Különleges gombák a Maros mentén
Az őszi esők hatására a közönséges fajok mellett védett őzlábgalócák és óriás bocskorosgombák is megjelentek a Maros-ártér területén.
Az őszi esők hatására a közönséges fajok mellett védett őzlábgalócák és óriás bocskorosgombák is megjelentek a Maros-ártér területén.
Jellegzetes hangjukról könnyedén felismerhetőek a tél hírnökei. Az első példányokat vadkamera segítségével figyelték meg a Maros-menti erdőkben.
A faj nagyon ritka, de ha feltűnik valahol, nagy valószínűséggel észreveszed, mert akár 20 cm magasra is megnőhet, a kinézete pedig elég egyedi.
Kicsi, kedves, gömbölyded, és igazi színt visz a téli szürkeségbe. Nevét a hangjáról kapta, amely egy lágy, bánatosnak tűnő füttyentés. Északi tájakról érkezik, és a jó hír, egyre többen gyülekeznek a Maros árterében. Kitalálod, kik ők?
A Maros-ártér gátjain javában gyülekeznek a pompás színű tollazatukról már messziről felismerhető gyurgyalagok, hogy szeptemberben útra keljenek afrikai telelőhelyeik felé.
A Körös–Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Maros-ártérben már költésre készülődnek a szürke gémek.
Északról már érkeznek a süvöltők, a fenyőrigók és a fenyőpintyek a Körös-Maros Nemzeti Parkba. Az itt költő madarak száma szintén megnő ilyentájt.
A tavaszias jó idő erdeinkben is érezteti hatását. A Maros-ártérben a harkályok kopácsolása mellett egyre gyakrabban hallhatjuk az énekesmadarak vidám trillázását is.
A téli és tavaszi csapadéknak köszönhetően a szokásosnál jóval nagyobb számban költenek kanalas és böjti récék a Kis-Sárrét mocsaraiban, a Maros-ártérben pedig az eddig ott még nem észlelt bíbicek is megjelentek.
A hideg ellenére már szirmot bontottak a ligeti csillagvirágok a Körös-Maros Nemzeti Parkban, a legtöbbet Magyarcsanád és Bökény térségében csodálhatod meg.