Pusztulásra ítéljük a vízimadarakat az etetéssel
A jó szándékú emberek sokszor nincsenek tudatában annak, hogy a vízimadarak etetése teljesen felesleges, ráadásul semmi köze sincs a madarak segítéséhez. Sőt, épp ellenkezőleg, ártunk vele nekik.
A jó szándékú emberek sokszor nincsenek tudatában annak, hogy a vízimadarak etetése teljesen felesleges, ráadásul semmi köze sincs a madarak segítéséhez. Sőt, épp ellenkezőleg, ártunk vele nekik.
Télen számos olyan madárfaj érkezik hozzánk, amelyekkel az év többi részében nem igazán találkozhatunk. A szerencsésebb madárbarátoknak nem is kell messzire mennie, hogy láthassák őket, elég csak odakuporodni a konyhaablakhoz, és kitartóan figyelni a madáretetőt. Ismerjünk meg néhányat téli madárvendégeink közül.
Nagyon nem mindegy, hogy gyerekekkel hogyan és hova kirándulunk, a decemberben gyakori szürke, hideg időben pedig még a szokásosnál is nagyobb kihívás a szabadba vinni a őket. Kiváló adventi túratematika, ha közben madarakat etetünk!
A madarak jelentik Morvai Szilárd egyik kedvenc témáját, és sokszor a lakhelye közvetlen közelében sikerül lencsevégre kapnia különös fajokat és bámulatos jeleneteket. Ehhez nagyban hozzájárul, hogy Szilárd kertje madárbarát, és télen akár száz kiló eleség is elfogy az etetőin. Az alábbiakban megoszt velünk pár tippet a téli madáretetésről.
Van egy egyszerű módszer, amivel garantáltan az etetőnkre csalhatjuk ezt a törékeny, érdekes külsejű kismadarat.
Tudtad, hogy akkor is van esélyed az ablakból lesni a tollas jószágokat, ha egy belvárosi lakásban élsz? És azt, hogy a kenyérmorzsa akár végzetes is lehet a madarak számára? Etetési kisokos.
A szerencsétlenül járt hattyú még élt, amikor megtalálták Velencénél, nem messze a parttól. Egy társán azonban nem sokkal korábban már nem tudtak segíteni. Vajon mi lehet az oka annak, hogy egy vízimadár belefagy a tóba?
Sokaknak feltűnt már, hogy ezen a télen idáig lényegesen kevesebb égi vándor kereste fel a kihelyezett eleséget, a jelenségről pedig egyre több magyarázat kering a neten. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez (MME) közleményben hívja fel a figyelmet a valós okokra.
Itt a téli szünet, s bár az időjárás-előrejelzés nem ígér nagy havazást, de masszív esőt sem, ráadásul hideg is van még, szóval a csodavárást a természetben is remekül át lehet élni a gyerekekkel. Mutatunk pár egyszerű túratematikát.
A fagyok beköszöntével a madarak számára nemcsak a táplálék felkutatása, de az ivóvíz és a napi tisztálkodás biztosítása is nehézzé válik. Így tudunk segíteni nekik.
A telet itt töltő madarak alapvetően nem szorulnak segítségre. Etethetjük őket, de ezt felelősséggel tegyük. A vízimadaraknak viszont árt a jó szándék!
Mi is számtalan cikket írtunk már arról, hogy mikor, hogyan és mivel érdemes télen etetni a madarakat, most foglalkozzunk kicsit azzal, hogy tavasszal meddig szabad élelemmel traktálni, és később miként lehet segíteni őket.
Növényi eredetű táplálékként elsősorban a napraforgómag ajánlott, amelyet kölessel, dióval, mogyoróval vagy pisztáciával is kiegészíthetünk.
Nem lehet eleget hangsúlyozni, mert egyáltalán nincs benne a köztudatban: ne etesd a vízimadarakat!
Beköszöntött az idei madáretetési szezon, itt az ideje, hogy képeken is felvonultassuk az etetők gyakori és ritkábban látható látogatóit. A galéria képeinek többségét Miskolczi Timi Panny készítette, aki saját kertjében fotózza a madarakat.
Ha van madáretetőd a kertben, te is tapasztalhattad, hogy idén nem nagyon látogatják a madarak. Most elmondjuk, mi áll a jelenség hátterében.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület hivatalosan is kihirdette az idei téli madáretetési mozgalom kezdetét.
A home office és az elhúzódó karanténidőszak zárt világa sokunkban felébresztette a vágyat a természet után. Fel a fejjel: nincs minden veszve! Ha van egy kis kertsarkod, vagy csupán egy balkonod, csekély munka árán megteremtheted a magad madárcsicsergős mikrokozmoszát.
A madáretetéssel már idén is több cikkben foglalkoztunk, és most a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) hivatalosan is meghirdette a szezon kezdetét. Néha nyüzsögnek az etetődön, máskor egy madarat sem látsz? Most elmondjuk, miért van ez.
Sokan jó szándékúan raknak ki élelmet a madaraknak, és nem is tudják, hogy milyen rosszat tesznek vele. A Mályi Madármentő Állomás összeszedte, mivel szabad etetni.