Keresés eredménye

Öt szuper kiállítás (nem csak) esőnapokra

A téli időszakban hamar úgy érezheti az ember, hogy kifogyott a programötletekből. Ezért olyan érdekes és élménydús hazai természettudományi kiállításokat gyűjtöttünk össze nektek, ahol egyikben sem fog ásítozni a gyerek, és az egész család jól szórakozik.

2024.01.30.

A mohák csodálatos világa

A mohákkal sokfelé találkozhatunk, erdőkben, sziklákon, háztetőkön, de akár a legzordabb betondzsungelekben is láthatjuk őket. Ott vannak szinte mindenhol, mégis keveset tudunk róluk. Pedig nemcsak szépek és nagy túlélők, de a mohaerdők mélyén egy külön kis univerzum is rejtőzik.

2023.12.14.

Nem csak tudóspalántáknak: a múzeum, ahol a tudomány mindenkié

Feltett szándékom, hogy eloszlassam a múzeumba járást övező sztereotípiákat, ami már régen nem a vitrin mögött pihenő, furcsa, kitömött állatokról szól. Ezúttal a Magyar Természettudományi Múzeumba látogattam el, hogy elmeséljem, miért érdemes megnézni Európa egyik legnagyobb természetrajzi gyűjteményét.

2023.03.20.

Felejthetetlen programok borongós őszi napokra

Összeállításunkban olyan fővárosi programlehetőségeket sorakoztatunk fel, amelyek szuper kikapcsolódást nyújthatnak akár az egész család számára esőnap esetén, de persze egy napsütéses vasárnap délután is megállják a helyüket.

2022.10.31.

A zuzmók sokat kibírnak, akár még egy űrutazást is

Mitől színesek a zuzmók? Hogyan képesek megélni extrém körülmények között? Miért vannak tele az elszáradt bokrok és fák zuzmókkal? Többek között ezekre a kérdésekre is választ adunk cikkünkben, sőt az is kiderül, milyen íze van a zuzmólevesnek.

2022.10.15.

Jobbra fordult a szöcskeegerek sorsa

Hazánk egyik legritkább, fokozottan védett gerinces állatfaja a magyar szöcskeegér, amely jelen tudásunk szerint egyedül nálunk fordul elő. A faj kutatása kiemelt fontossággal bír. A magyarszöcskeegér-felmérést harmadik alkalommal tartották meg egy többnapos tábor keretein belül.

2022.06.30.

A múlt évben 71 új fajt írtak le magyar kutatók

A Magyar Természettudományi Múzeum munkatársai tavaly 71 tudományra új fajt, 6 alfajt és 3 nemzetséget írtak le. Természetrajzi örökségünk legújabb kincseit a kutatók 28 országból írták le, Afrika déli csücskétől Eurázsián át Új-Guinea szigetéig.

2021.03.11.

Mohács titkait kutatják – videó

Antropológusok és régészek közreműködésével tavaly nyáron megkezdődött a Mohácsi Nemzeti Emlékhely területén feltárt III-as számú tömegsír tudományos vizsgálata. A kiemelt maradványok vizsgálata a Magyar Természettudományi Múzeum Embertani tárában zajlik. A munkáról most egy kisfilm is készült.

2021.02.18.

Parányi gombák fenyegetik a kétéltűeket

A kétéltűek világszerte bajban vannak. Több más tényező mellett a legnagyobb aggodalmat két gombafertőzés okozza. Vajon a hazai fajokat is elérte a betegség? És túrázóként tehetünk valamit a védelmük érdekében? A téma szakértőjét, dr. Vörös Juditot kérdeztük, aki nemcsak kutatja és segíti a kétéltűeket, de három új békafajt is felfedezett.

2020.06.22.

Országos programsorozat a hiúzról, a hiúzért

Az Év Emlősévé választott hiúzt idén számos rendezvény népszerűsíti. Többek között kulturális programok, akadályverseny és „hiúzfutás” is várja a természetbarátokat. A programsorozat nyitórendezvényét ezen a hétvégén tartják Budapesten.

2019.03.27.