Lepke vagy pillangó, te tudod a különbséget?
Nem minden lepke pillangó, de minden pillangó lepke. Mégis miben különböznek egymástól?
Nem minden lepke pillangó, de minden pillangó lepke. Mégis miben különböznek egymástól?
Nem találkoztam még olyan emberrel, aki ne elragadtatással beszélt volna erről a különös élőlényről. Fura szerzet, nem vitás, amely a virágok között röpködve inkább tűnik parányi kolibrinek, mint lepkének.
Mindig is szeretted a lepkéket? Most csatlakozhatsz egy közösségi kutatáshoz, ahol a lepkék vannak a fókuszban. Ha segíteni akarsz kedvenceidnek, vegyél részt a kutatásukban. Hogy ez mit jelent, mire jó, és hogyan vehetsz benne részt, cikkünkben eláruljuk.
Június-júliusban akár tömegesen is repkedhetnek az erdős túrautakon, de akár parkokban is találkozhatunk velük.
Az erdőszéli cserjék szürreális látványt nyújtottak, távolról olyanok voltak, mintha vattacukorba mártották volna az ágaikat. Szirupos rózsaszín helyett azonban dermesztő fehér hálóba bugyolálta valaki azokat. Vajon kik hagynak maguk után ilyen látványos nyomokat?
Még alig rügyeznek a fák, de egy gyönyörűséges tarka lepke már ide-oda röpdös. Kifejlett lepkeként aludta át a telet, és az első tavaszi napsugarakkal már visszatér a virágok közé.
Közeledik március 10-e, a beporzók napja! Az idei közönségszavazáson a boglárkalepkék végeztek az első helyen, a pillangók és a fehérlepkék előtt.
Az oleanderszender meglehetősen ritkán bukkan fel nálunk, az utóbbi időben azonban egyre több példány kerül elő, köszönhetően az időjárásnak és a leanderek népszerűségének.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület másodszorra hirdette meg a közönségszavazást, amelyen három jelölt közül lehet kiválasztani a jövő év pillangóját.
A napokban indult be a védett kék övesbagolynak a rajzása a Hortobágyon. Az ügyesen rejtőzködő éjjeli lepke nappal ritkán kerül szem elé, most mégis sikerült lencsevégre kapni egy szép példányt.
Az egyedi kinézetű, látványos lepkefaj elsősorban a hegy- és dombvidékeken terjedt el. Most a Kis-Sárrét fűzfákkal tarkított vidékén találtak két szép példányt belőle.
Nem hibáztatunk, ha még nem találkoztál a vörös csüngőlepkével, ugyanis elég ritka. Most van a párzási időszaka.
Ez a faj az egyik legnagyobb termetű hazai nappali lepkénk, és egyben az egyik legritkább is, jelenleg csak az Aggteleki-karszton találkozhatnak vele az igazán kitartót lepkészek.
A Kiskunsági Nemzeti Park videóján egy fejlett, feltűnő színezetű lárvát láthatunk falatozás közben.
Íme a hazai lepkefauna legkülönlegesebb, irizáló tagjai.
Ha még az ördögharaptafűről sem hallottál, nem hibáztatunk. A növény egy nagyon ritka és veszélyeztetett faj túlélésének záloga.
Megfigyelési versenyt indított az MME Lepkevédelmi Szakosztálya, amelyben az 2023-as Év lepkéjét, a fecskefarkú pillangót kell figyelni a természetben. Az első 5 legtöbb megfigyelést összegyűjtő versenyző értékes díjazásban részesül.
Tavaly első alkalommal hirdette meg a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Lepkevédelmi Szakosztálya az Év Lepkéje szavazást, amire bárki leadhatta a voksát az interneten. A szavazás lezárult: 2023-ban hazánk egyik legikonikusabb nappali lepkéje, a fecskefarkú pillangó nyerte el a kitüntető címet.
November közepén, az erdőt járva, az ember már kevésbé számítana lepkékre. A törékenynek tűnő téliaraszolókat azonban nem riasztja el a hideg, sőt, ilyenkor vannak igazán elemükben.
A fajnak csak az 1936 és 1983 közötti időszakból vannak adatai, ezért is számít nagy szenzációnak újabb példányainak megtalálása az Alföldön. Ez a védett ritkaság, a pannon karcsúbagoly, a nevével ellentétben pedig nem madár.
A Csobáncra nemcsak a várrom, hanem a kilátás miatt is érdemes felkapaszkodni.
Az év utolsó számába egy rendhagyó összeállítást készítettünk.
Pakisztán szinte észrevétlenül vált az izgalmas túrákra vágyók paradicsomává.