Átkelés a Bakony festői medvehagymatengerén
Az Öreg-Bakonyhoz tartozó Hajagok vidéke minden évszakban remek túracélpont, tavasszal azonban ez a táj olyan varázslatos látványt tár elénk, ami az országban egyedülállónak mondható.
Az Öreg-Bakonyhoz tartozó Hajagok vidéke minden évszakban remek túracélpont, tavasszal azonban ez a táj olyan varázslatos látványt tár elénk, ami az országban egyedülállónak mondható.
Március 15. mindig tálcán kínálja magát arra, hogy túrázzunk egy jót. Hiszen szabadnap, a gyerekeknek is és nekünk is, végre kopogtat a tavasz, megjelennek az erdőben a jó idő első hírnökei, és még a nap is egyre melegebben süt. Régen jártunk a kéken, pláne családostul. És még a medvehagyma is kibújt a föld alól, így azon törpöltem, hova kellene menni, ami kék is és medvehagyma is van. A Bakonynak a hagymás-erdős részét már a korábbi években bejártuk az önjáró gyerekekkel is, így magától értetődött a Gerecse.
→ TovábbMi köze a medvehagymának a medvéhez? Mennyit szabad belőle hazavinni az erdőből? Mire kell figyelned, ha nem akarsz gyöngyvirágmérgezést kapni? Milyen ételekbe kerülhet bele? Cikkünkből minden kiderül a medvehagymáról.
Természetesen nemcsak a medvehagyma-rajongókat várják most hétvégén az orfűi Medvehagyma fesztiválra, hiszen sok más helyi termék és program is lesz a kétnapos rendezvényen.
Pár éve elég trendi lett, és nem tudjuk, ki hogy van vele, de nekünk nagyon bejön ez a karakteres ízű, fokhagyma-snidling kombóra emlékeztető erdei vadzöldség. Három gyorsan elkészíthető medvehagymás receptet megosztunk veletek, amit többször teszteltünk, és nagyon megszerettük.
A Vértesben és a Keszthelyi-hegységben Medvehagyma tanösvény várja a látogatókat, a Mecsekben, Orfűn pedig minden évben fesztivállal ünneplik a tavasz egyik legnépszerűbb növényét.
A Mecsekben lassan már fokhagymaillat árad az erdőből, de mielőtt rohannánk medvehagymát szüretelni, nem árt, ha tudjuk: nem vihetünk haza belőle akármennyit és akárhonnan.
A zord sziklák rejtett zugaiban a jégkorszakból itt rekedt növények kandikálnak, a fák törzsein fél évszázaddal ezelőtt felfestett kék jelzések mutatják az utat, árnyas, misztikus légkör, érintetlen őserdei hangulat, melyet így tavasszal a mindent átható medvehagymaillat lengedez körül, Bakonykútitól egészen Királyszállásig éppen egy tucatnyi kilométeren: ez a Burok-völgy.
→ TovábbSzervezetünk igencsak kívánja a friss „zöldeket” a tavasz közeledtével. Szerencsére áprilisban már sokfelé szinte terített asztal vár bennünket a természetben zöld levelekből, illatos fűszerekből, hajtásokból.
Ha a medvehagyma szóba kerül, a legtöbb embernek a Mecsek ugrik be legfőbb termőhelyként. Kivéve például a Pusztamarót környékén élőket, a bakonybélieket vagy a vállusiakat, és még sok más olyan település lakóit, akiknek közelében szintén megterem a tavasz slágernövénye. Körkép, sok-sok medvehagymával.
Magyarországon a medvehagyma egyik legnagyobb termőterülete a Mecsekben található. Ha te is oda jársz szedni, érdemes odafigyelni, mert tavaly óta megváltoztak a gyűjtésére vonatkozó szabályok.
A jelek szerint sokan és meglehetősen kreatívan használják fel az ízletes medvehagymát.
Már a medvehagyma szagától is rosszul vagy, és egyszerűen nem érted, mi ez a nagy hype körülötte? Versenyt hirdetünk, és a legpocsékabb medvehagymás kaját díjazzuk.
Az idei medvehagymaszezon örömére receptversenyt rendez a Turista Magazin. Melyik a család kedvenc medvehagymás étele? Küldd el nekünk a receptet egy fotó kíséretében, és pályázz a nyereményekre!
Idén egy újdonságot is bevezetnek: ha valaki 2 kg-nál több medvehagymát szeretne gyűjteni, árverés keretében vásárolhat az adott területre engedélyt.
A kora tavasz csalhatatlan jele, hogy megjelenik a medvehagyma az erdőkben. Ám mielőtt nekivágnánk a gyűjtésének, érdemes tájékozódni, hol szabad szedni, és mire kell odafigyelnünk a medvehagymával kapcsolatban.
A Mecsekerdő Zrt. már készül a medvehagymaszezonra: közzé tették, hogy erdőterületeiken hol, milyen feltételekkel lehet gyűjteni majd a növényt.
Áprilisban az erdők, mezők már megannyi finomságot kínálnak. A Turista Magazin Gasztro rovatában ezúttal a salátaboglárka, az illatos ibolya, a sárga gévagomba és természetesen a tavasz egyik sztárja, a medvehagyma kerül terítékre.
Április 8-án és 9-én tizennegyedik alkalommal rendezik meg a fesztivált, ami idén a medvehagymás ételkülönlegességek mellett a húsvétváró programokról is szól.
Már több évre visszamenőleg kötelező programként szerepel naptárunkban a medvehagymaszedés, amihez kiváló lehetőséget biztosít a Keleti-Bakony. Természetesen nem kizárólag a sokféle gyógyhatásáról ismert növény invitál bennünket, hanem a gyönyörű táj, a rengeteg látnivaló és a friss levegő is, amelyben már a tavasz illata is érződik.