Túrázási tippek a Tatai Vadlúd Sokadalomban
A Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) kirándulós ötletekkel, tippekkel és hasznos praktikákkal várja a természetjárás, kéktúrázás iránt érdeklődőket a népszerű tatai rendezvényen november 30-án.
A Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) kirándulós ötletekkel, tippekkel és hasznos praktikákkal várja a természetjárás, kéktúrázás iránt érdeklődőket a népszerű tatai rendezvényen november 30-án.
Az Országos Kéktúra két végpontja az idők folyamán többször is változott, hol a fejlődés, hol a történelem változásai miatt.
Először kéktúráztak egyszerre több mint négyezren a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) által ötödször megrendezett Kéktúrázás Napján, amelyre a hagyományos időpontban, október második szombatján került sor.
Már közel négyezren jelentkeztek az Országos Kékkörön zajló rendezvény túráira, de még bő egy hete van azoknak is, akik eddig nem választottak kéktúra szakaszt a 143 lehetőség közül.
Az Országos Kéktúra nyomvonala nem állandó: rendszeresen előfordul, hogy gazdájának, a Magyar Természetjáró Szövetségnek módosítania kell rajta. A legfrissebb, zempléni példa apropóján bemutatjuk, hogy mi állhat egy változás hátterében, és milyen szempontok alapján, milyen folyamatot követve alakul ki az új nyomvonal.
A Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) május 25-én, szombaton tartotta éves választmányi, és egyúttal tisztújító ülését. Az elnököt, az elnökséget és az ellenőrző testület tagjait négy évre választotta meg a tagszervezetekből álló küldöttgyűlés.
Az állami erdőgazdaságok után mostantól a hazai nemzetipark-igazgatóságok működési területén sem lehet szabványosan jelzett turistautakat megszüntetni vagy módosítani a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) felügyelete nélkül. Erről szól a szövetség Agrárminisztériummal kötött új stratégiai megállapodása és a hozzá tartozó cselekvési terv.
Aki járt már erdőben Magyarországon, egészen biztosan találkozott a különböző színű és formájú jelzésekkel, amelyek többnyire a fákra festve jelölik az utat. Közel száz éve használjuk ezt a jelzésrendszert, amit ha megismerünk és megértünk, sokkal könnyebben fogunk tájékozódni túráink során.
A napokban a természetjárók körében nagy visszhangot váltott ki, hogy visszafestik az egyik mátrai turistaútnak az erdőrezervátum magterületén átvezető szakaszát. A döntés okának, hátterének jártunk utána.
Február elsején elindult a nevezés a Magyar Természetjáró Szövetség által szervezett Gerecse 50-re. Négy különböző távra lehet nevezni, ameddig a létszámkeret be nem telik.
A Magyar Természetjáró Szövetség idén is január utolsó hétvégéjén szervezte meg a Jelzésfestők Országos Találkozóját a hármashatár-hegyi Rotter Lajos Turistaházban.
Az országot több mint 17 000 km jelzett turistaút és 5000-6000 km tematikus és egyéb jelzett út hálózza be. Miért fontos a hazai turistautak hálózatának szabályozása, és milyen módszerekkel segíti a természetjárás legfontosabb infrastruktúrájának egységesítését a Magyar Természetjáró Szövetség? Argalász Péter bronzjelvényes túravezetőt és útjelzővezetőt, az MTSZ szakági munkatársát kérdezte a Turista Magazin a Turistaút Szakbizottság munkájáról.
Túrázás közben az erdőt járva biztosan találkoztatok már többféle turistajelzéssel, melyek az idő múlásával felújításra szorulnak. Hazánkban a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) koordinálja a jelzésfestés-pályázatok keretein belül a turistajelzések karbantartását. Makrai Kornél ezüstjelvényes túravezetővel és útjelzővezetővel, az MTSZ szakági munkatársával, a jelzésfestés-pályázatok koordinátorával beszélgetett a Turista Magazin jelzésfestésről és az utóbbi évek pályázati eredményeiről.
A Magyar Természetjáró Szövetség felmérőinek élete nem csak játék és mese: van, hogy a szúnyogokkal, máskor a sűrű szedressel vagy akácossal kell megküzdeniük, de kárpótolja őket, hogy munkájuknak hála olyan helyeket ismerhetnek meg, ahová másképp sosem juthattak volna el. Sajtos Péterrel, a felmérés jelenlegi vezetőjével és Keszler Orsolya térinformatikussal beszélgetett a Turista Magazin terepi kihívásokról és arról, hogyan lesznek a girbegurba nyomvonalakból használható adatok.
Többévnyi előkészítés és fejlesztés után teljesen megújult a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) hivatalos weboldala, az MTSZ.org.
A legnagyobb hazai teljesítménytúra, a Gerecse 50 idén új rajthelyszínt kapott, az önkormányzat jóvoltából a frissen megújult és megszépült tatabányai Megyeháza tér volt a teljesítménytúra origója.
Az egyik leglátogatottabb főváros környéki turistacsomópontnál egy új fogadóépület szolgálja a kirándulók kényelmét és biztonságát.
Az idei Kéktúrázás napja, október 8-a nemcsak a kéktúrázóknak, de a szervátültetetteknek is egy különleges nap lesz.
Szeptember elsejétől lehet ingyenesen jelentkezni az ország legnagyobb közösségi kéktúrázására.
A Zsófia-kilátó az 1900-ban átadott eredeti építmény mintájára született újjá, de a kor követelményeinek megfelelően változtattak rajta, így például már nem létrán kell felmászni rá.