
Tudtad, hogy Lovásziban található a legtöbb medve Magyarországon?
Elnézést a hatásvadász címért, természetesen nem igazi, hanem játékmackókról van szó, ettől függetlenül egy rekorder kiállítás vár ránk a szlovén határ mellett.
Elnézést a hatásvadász címért, természetesen nem igazi, hanem játékmackókról van szó, ettől függetlenül egy rekorder kiállítás vár ránk a szlovén határ mellett.
A téli időszakban hamar úgy érezheti az ember, hogy kifogyott a programötletekből. Ezért olyan érdekes és élménydús hazai természettudományi kiállításokat gyűjtöttünk össze nektek, ahol egyikben sem fog ásítozni a gyerek, és az egész család jól szórakozik.
Jövő! Menő! Múzeum! címmel szeptember 25-én indul és november 12-ig tart a Múzeumok Őszi Fesztiválja. Másfél hónapon keresztül közel 130 múzeum részvételével több mint 700 féle program csalogat múzeumi látogatásra.
Feltett szándékom, hogy eloszlassam a múzeumba járást övező sztereotípiákat, ami már régen nem a vitrin mögött pihenő, furcsa, kitömött állatokról szól. Ezúttal a Magyar Természettudományi Múzeumba látogattam el, hogy elmeséljem, miért érdemes megnézni Európa egyik legnagyobb természetrajzi gyűjteményét.
Ha esetleg eddig lemaradtál volna a februári busójárásról, van egy jó hírünk: egy egész látogatóközpontban ismerheted meg a mohácsi sokácok messze földön ismert népszokását.
Ha valami képes felpiszkálni az emberben szunnyadó kalandvágyat, akkor az a magyar utazók fordulatos eseményekkel teli élettörténete. Ma már biztosan egy picit figyelemfelkeltőbb és találóbb nevet adnának az idén 40 éves Magyar Földrajzi Múzeumnak, ahol – tegyük félre az előítéleteinket – korántsem porosodó földgömbök és megkopott, régi térképek állnak a középpontban. Hanem például Kittenberger Kálmán ujjperce és hasonlóan izgalmas dolgok.
A szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum (FCM) kiállítóhelyei is bezárni kényszerültek a magas energiaárak miatt, a közönséget azonban nem szeretnék programok nélkül hagyni. Ezért egy kreatív ötlettel oldották meg a helyzetet.
Aki Esztergomban tartalmas programot keres, de a legismertebb látnivalókon már túl van, szeretne múzeumba is menni és utána egy kicsit túrázni, annak érdemes meglátogatni Babits Mihály egykori villáját, ahonnan egy rövid túrával a közeli Vaskapu tetejére is fel lehet jutni.
Kétezerötszáz gyönyörű húsvéti tojás, különféle technikákkal díszítve, több mint húsz országból. Van köztük tyúk-, liba-, sőt strucctojás, és olyan is, amit fogorvosi fúróval faragtak ki.
Vajon mi köti össze a magyar jégtörő flottát, a balatoni lángosost, a dunai aranymosókat, a szódavizet, a Lánchidat, a hajómalmokat vagy az emberi agyat? Igen, életünk nélkülözhetetlen hozzávalója, a víz. Az esztergomi Duna Múzeum nagyszabású kiállításon járja körül a témát.
Tizenöt évvel ezelőtt, egy szép nyári napon meghökkentő dologra bukkantak a bükkábrányi lignitbányában: egy fosszilizálódott erdő maradványai kerültek elő a föld mélyéről. A hétmillió éves, jókora mocsárciprusok megtalálása akkora szenzációnak bizonyult, hogy hamarosan egy egész múzeumot hoztak létre, ahol elhelyezhetik és a nagyközönség is megcsodálhatja őket. Földtörténeti időutazáson jártunk Miskolcon.
2022 meglehetősen szerencsésen kezdődött a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum számára.
Több mint két évig tartó felújítás után a napokban nyitotta meg újra a kapuit a szarvasi Tessedik Sámuel Múzeum. A megújult kiállítótérben láthatunk többek között ősi termékenységszobrokat, és hallhatunk a helyi boszorkánylegendákról is, de a novemberi hétvégéken városi sétára is várják az érdeklődőket.
A Duna hazai szakaszának közepén elterülő város idilli fekvésével kis túlzással Buda kis méretű mása is lehetne, valójában viszont nem lenne találó ennyivel bemutatni Dunaföldvárt és apró várát.
Bár nincs körülötte és alatta magas hegy, falain pedig méretes ágyúk, a Rába partján álló város központi erőssége az elmúlt évszázadok védekező háborúinak legsikeresebb fejezeteiről mesél.
A határtól alig húsz percre, Budapesttől csak kétórányi autózásra helyezkedik el, Füleket mégis viszonylag kevesen látogatják Magyarországról. Ez idáig valamiért nekünk is kiestek a látószögünkből a külföldi célpontok, amikor a magazin História rovatába kerestünk témát - kár volt. A Felvidék egyik legérdekesebb várához látogattunk el.
Egy kiállítás, amely sokkal többet nyújt, mint azt elsőre hinnéd. Felnőttek és gyerekek egyaránt élvezik, pedig itt semmilyen modern kütyü vagy hatásvadász tematika nem akar elkápráztatni. Pusztán csak betekintést ad egy olyan világba, amit nem sokan ismerhetnek.
A bánya helyén hátramaradt alaktalan, vörös sziklavilágban szinte egész hétvégén egymást váltják a családos kirándulók, játékfilmet forgató stábok és az erdő állatai: az igazi multifunkciós közterületet talán nem is az urbanisztikai tanszéken, hanem a bányakapitányságon találták fel.
Mielőtt bárki azt gondolná, hogy az Alföldi Kéktúra túl unalmas, érdemes sorra venni néhány olyan érdekességet, ami köré nem is kellenek hegyek. A magyar űrhajós, Farkas Bertalan szülőfalujában, Gyulaházán jártunk.
Még csak két éves lesz szeptemberben, de már több mint százezren voltak rá kíváncsiak. Mi is. A szolnoki repülőmúzeumban jártunk.
Hogy lesz valakiből kilométer- és turistaereklye-gyűjtögető?
A füzéri vár fehér falai már a távolból virítanak a csupasz kőoszloprengeteg tetején.