Új fajjal gazdagodott a hazai madárvilág
Az új madárfaj a különös tamariszkuszposzáta nevet viseli, és november elsején került rá jelölőgyűrű a szegedi Fehér-tónál.
Az új madárfaj a különös tamariszkuszposzáta nevet viseli, és november elsején került rá jelölőgyűrű a szegedi Fehér-tónál.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez (MME) a nyár utolsó hónapjában rendszeresen érkeznek aggódó bejelentések arról, hogy az emberek feltűnően kevesebb madarat látnak az addig megszokotthoz képest. Vajon mi lehet ennek az oka?
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrei júliusban látják el egyedi jelölő gyűrűkkel a fokozottan védett feketególya-fiókákat.
A vadkacsák éppen ahhoz az élőhelytípushoz kötődnek, amit különösen érzékenyen érint a klímaváltozás, a nem megfelelő gazdálkodás és a területhasznosítás.
Itt a 15. országos fehérgólya-felmérés, és ennek örömére bárki beküldheti a megfigyeléseit a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületnek.
Ha szeretnénk segíteni a körülöttünk élő állatoknak a forró, nyári napokon, a legjobb, amit tehetünk, hogy kihelyezünk számukra egy itatót. De ha egyszer kitettük, figyeljünk arra, hogy mindig legyen benne víz, az állatok ugyanis megszokják a vízlelőhelyet, és egész nyáron számítani fognak rá.
Májustól számíthatunk a termetes tőrösdarazsak feltűnésére. A nem mindennapi rovar gyakran okoz riadalmat a lakott területeken, pedig nincs miért tartani tőle.
2000 és 2010 között a fecskék hazai állományának 60–62 százaléka eltűnt. A szakemberek akkor azt mondták, ha ez a tendencia folytatódik, akkor 2020-ra nem lesz fecske Magyarországon. Szerencsére nem így lett. Bár a helyzet ettől még nem nevezhető jónak.
Ismét útjára indul a „Fülemülék éjszakája” rendezvénysorozat, ahol a programhelyszíneken idén is lesz lehetőségetek megismerkedni a világ egyik legszebb hangú énekesmadarával, a csalogánnyal. Az MME ugyanis országszerte számos helyen szervez fülemülehallgató sétákat.
Bár a fülemülék ritkán kerülnek szem elé, gyönyörű éneküket hamarosan sokfelé lehet hallani. A legkorábban érkezők már megszólaltak, a többség azonban április végén, május elején érkezik. A hímek a nagy út után nem pihennek sokat, hamar énekelni kezdenek, remélve, hogy hangjukkal meghódíthatnak egy arra repülő tojót.
Hamarosan kezdődik a madárfiókák tömeges fészekelhagyási szezonja, ilyenkor találkozhatunk magányosnak tűnő fiatalokkal a településeken is. Ezek túlnyomó többsége azonban nem árva, a legnagyobb segítség számukra az, ha nem visszük haza őket.
Lehet, hogy az évnek ebben a szakaszában te is láttál már olyan madarat, amelyik rátámadt a saját tükörképére. Ez sem nekik, sem az embereknek nem jó, de szerencsére lehet tenni ellene.
Elkezdődött a „postaláda-cinegék” szezonja, de vajon miért fészkelnek a leveleknek szánt helyre a széncinegepárok? És mit tehetünk, hogy ne a postaládánkat foglalják el?
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felmérése szerint az utóbbi évek csökkenése megállt, most ismét nő a fehér gólyák száma.
A tavaly megindult pocokinvázió komoly problémákat okozott a mezőgazdaságban. A legtöbben a vegyszeres rágcsálóirtásra esküsznek, de vannak olyan gazdálkodók, akik méreg helyett inkább egerészölyvek, vörös vércsék, baglyok és más ragadozók segítségét veszik igénybe.
Közel 12 ezer erdei fülesbaglyot figyeltek meg január végén Magyarországon. Ez a rengeteg ragadozó mintegy 3 millió rágcsálót fogyaszthat el a telelési időszakban.
A jó szándékú emberek sokszor nincsenek tudatában annak, hogy a vízimadarak etetése teljesen felesleges, ráadásul semmi köze sincs a madarak segítéséhez. Sőt, épp ellenkezőleg, ártunk vele nekik.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Lepkevédelmi Szakosztálya 2023-ban indította el az "Év lepkéje" programját, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a természetvédelmi problémákkal érintett fajokra. Az idei győztes egy minden szempontból különös faj.
A kaszpi haragossikló helyzete elkeserítő. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén az Év Hüllője kampánnyal szeretné felhívni a figyelmet erre a ritka állatra.
1974. január 6-án 200 lelkes madárvédővel indult az egyesület története. Ismerd meg Európa egyik legjelentősebb természetvédelmi szervezetét, ami nem csak a madarakon segít.