Húsz éve volt a pusztító tátrai szélvihar
2004. november 19-én pusztított a Magas-Tátrában az Alžbeta nevű szélvihar, amelynek nyomait ma is sokfelé lehet még látni.
2004. november 19-én pusztított a Magas-Tátrában az Alžbeta nevű szélvihar, amelynek nyomait ma is sokfelé lehet még látni.
II. János Pál pápa egyik szlovákiai látogatását idézi fel az idei alkotás, ami április 21-ig lesz látogatható Tarajkán.
Nem, ez a cikk nem egy vietnámi háborús film díszlettervéről fog szólni, kicsit közelebb, de magasabbra megyünk. A hegyekben kirándulni elsősorban nyáron szokás, amikor a nappalok a nehezebb csúcsmászások teljesítésére is elég hosszúak, de a magas-tátrai ősz is megér egy hétvégi kiruccanást: az ég tiszta háttere előtt vakítóan sárgálló vörösfenyők tükörképe táncol a rezzenéstelen hegyi tavak ezüstös felszínén. Ez így leírva borzasztóan giccses, nézzük meg tehát élőben!
A sátorkupolát már október közepén felállították Tarajkán, de egyelőre még nem árulták el, idén melyik híres templomot mintázzák meg jégből.
A Tátrai Nemzeti Park területén november elsején lépett életbe a téli zárlat, ami egészen május végéig tart. Aki ebben az időszakban szeretne túrázni a hegységben, annak érdemes előre tájékozódni a korlátozásokkal kapcsolatban.
Júniustól augusztus végéig a szlovák hegyekben 13 turista, a Lengyel-Tátrában 5 ember vesztette életét, és mind a lengyel, mind a szlovák hegyimentők jóval több riasztást kaptak, mint tavaly ugyanebben az időszakban.
A Tengerszem-csúcs meghódítására rengeteg okunk lehet: kipipálhatjuk Lengyelország legmagasabb csúcsát és egyben a legmagasabb pontot, ahová jelezett turistaút vezet a Tátrában, az elképesztő panoráma pedig már csak hab a tortán.
Ez a magashegyi menedékház a Tátra egyik legnépszerűbb, jelzett turistaúton is megmászható bérce, a Tengerszem-csúcs alatt található 2250 méter magasságban.
Most van az az időszak, amikor a legbiztonságosabb elmenni a Magas-Tátrába, és a legnagyobb eséllyel lesz jó időnk egy kiadós túra során. Összegyűjtöttünk néhány lehetséges útvonalat a Természetjáró heti ajánlójában.
Az alábbi történet azért is tanulságos, mert még viszonylag magasan túrázva is előfordulhat, hogy egy keresztes viperával találkozunk. Bár ennek a fajnak a mérge csak ritkán okoz tragédiát, jobb megelőzni bajt.
Ismét áll a Tengerszem-csúcs alatt a Magas-Tátra ikonikus fabudija, amelyet Európa legszebb panorámájú vécéjének hirdetnek. Tavaly egy vihar romba döntötte Szlovákia legmagasabban lévő illemhelyét, ám mostanra újjáépült, és vízöblítést is kapott.
Az eddigieknél korábban, már június 1-től kezdetét veszi a nyári szezon a Tátrában. Új szabályok is hatályba léptek, amelyeket minden látogatónak ismernie kell.
Fontos infó lehet a Magas-Tátrába készülőknek. Túratervezésnél érdemes figyelembe venni, mikor melyik felvonó nem üzemel.
A szlovák oldalt rekordszámú turista látogatta, de a Lengyel-Tátrában is sokan jártak. A statisztikát elsősorban a belépőjegyek eladási adatai alapján állították össze.
A természetvédők ragaszkodtak az erdők természetes megújulásához, de a hatóság elrendelte az összes megbetegedett fa kivágását, ami nagy területet érint.
Nem kell Szlovákiába vagy Lengyelországba utazni ahhoz, hogy láthasd a Tátrát, hiszen szerencsére Magyarországról is sok helyről jól látszódik. Ángyán Krisztián fejébe vette, hogy a lehető legtöbb helyről megörökíti ezt a pompás hegységet, most ezekből a képekből láthatsz egy csokorra valót.
Mondhatjuk, hogy Eliska, a szelíd róka a Magas-Tátra egyik „látványossága”. Kölykét harapott sebbel a nyakán találták meg december 30-án.
A lengyel Tátrai Nemzeti Park által irányított őszi zergeszámláláskor közel ezer példányt találtak, ami azt mutatja, hogy a bennszülött állatok száma némileg csökkent tavaly óta.
Az új rendelet alapján többek között lerövidül a téli zárlat, és bizonyos helyekre nem lehet majd házikedvenceket vinni.
Ezúttal a tarajkai jégpalota témáját a westminsteri apátság adja. A különleges látványosság jövő év áprilisáig várja a Tátrába érkező látogatókat.