Egész Európára kihat a történelmi aszály
A csapadékhiány következtében apadnak a folyók, hanyatlik a mezőgazdaság, a háztartásoknak kevesebb víz- és energiaellátás jut.
A csapadékhiány következtében apadnak a folyók, hanyatlik a mezőgazdaság, a háztartásoknak kevesebb víz- és energiaellátás jut.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság saját kisparcellás, mozaikos szántóterületein arra törekszik, hogy az ott folyó növénytermesztés igazodjon a természeti adottságokhoz és segítse az egyre fogyatkozó beporzó rovarközösségeket.
A Kiskunságban tavaly indult kutatás arra keresi a választ, hogyan lehetne úgy visszaszorítani a mezőgazdaság vegyszerfüggését, hogy mindeközben a hozamok is megmaradjanak. A kísérlet tavaly indult, és az első vizsgálatok biztatóak, ráadásul a vadvirágos parcellák idén különösen gyönyörűek.
A környezettudatos gondolkodás ma már az életünk természetes velejárója, de évtizedekkel ezelőtt még forradalmi tettnek számított az, hogy valaki belekiáltotta a nagyvilágba: baj lesz, ha nem vigyázunk!
Ma már itthon is egyre több helyen alakítanak ki virágzó kis réteket a szőlészetek sorközeiben, a gyümölcsösökben, a szántóterületeken vagy akár a kiskertekben. Ezek a vadvirágos sávok táplálják és óvják a talajt, nem beszélve arról, hogy nagyon szépek is.
Európa nagy részén a mezei hörcsög mára visszaszorult, ennek jelei nálunk is érzékelhetők, ezért is lett 2008-ban a faj védett. Minderről persze egészen mást gondol az, akinek földjén vagy kiskertjében falánk hörcsögök tizedelik a termést.
Június 17-e az elsivatagosodás és az aszály elleni küzdelem világnapja. A probléma sajnos egyre égetőbb és egyre több helyen van jelen. Nemcsak a távoli Afrikában, de itt, Magyarországon is.
A nagyüzemi mezőgazdaság ellenzői úgy vélik, nincs szükség vegyszerezésre és műtrágyázásra, mert a természet is megadja a talajnak mindazt, amire szüksége van, ráadásul ingyen. Hogy hogyan, arról a Mérgezett Föld című film mesél, amit mindenkinek, aki így vagy úgy mezőgazdasággal foglalkozik, látnia kellene.
Március közepével beköszöntött a tarlóégetések időszaka: az országszerte fellángoló tüzek különleges látványosságok, viszont a legtöbbször több bajt okoznak, mint amennyit megoldanak.
Ha továbbra is ilyen ütemben pusztulnak a rovarok világszerte, az évszázad végére teljesen eltűnhetnek a Föld színéről. A rovarfajok harmada már most veszélyeztetett.
Méhek és a beporzó rovarok számának csökkenése évek óta ismert jelenség, a szakemberek régóta kongatják már a vészharangot. Idén nyáron sajnos a hazai méhészek is megtapasztalhatták ezt, ugyanis olyan mértékű méhpusztulás történt, amire korábban még nemigen volt példa. Az okokról még mindig nem tudni semmi biztosat.
A GPS-es útvonaltervezés csődöt mond, útjelző táblákkal pedig szándékosan nem jelölik merre van ez a baranyai határhoz nagyon közeli, kis zselici falucska, Somogy megye délkeleti vidékén, Kaposvártól délre. Akik erre járnak a Zselic IVV 50 vándortúra zöld jelzésén, úgy érezhetik, ez inkább valami tanyaféle, gyéren lakott településrész, pedig valódi község, közösség él itt.