Keresés eredménye

A városban is lehetünk természetvédők

Bár a várost és a természetet hajlamosak vagyunk egymástól élesen elválasztani, valójában egy zsúfolt, zajos betondzsungel is sok élőlénynek adhat otthont. A városlakó állatokért és növényekért mi magunk is sokat tehetünk, akár a saját kertünkben, az erkélyünkön vagy akár úgy is, ha csatlakozunk egy civil egyesület, kerületi szerveződés vagy kutatóintézet helyi természetvédelmi munkájába.

2024.05.21.

A talált madárfiókák többsége nem szorul megmentésre

Hamarosan kezdődik a madárfiókák tömeges fészekelhagyási szezonja, ilyenkor találkozhatunk magányosnak tűnő fiatalokkal a településeken is. Ezek túlnyomó többsége azonban nem árva, a legnagyobb segítség számukra az, ha nem visszük haza őket.

2024.04.15.

17 rétisasfióka kapott jelölőgyűrűt a Gemenci-erdőben

A legnagyobb európai sas víz közelében szeret költeni, nálunk a folyók mentén lévő galériaerdőket és idős tölgyeseket kedveli. Tavasz közepén-végén a fiókák már akkorára nőnek, hogy meg lehet jelölni őket gyűrűvel, és így nyomon lehet követni akár a teljes életútjukat.

2023.05.10.

Indulóban a fecskék

A népi megfigyelés szerint Kisboldogasszony napján, azaz szeptember 8-án hagyják el az országot a fecskék.

2021.09.08.

Zöld küllő, a piros sapkás hangyavadász

2022 Év Madara hazánk madárvilágának egyik emblematikus képviselője, az erősen hullámzó röptű, fokozatosan halkuló, gyakran elnyújtott, kacagó kiáltásáról is könnyen felismerhető zöld küllő lesz. Az Európa-szerte gyakori, óvatos természetű madár elsősorban lombos és fenyővel elegyes erdőkben, fás legelőkön él, de ártereken, parkokban és nagyobb kertekben is költ.

2021.07.30.

Sárgyűjtőhelyek nélkül bajban lesznek a fecskék

Idén tavasszal is nehezen indul az amúgy is megfogyatkozott állományú molnár- és füsti fecskék költése. Az elhúzódó hűvös idő miatt vonulásuk legalább két hetet csúszik, ráadásul a fészeképítés során is számos nehézségbe ütköznek.

2021.04.22.

A partifecskék akár egy munkagödörbe is beköltözhetnek

Március végén az ország több pontján is megérkeztek már az első füstifecskék, bár ők még csak a korai előfutárok, a többség majd csak ezután érkezik. A partifecskékre is várnunk kell még, de aki építkezik vagy nagy mennyiségű földhalom áll a telkén, az jó, ha felkészül arra, hogy akár egy egész kolónia is megtelepedhet ott pár hónapra.

2021.04.08.

Váratlan vendégek az odúban

A gyakorlati természetvédelem fontos eszközei a mesterséges madárodúk és költőládák, melyek több hazai madárfaj- például a kék vércse és a szalakóta- állományának megerősödésében is kulcsfontosságú szerepet játszottak. A kihelyezett odúkba azonban olykor nem várt látogatók is érkeznek.

2019.11.21.

A hős hetes - madarak veszélyes vándorúton

Ősszel újra folytatódik az a nemzetközi kampány, amely hét madár hősies vándorútját követi nyomon. A Nemzetközi Madárvédelmi Tanács (BirdLife International) kezdeményezésével indult kampány a vonuló madarakra leselkedő, emberi eredetű veszélyeztető tényezőkre hívja fel a figyelmet.

2019.09.09.

Itassuk a nyári hőségben a madarakat!

A kánikula idején nemcsak az embereknek, hanem a körülöttünk élő állatoknak is sok folyadékra van szükségük. Ilyenkor létfontosságú a madarak itatása is, és az, hogy folyamatosan hozzáférjenek a vízhez.

2019.06.27.

Civilek fogtak össze a fecskékért

Az utóbbi években egyre többen aggódnak a fecskékért. Sajnos, a helyzet évről évre egyre rosszabb, az sem elképzelhetetlen, hogy 2020-ra eltűnnek ezek a madarak hazánkból. A hír sokakat cselekvésre késztetett.

2019.03.14.