Videón a teknősök élvecsapdázása a Tiszán
Most először fogtak az inváziós fajok mellett őshonos mocsári teknőst a Tiszán. A felvételről kiderül, mi ilyenkor a teendő, valamint a csapda működését és magát a fajt is részletesen megismerhetjük.
Most először fogtak az inváziós fajok mellett őshonos mocsári teknőst a Tiszán. A felvételről kiderül, mi ilyenkor a teendő, valamint a csapda működését és magát a fajt is részletesen megismerhetjük.
Egy nagyáruház parkolójából indul, tele van fájdalmas szóviccekkel és izgalmas építményekkel, mégis természeti látványosságot mutat be, mi az? A dunakeszi Teknős tanösvény, amelynek pallósétányáról megnéztük egy tőzegláp utolsó darabkáját.
A különös alkalmatossággal végső soron az őshonos mocsári teknősöket szeretnék megvédeni, de vajon hogyan?
A Kárpát-medence egyetlen őshonos teknősfaja június közepén már javában keresi a tojásrakásra alkalmas helyeket. Az utódoknak sok szerencse is kell a felcseperedéshez.
Júniusban a nőstény mocsári teknősök elindulnak, hogy lerakják tojásaikat, azonban egyre kevesebb az alkalmas hely számukra.
Bár az apró mocsári teknősök leginkább nyár végén, ősz elején bújnak ki a tojásokból, tavasszal is lehet frissen kikelt teknősökkel találkozni.
A Fonyódliget szélén található Berek Világa Látogatóközpont már önmagában megér egy kirándulást, de a napokban átadták itt a Mocsári teknős tanösvényt is, ami az Ordacsehi-berek vadregényes világát mutatja be.
A mocsári teknősök szinte az egész életüket a vízben, a víz közelében töltik. Tavasz végén, nyár elején azonban beköszönt a tojásrakás időszaka, amikor a vizektől távol, szokatlan helyeken is felbukkannak. Ilyenkor sajnos gyakran kerülhetnek autók vagy biciklik kerekei alá is, épp ezért fokozottan figyeljünk rájuk a vízparti utakon.
Egy balesetet szenvedett teknősre sok esetben lassú kínhalál vár, ám az alábbi videó főszereplője szerencsére jó kezekbe került.
A mocsári teknősök szaporodási időszaka májusban kezdődik és júniusban rakják le a tojásaikat, de meglepő módon már április elején is találkozhatunk aprócska teknősökkel. Ők a kései fiókák, akik a tojásban vészelték át a telet.
Jelekre lett figyelmes a kutató egy mocsári teknős páncélján. Kiderült, hogy egy 2006-os genetikai vizsgálat jelzését őrzi a páncél. Ilyen visszafogásra korábban még nem volt példa.
Azt sokan tudják, hogy a mocsári teknősök télre a tavak, holtágak aljára húzódnak, és beássák magukat az iszapba, de vajon hogy nem fulladnak meg?
Honnan bukkantak fel, amikor tavaly már áttelepítették az összeset a szolnoki közintézmény udvaráról?
A hüllők és a kétéltűek sem a fagyokat nem bírják, sem táplálékot nem találnának maguknak télen. Mit csinálnak akkor?
Lassan bérletet válthat a Hortobágyi Madárpark- Madárkórházba egy mocsári teknős.
A minap egy internetes bejegyzésben egy fura kis teknős fotója tűnt fel. Egy fiatal aligátorteknősé, amely a fotó alá írt szöveg szerint a Délegyházi-tavaknál bújhatott ki a tojásból. A vörösfülű ékszerteknősről már biztosan tudjuk, hogy szaporodik nálunk. Vajon most már egy újabb idegenhonos fajról is elmondhatjuk ezt?
A mocsári teknősök vagy nyár végén, ősz elején, vagy tavasszal kelnek ki, így ha a tavak vagy holtágak környékén apró teknőst látsz, ne lepődj meg.
Kikeltek a kis mocsári teknősök, és azonnal megindultak a víz felé.
A nyári melegben remek elfoglaltságnak ígérkezik egy kellemes evezés a Dunán vagy egy éjszakai program denevérlessel és fénycsapdázással, de családi programokból is bőven akad.
A Kárpát-medencében csupán egyetlen faja őshonos a teknősök (Testudines) népes rendjének. Nem más ő, mint a mocsáriteknős-félék (Emydidae) rendkívüli sokféleséggel jellemezhető családjába tartozó mocsári teknős (Emys orbicularis).