegyet, aki mindig gondoskodik arról, hogy ne érezzük magunkat magányosnak túrázás közben.
Az a legfontosabb, hogy ne nyomjuk össze az állat törzsét, és hogy minél hamarabb próbáljuk meg eltávolítani. A Semmelweis Egyetem videót készített a helyes kullancskiszedésről.
A szakemberek már hetekkel ezelőtt figyelmeztettek, hogy idén igazi kullancsinvázióra lehet számítani. Mostanra már kullancspánikról beszélnek.
Az, hogy már februárban találunk kullancsot, az egyre enyhébb telek fényében ma már nem meglepő. Ráadásul ahhoz, hogy az ember kullanccsal találkozzon, nem is kell feltétlenül az erdőt járni, a saját kertünkben is jó eséllyel összefuthatunk velük.
Általánosan elterjedt, hogy a kullancsok tavasztól őszig aktívak, azonban az enyhe telek átírják a szokásaikat, és már februárban is találkozhatunk velük.
Míg a forró, száraz nyárutó nem kedvezett a kullancsoknak, addig a kicsit hűvösebbé váló őszi idő újra előcsalogatja őket rejtekhelyeikről.
Tényleg évről évre több a kullancs Magyarországon? Az apró vérszívók a fák ágain leselkednek ránk? Melyik a legjobb eltávolítási módszer? Csipesszel álljunk neki, vagy kenjük be zsírral a bőrünket az élősködő körül? Cikkünkben eloszlatjuk a hiedelmeket.
A Balaton nyugati térségében az Afrikában elterjedt Hyalomma rufipes faj összesen tíz, még nem kifejlett példányát azonosították madarakon. Az egyik kullancs lárva volt és három, anyai ágon öröklődő gén szekvenciája mind a tíz kullancs esetében azonosnak bizonyult, ezért megállapítható, hogy a talált egyedek egy helyi populációból származnak.
Itthon is jelen van a Hyalomma marginatum és Hyalomma rufipes kullancs, aminek csípése veszélyes, a krími-kongói vérzéses láz vírusát hordozhatja.
Ha zavar a kullancsriasztók szaga vagy állaga, vagy nem szereted a bőrödre/ruhádra fújni, akkor van egy kiváló alternatíva.
A kullancsokkal általában tavasztól kezdve szoktunk foglalkozni, de az a helyzet, hogy a kullancsok már most, tél végén aktívak.
A Hyalomma kullancsok hazánkban nem őshonosak, és többféle veszélyes kórokozót is képesek terjeszteni. Most Bács-Kiskun megyében találtak egy példányt.
A kullancsszezon közepén járunk, ezért különösen praktikusak lehetnek az alábbi játékunk nyereményei.
Akkor jelezd a kullancsfigyelo.hu oldalon, mert lehet, hogy egy Hyalomma egyedről van szó. Ezek a fajok eredeti élőhelyeiken veszélyes kórokozókat terjesztenek, és már Európában is megjelentek. A kutatók a lakosság segítségét is kérik a faj elterjedésének feltérképezésében.
Az egyre szárazabbá váló nyarak egyáltalán nem kedveznek a kullancsoknak, az enyhe telek viszont annál inkább segítik a terjedésüket, ahogy az is, hogy ma már egyre többen töltik szabadidejüket a természetben.
Most, hogy több időt töltünk a természetben, fontos odafigyelnünk a megfelelő kullancs elleni védelemre is.
Egyes területeken már minden második kullancs hordozhatja a Lyme-kórt, ezerből egy pedig az agyvelőgyulladás kórokozóját.
A klímaváltozás a hazai és a hozzánk bekerült idegenhonos kullancsfajokra is hatással van. A Turista Magazin májusi számában szakértővel jártuk körül a témát, és az is kiderült, mi köze van a nyilvános vécéknek a kullancsokhoz.
1855 óta ez volt a legmelegebb tél Európában, kis túlzással azt is mondhatjuk, idén kimaradt egy évszak. A megszokottnál jóval enyhébb időjárás az élővilágra is hatással van, a kullancsok például már február elején úgy viselkedtek, mintha tavasz lenne.
A globalizálódó kereskedelem, a korlátlan utazási lehetőségek számos új ízeltlábú, velük együtt pedig számos új kórokozó megjelenését is magukkal hozták. Az új fajok megtelepedését és a már itt lévő fajok nagyobb térnyerését a klímaváltozás hatásai is segítik.