Keresés eredménye

Milyen egy beporzóbarát kert?

Az utóbbi években sorra látnak napvilágot a rovarok, köztük a beporzók fogyatkozásáról szóló tanulmányok. Mit tehet egy átlagember a beporzók védelme érdekében? Nagyon is sokat, és nemcsak egy kertben, de már egy erkélyen is.

2024.03.24.

Istenek eledele: a méz

A mézet már hosszú ideje ismeri és használja az ember, nem csak édesítőszerként. Gyógyhatásáról már az ókori görögök is tudtak, szépítőszerként, szamártejes fürdőjébe keverve Kleopátra is élvezte jótékony hatásait. Természetes hát, hogy a méznek már több ezer éve komoly kultusza van: többek között az istenek eledelének és az örök ifjúság forrásának is tartották.

2024.02.05.

Szavazz te is az Év beporzóira!

Idén első alkalommal lehet szavazni az Év beporzóira, a figyelemfelkeltő versenyben három vadméhcsoport várja a voksokat. Ismerjétek meg a bányászméheket, a faliméheket és a szabóméheket, majd szavazzatok!

2023.01.25.

Jó is, meg nem is: a méhek azt hiszik, tavasz van

Nemcsak a növényeket, hanem a méheket is megzavarta a január eleji tavasz. A méhek kirepültek a kaptárakból, és a fiasítás is elkezdődött. Nem feltétlen rossz, ami most az állatokkal történik, de probléma is lehet belőle.

2023.01.04.

Kvíz: mennyire ismered a méheket?

Április 30. a méhek napja. Ezek a rovarok nemcsak érdekesek és nagyon fontosak, de sajnos világszerte veszélyeztetettek is. Ezúttal rájuk szeretnénk felhívni a figyelmet, ezért egy tanulságos és szórakoztató kvízzel készültünk. Most kiderül, mennyit tudsz a méhekről.

2021.04.30.

Kampány indult a beporzókért

A zárvatermők nagy többsége állati beporzású, és mindennapi táplálékunk jelentős részét teszik ki azok a haszonnövények, amelyek kötődnek a beporzókhoz. A beporzó rovarok azonban nagy bajban vannak, számos faj a kihalás szélén áll. Március elején kampány indult a védelmükért.

2020.03.16.

Az Európai Unió szigorítaná a méhek védelmét

A méhek és más beporzók védelmének szigorúbb szabályozását kérte az Európai Parlament szerdán az Európai Bizottságtól annak érdekében, hogy meg lehessen állítani a beporzó rovarok számának drasztikus csökkenését.

2019.12.19.

Gyümölcsfákkal ültetik tele Koppenhágát

Egyre többen gondolják úgy, hogy a városi természet nem feltétlenül benzingőzben fulladozó fákat és milliméteresre nyírt gyepeket jelent, hanem sokkal inkább vadvirágos réteket, sokszínű méhlegelőket és őshonos gyümölcsfákat.

2019.12.11.

Méhecskehotelekkel is segíthetjük a beporzó rovarokat

A múlt század második felében felerősödött a vadon élő méhek világállományának csökkenése, amely az ezredfordulót követő években drámai módon elérte a házi méheket is. A világ élelmezésének 91%-a függ a beporzó rovaroktól, védelmük ezért is különösen fontos.

2019.03.27.

Miért pusztulnak a méhek?

Méhek és a beporzó rovarok számának csökkenése évek óta ismert jelenség, a szakemberek régóta kongatják már a vészharangot. Idén nyáron sajnos a hazai méhészek is megtapasztalhatták ezt, ugyanis olyan mértékű méhpusztulás történt, amire korábban még nemigen volt példa. Az okokról még mindig nem tudni semmi biztosat.

2018.08.17.

Gyurgyalag, a fullánkspecialista

Javában zajlik a gyurgyalagok költési időszaka, és mivel kaptunk pár friss fotót róluk, a képek mellett összegyűjtöttünk pár érdekességet is. Most megtudhatod, hogy a kinézetén kívül még mitől olyan különleges hazánk egyik legszebb vonuló madara.

2017.06.29.

Csípjük a méheket

Miért lesz valakiből méhész? Mi kell ahhoz, hogy sikeres is legyen? Tényleg az akácméz a legjobb méz? Kutasi Tamás okleveles méhészmesternél jártunk. Csíptük a méheket, ők is minket, de túléltük.

2016.06.30.