A paptetű vagy a péklapát legyen az Év hala?
Te is szavazhatsz a 2025-ös Év halára. A jelölteket a Magyar Haltani Társaság választotta ki, idén a kurta baing, a vágódurbincs és a dévérkeszeg szállnak ringbe. De hogy jön ide a paptetű és a péklapát?
Te is szavazhatsz a 2025-ös Év halára. A jelölteket a Magyar Haltani Társaság választotta ki, idén a kurta baing, a vágódurbincs és a dévérkeszeg szállnak ringbe. De hogy jön ide a paptetű és a péklapát?
Gyönyörűen rendezett környezettel és békés nyugalommal várja a történelem, a romok, és a legendák szerelmeseit a Debrecen közelében, egy kunhalom tetején álló zeleméri templomrom.
Az Alföld jellegzetes tájképi elemei a kunhalmok, amelyekből hajdan több tízezer lehetett a Kárpát-medencében. Mára azonban – az emberi tevékenység miatt – ezeknek egy része eltűnt, pedig a halmok azon túl, hogy korai történelmünk fontos emlékei, természetvédelmi szempontból is értékesek.
Értelmetlen pusztítás áldozata lett Fegyvernek nevezetessége, a Kálvária-domb. A műemlék talapzata feketévé vált a koromtól, körülötte a kunhalom védett növényvilága is elpusztult, miután ismeretlenek vélhetően felgyújtották a területet.
Zöld Marci betyár valószínű nem szívesen ment egykor a Fegyvernek határában található Kettős-halomhoz, nem úgy a gyógyulni vágyók. Megnéztük a Nagykunság egyik különleges kunhalmát, és megkerestük a 4-es főút mellől eltűnt Nepomuki-szobrot.
A Karcag közelében található Zádor-híd különös látvány. Magányosan áll a határban, előtte puszta, mögötte szántóföld, víz sehol. Bár egy csatorna van itt, de az nem folyik át alatta, hanem furamód vele párhozamosan fut. De akkor mit keres itt ez a híd?
→ TovábbA Szolnok közelében található település egyik kurgánját tavasszal kapta szárnyára a hírnév. A kengyeli kunhalom régészeti feltárása nemrég fejeződött be. Az izgalmas részletekről Nagy Fanni régész mesélt nekünk.
A Kengyel közelében található közel 4000 éves kurgán állapota a mezőgazdasági tevékenység következtében évről évre folyamatosan romlott. Most megkezdődött a kunhalom vizsgálata és védetté nyilvánítása, amely megakadályozhatja a további bolygatást.
Egykor több tízezer kunhalom emelkedett a Kárpát-medencében, mára viszont csak néhány ezer maradt belőlük. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Facebookra posztolt kisfilmjében a levegőből nézheted meg őket.
A kunhalmok szervesen hozzátartoznak az alföldi tájhoz, némelyikük évezredek óta itt áll már, ennek ellenére mégis keveset tudunk róluk. Pedig a halmok sokat tudnának mesélni - a múltról, a táj változásairól, a hajdani élővilágról és azokról a népekről, amelyek évezredekkel, évszázadokkal ezelőtt éltek itt előttünk.
A Körös-Maros Nemzeti Park részterületein számos érdekes kultúrtörténeti látnivalót találhatunk. Középkori templomromok, főúri kastélyok és kunhalmok is várják az alföldi túrázókat.
Szeretné megőrizni az utókor számára a fontos tájképi és kultúrtörténeti értékkel bíró kunhalmokat a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság. Most 28 újabb ilyen földmű védelmét javasolják.
Az Európai Unió 202 millió forintos támogatásával kunhalmokat és egykori földvárakat állítanak helyre a Kiskunsági Nemzeti Parkban.