Tíz szuper túratipp őszi természetjáráshoz
Olyan látványos túrahelyszíneket válogattunk össze, melyek évszaktól függetlenül is élményt, felfedezést és kikapcsolódást adnak.
Olyan látványos túrahelyszíneket válogattunk össze, melyek évszaktól függetlenül is élményt, felfedezést és kikapcsolódást adnak.
Néhány könnyű és látványos túrát gyűjtöttünk össze a tavaszi szünetre, amelyeket a gyerekek is imádni fognak. Akad a túrákon patakátkelés, kilátó, miniszurdok, vár, különleges „bazaltzuhatag”, állatpark és játszótér is.
Az erdőben éjszakáznál? Mutatunk pár útvonalat a Természetjáró kínálatából, amelyek mentén kiépített bivakkunyhókat találsz, hogy sátrat se kelljen magaddal vinned, ha a csillagos ég alatt szeretnél aludni. És közben persze a táj is rengeteg szépséget tartogat: a Bükk, a Medves-vidék, a Vértes és a Mecsek egyaránt kiváló terep a túrázásra.
A Salgótarjántól Ózdon át Diósgyőrig vadregényes tájakon kanyargó Kohászok Útja szépségeivel és nehézségeivel életre szóló kalandokat ígér a vállalkozó kedvű túrázóknak. Egy páratlan kezdeményezésének hála, a nehézségekből immár eggyel kevesebb van.
→ TovábbA varázslatos Medves-fennsík déli részén található lenyűgöző bazaltszobros sziklaélményt a természet és az ember közösen formálta. Megcsodálni, változatos környezetét bejárni, ezzel együtt pedig egy maradandó geokalandot átélni egy könnyű séta keretében bárki számára lehetséges.
A közvetlenül Salgótarján fölé magasodó csúcs bevétele azonban korántsem csak a hazai viszonylatban ritka hegymászóélmény miatt érdekes.
Különleges táj fogadja az utazót a Salgótarján és a Medves-fennsík között kanyargó úton: a télen is zölden hullámzó dombok között salakkúpok merednek az ég felé.
Figuratúrák néven vicces túratematikát kínál a salgótarjáni Frics Balázs. A futva vagy kerékpárral megtett útvonalakkal különböző, a GPS által kirajzolt formákat rak a térképre, amelyekkel másokat is a természetjárásra szeretne ösztönözni.
Az Országos Erdészeti Egyesület által szervezett pályázaton a közönség a szerkesztőségünk által is igen kedvelt medvesi Dunelen át vezető útvonalra szavazott.
Somoskő várát sokan látogatják, legtöbben az alatta lévő bazaltzuhataghoz is lesétálnak. Kevesebben ismerik ugyanakkor, hogy a túloldalon egy látnivalókban gazdag tanösvény várja a továbbmerészkedőket.
A páratlan Novohrad-Nógrád Geopark kevésbé ismert felvidéki oldalán fekszik Ajnácskő (Hajnáčka), amely a geológiai látványosságnak számító, tekintélyes méretű sziklatűt körbeölelő házaival minden bizonnyal a Kárpát-medence egyik legfestőibb falva. A sziklán ráadásul egykor egy különleges, meglehetősen hányatott sorsú vár állt.
Utazásaink során számtalan helyen megfordultunk már határainkon innen és túl. Bejártunk hegyeket-völgyeket, láttunk romantikus várromokat, ültünk vulkánok tüzében született sziklaszirtek ormain, jártunk évszázados erdők árnyas ösvényein. Mégis, sok-sok év és megannyi kirándulás után is van egy kicsiny szeglete hazánknak, amely egyszerre képes nyújtani mindezt: a Medves-vidék.
A Medves-Vajdavár-vidék egyes helyein igencsak meglepő, szabályos gömb formájú sziklákra bukkanhatunk. Vajon mik lehetnek és hogyan keletkeztek ezek a néphiedelem szerint ágyúgolyóknak tartott különleges kövek?
Kinyitjuk a bivak ajtaját, és hihetetlen, de süt a nap! Ennek a pünkösdi hétvége utolsó napján nagyon is örülünk! Sőt, a reggelit majszolva nagyon úgy tűnik, hogy egy gyanúsan tökéletes csúcstúra vár ránk itt, Bárna felett…
Függőlegesen felugró hatalmas sziklafalak közt kékeszölden csillogó víztükörrel megbújó kicsiny tengerszem, melynek vizében édesvízi medúzák, kárászok élik mindennapi életüket. Joggal gondolja bárki ezek hallatán, hogy valamely határainkon túl eső magashegységben jártunk. Pedig „csupán” a páratlan látnivalók sokaságát felvonultató Karancs–Medves-vidék egyik legszebb gyöngyszemét, a Tavas-bányát kerestük fel.
→ TovábbA szervezők október második hétvégéjén a Medves-vidékére várják a gyönyörű tájak és a fényképezés szerelmeseit, amatőröket és profikat egyaránt, Közép-Európa egyik legjelentősebb outdoor fotós eseményére, ahol minden pillanat élmény lesz.
Trianonra emlékező túránkon a somoskői vártól indulva láttuk a Tavas-bánya festői katlanját, a zúgó Zagyva folyó bővizű forrását, jártunk gyönyörű erdőkben, alföldi rónákat idéző bazaltfennsíkon, és a piros sapkás kis határkövek mentén végül megérkeztünk Ceredre.
→ TovábbNógrád megye északi peremén, a szlovák határ mentén, a Cserhát lankái és a Mátra bércei által körül ölelt vulkánok tüzében született gyönyörű hegyvidékünk, amely az egykoron benne tanyázó nagyvadakról kapta nevét: ez a Medves-vidék.
→ TovábbA somoskői várnézés mellé kiváló kirándulós program lehet a vár szlovákiai oldalán található Somoskői és Macskalyuk kőbánya tanösvények bejárása. Mindkettő gyönyörű erdőkben, különleges geológiai képződményeket felvonultató Medves-vidéken vezet végig, amely a sokat látott túrázóknak is tartogat meglepetéseket. Nem is akármilyeneket.
Gyönyörű látvány a szikrázó napsütésben ragyogó frissen behavazott táj, ám a szűz hóban túrázni sokkal nagyobb kihívás, mint gondolnánk.
→ Tovább