Keresés eredménye

Miért kincs a bagolyköpet?

Az utóbbi néhány évben jelentősen megnőtt a bagolyköpet-vizsgálatok iránti érdeklődés, mely tovább fokozódik a technika fejlődésével. Ebben a cikkben bevezetünk a bagolyköpetek világába, bemutatjuk, hogyan néznek ki, miként történik a feldolgozásuk, és milyen izgalmas felfedezésekre lehet bukkanni bennük.

2024.08.13.

Több a sikló az elvárosiasodott Balaton partján

Hazánkban az összes hüllő és kétéltű védett, amelynek legfőbb oka, hogy számuk rohamosan csökken. Ezért is érdekes annak az új kutatásnak az eredménye, amely szerint több kockás sikló található a városias Balaton-parti részeken.

2024.07.31.

Önkéntes lepkeszámlálókat keresnek

Mindig is szeretted a lepkéket? Most csatlakozhatsz egy közösségi kutatáshoz, ahol a lepkék vannak a fókuszban. Ha segíteni akarsz kedvenceidnek, vegyél részt a kutatásukban. Hogy ez mit jelent, mire jó, és hogyan vehetsz benne részt, cikkünkben eláruljuk.

2024.07.26.

A Kis-Balaton vadmacskáinak titkos élete

Azt tudjuk, hogy a macskák, ha lehet, kerülik a vizet, pontosabban az úszást, így azt legkevésbé sem feltételeznénk, hogy egy vizes élőhely is lehet kedvező a vadmacskák számára. Erre a Kis-Balaton ragadozóemlős-kutatásai alaposan rácáfolnak.

2024.02.05.

Hogyan dolgoznak a Balaton kutatói? – Nyílt nap Tihanyban

Augusztus 26-án, pénteken nyílt napot tart az ELKH Balatoni Limnológiai Kutatóintézete Tihanyban. A látogatók betekinthetnek az intézetben folyó munkába, bejárhatják a műemlék épületegyüttest és sok más mellett megismerhetik a tó őshonos és invazív halfajait.

2022.08.24.

A lápi póc 60 millió éve itt van, de az ember kifogott rajta

Őshonos lápi halfajból nincs túl sok a Kárpát-medencében, és mostanra sajnos, mindegyik veszélybe került. Különösen igaz ez a lápi pócra, amely bár 60 millió éves múlttal bíró faj, az ember képes volt – földtörténeti léptékben mérve – egy pillanat alatt végveszélybe sodorni.

2022.06.07.

Faültetési mozgalmak: Az etióp szavannától a budapesti lakótelepekig

Világszerte egyre népszerűbbek a faültetési mozgalmak, amelyek révén bárki bekapcsolódhat a klímaváltozás elleni küzdelembe. Hogyan segítenek a fák, és miért nem lehet bárhová bármit ültetni? Többek között ezekről a kérdésekről is beszélgettünk dr. Aszalós Réka erdőökológussal, aki maga is önkéntes szakértőként segíti az egyik hazai faültetési mozgalmat

2022.03.25.

A bölcs erdő titkai

Az erdőkben élő fák kapcsolatban vannak és kommunikálnak egymással, de ha szükség van rá, gyógyítják is egymást. Suzanne Simard évtizedek óta kutatja a fák kommunikációját, szerinte az erdők sok szempontból hasonlítanak az emberi társadalmakhoz, épp ezért, ha megértjük az erdő működését, abból mi is tanulhatunk.

2022.03.24.

Kutyákkal a vadmacskákért

Első pillantásra talán furcsának tűnhet a cím, hisz a kutya-macska viszony az esetek többségében nem mentes a konfliktusoktól. Vajon hogyan tudnának pont kutyák segíteni a vadmacskákon?

2022.03.02.

Terminátor a hazai vizekben

Hogyan kerülhet át egy eurázsiai halfaj Észak-Amerikába, ha nem szándékosan telepítik be? Mit keres egy trópusi hal a Hévízi-lefolyóban? És ki a halak kakukkja? A hazai vizek invazív halfajairól beszélgettünk dr.Takács Péter halbiológussal.

2021.12.14.