Keresés eredménye

Az öreg erdők sokat segíthetnének a felmelegedés elleni küzdelemben

Magyar ökológusok is részt vettek annak a tanulmánynak az elkészítésében, amely kimutatta, hogy az európai őserdők, öreg erdők szénmegkötése sokkal nagyobb, mint korábban gondolták. Ha ezeket az erdőket nem használnánk tovább, hagynánk azokat növekedni és visszavadulni, sokat segíthetnének nekünk a klímaváltozás elleni küzdelemben.

2024.08.15.

Nem gazos, nem elhanyagolt, ez itt egy méhlegelő

A budapesti méhlegelők nemrégiben egyévesek lettek, a kezdeti hangos kritikák mára elhalkultak, a beporzók azonban egyre hangosabban zöngenek a betondzsungel vadvirágos rétjein. És ez nemcsak nekik jó, a beporzók sorsa ugyanis a mi életünkre is jelentős hatással van.

2022.07.15.

Rosszat jelent, ha elhalkul a hajnali kórus

Aki korán kel, napkelte körül fültanúja lehet a madarak hajnali kórusának, amikor a cinegék, a rigók és a többiek tudtára adják a világnak, hogy élnek és erejük teljében itt vannak. A hajnali kórus nemcsak egy gyönyörű természeti jelenség, de az értő füleknek a változásokról is sokat mesél.

2022.04.20.

Ahol holtfa van, ott élet is van

Egy magyar kutatás arra kereste a választ, miként lehet a gazdasági hasznosítás mellett is minél inkább megóvni az erdők élővilágát. A kutatásból többek között kiderült, hogy az erdei sokféleség szempontjából kulcsfontosságú tényezőt jelent a cserjeszint megléte és a holtfák jelenléte.

2021.10.13.

Legeltetéssel az inváziós növényfajok ellen

A folyók árterein számos tájidegen fásszárú faj alkot sűrű állományokat, és szorítja ki ezzel az őshonos fajokat. Egy hazai kutatás szerint a legeltetés hatékony védelmet jelenthet a gyalogakác és más inváziós fásszárúak ellen.

2021.09.21.

Harkályok nélkül nincs egészséges erdő

Hogy mennyire egészséges egy erdő, azt többek között a benne élő harkályok faj- és egyedszáma is jelzi. Ahol harkályok élnek, ott öreg és holt fák is vannak, s ha ők megfelelőnek találnak egy élőhelyet, annak számos más faj is örülhet.

2021.09.21.

Vadvirágos parcellák a Kiskunságban

A Kiskunságban tavaly indult kutatás arra keresi a választ, hogyan lehetne úgy visszaszorítani a mezőgazdaság vegyszerfüggését, hogy mindeközben a hozamok is megmaradjanak. A kísérlet tavaly indult, és az első vizsgálatok biztatóak, ráadásul a vadvirágos parcellák idén különösen gyönyörűek.

2021.06.28.

Különös kullancsot találtál?

Akkor jelezd a kullancsfigyelo.hu oldalon, mert lehet, hogy egy Hyalomma egyedről van szó. Ezek a fajok eredeti élőhelyeiken veszélyes kórokozókat terjesztenek, és már Európában is megjelentek. A kutatók a lakosság segítségét is kérik a faj elterjedésének feltérképezésében.

2021.05.18.

Sok a szúnyog, újra felzúgtak a repülők

Tavaly betiltották, a napokban viszont újra engedélyezték a légi úton történő kémiai szúnyogirtást. Míg a leginkább érintett települések polgármesterei külön kérték ezt, az Ökológiai Kutatóközpont szakemberi aggodalmuknak adtak hangot.

2020.08.06.

Mi is tehetünk azért, hogy ne legyen gyötrő a szúnyoghelyzet

A tavaszi szárazság után beköszöntő csapadékos, meleg, nyári időjárás igencsak kedvez a csípőszúnyogok fejlődésének. Ezzel nyilván nem mondtam újat, ezt az utóbbi hetekben mindenki a saját bőrén érzi. Ilyen körülmények között tömegesen szaporodnak a szúnyogok, nemcsak a hazai, de az újonnan megjelent idegenhonos fajok is.

2020.07.07.

A lakosság segítségét kérik a tigrisszúnyogok felmérésben

A Szúnyog-projekt keretében az Ökológiai Kutatóközpont szakemberei azt kérik a lakosságtól, hogy ha ázsiai tigrisszúnyogot észlelnek, készítsenek róla fényképet a kutatók számára, vagy küldjék el magát az állatot a helyszín megjelölésével. A lakossági észlelések nagy segítséget jelentenek a kutatásban.

2020.07.03.