Tudod, hogy miért áll Kéktúra-emlékmű ott, ahol nem is vezet a kéktúra?
Az Országos Kéktúra két végpontja az idők folyamán többször is változott, hol a fejlődés, hol a történelem változásai miatt.
Az Országos Kéktúra két végpontja az idők folyamán többször is változott, hol a fejlődés, hol a történelem változásai miatt.
A Borjúfő pompás teret engedő sziklaletöréséhez alig pár lépésnyi kitérőt kell csak tennünk az Országos Kéktúra Visegrádot és Pilisszentlászlót összekötő szakaszáról. Aki erre jár, ne hagyja ki ezt a megkapó látványt.
Az Országos Kéktúra nyomvonala nem állandó: rendszeresen előfordul, hogy gazdájának, a Magyar Természetjáró Szövetségnek módosítania kell rajta. A legfrissebb, zempléni példa apropóján bemutatjuk, hogy mi állhat egy változás hátterében, és milyen szempontok alapján, milyen folyamatot követve alakul ki az új nyomvonal.
A pazar fekvésű, szépen restaurált csókakői vár, az alatta elterülő réten felállított igényes szoborpark, a Vár-völgy meghitt, madárcsicsergős hangulata, a Vértes-fennsík szintben hullámzó, ligetes erdei, Kápolnapuszta megdöbbentő története, végül Gánt kedves kis utcái az Országos Kéktúra Csókakőtől Gántig kanyargó, alig 14 kilométeres szakaszát igazi élménytúrává varázsolják.
→ TovábbA Természetjáró kínálatából ezúttal olyan túrákat szedtünk össze, amelyeket végigjárva csodás őszi színekben gyönyörködhetünk.
Michel Thibeault több mint másfél hónapot töltött nálunk, hogy Írott-kőtől Hollóházáig teljesítse az Országos Kéktúrát. Élményeiről rendszeresen beszámolt a kéktúrázók online közösségének, ahol sokan követték az útját, és hasznos tanácsokkal is segítették. Most már újra otthon van, Kanadából mesélt nekünk magyarországi élményeiről.
1923. február 9-én született dr. Vizkelety László aranyjelvényes túravezető, aki egész életében a természetjárásért és a tájékozódási futásért tevékenykedett.
Ennél hangulatosabban nehezen lehet összefoglalni a kéktúrázás közben szerzett élményeket. Egy percnyi tömény kedvcsináló következik.
Az egyre szűkebb idősávban megjelenő téli időjárást kihasználva hazai hegységeink csúcsrégiójába kapaszkodunk a hóért, a jégcsapokért, a tiszta téli kilátásokért. Legmagasabb hegységeink 7-800 métert meghaladó bérceire hágunk, a Pilis-tetőre, az Írott-kőre, a Nagy-Hideg-hegyre és a Galya-tetőre, hogy utánajárjunk, maradt-e még tél kis hazánkban.
Soha még ennyien nem teljesítették a Magyar Természetjáró Szövetség kezelésében lévő három kéktúrát, mint tavaly: összesen 1320 túrázó kaphatta meg az ikonikus tűzzománc jelvényeket.
Eljött ez a nap is! 55 túranappal a hátunk mögött beértünk a porcelánok földjére, célba értünk!
→ TovábbBár több gömöri település vallja, hogy Mátyás király ott kapáltatta meg az urakat az ismert mesében, az bizonyos, hogy manapság szinte mindenkinek, a felelősen gondolkodó természetjáróknak meg pláne meg kell ismernie a Gömörszőlősön található Ökológiai Intézet előremutató munkáját.
A Magyar Természetjáró Szövetség rengeteg munkatársa mellett természetesen a Turista Magazin kollégái is vezettek túrát a Kéktúrázás Napján, de volt tematikus TM-túra is. Bemutatjuk, hogyan zajlott ez utóbbi.
Ezúttal az Országos Kéktúra Vágáshuta–Füzér közötti szakaszát jártuk be. Az esős idő nem kedvezett a természetjárásnak, mégis csodálatos, élménygazdag túrában volt részünk a Zemplénben.
→ TovábbAz OKT 70 után kellett egy kis pihenés a gyerekekkel, de nem akartunk túra nélkül maradni, így egy rövidebb szakaszt jártunk le a Gyöngyösi csárda és Keszthely között.
→ TovábbNábrádi Judit, a Potyautassal a Kéken blogunk szerzője, ezúttal gondolt egy nagyot és két családdal, összesen öt gyerekkel teljesítette az idei évre kiírt OKT70-et.
→ TovábbEgy hűvösebb nyári hétvégét sikerült kinézni két, egymástól földrajzilag viszonylag távol eső kéktúraszakasz teljesítésére.
→ TovábbAz OKT ezen szakaszán a szerény emberek hamar megkapják a Bükktől az első pofonjukat, szerénységem sem járt másképpen, hisz a Vár-forrás után pár lépéssel jött az első átszálló, amit aztán a csúcsig jó pár követett. A meredély nem egy szakaszán jelzéstő jelzésig vánszorogtam, és tartottam pihenőt. Úgyhogy ezzel a szakasszal csak óvatosan, jár a tisztelet a hegynek!
→ TovábbVasárnap délelőtt a kezdődő rekkenő melegben Szarvaskőn toporgunk a Bükk lábainál, hogy az elkövetkező három napban átszeljük Magyarország legnagyobb átlagmagasságú karszthegységét az OKT kék sávján. A mostani penzumunk nem a nagy távolságokról fog szólni, hisz a három nap alatt alig 40 km-et teszünk meg, a leghosszabb túránk is csak alig 21 km-es lesz. Viszont a rövidségért bőven kárpótol majd a szintemelkedés (cca. 1800 m) és a várhatóan életre szóló élmények ebben a csodavilágban.
→ TovábbAz Országos Kéktúra idén ünnepli 70. születésnapját, ezért felkerekedtünk, hogy három egymást követő napon bejárjuk a Lokomotív Turista Egyesület által kiírt „OKT 70” elnevezésű túramozgalom 70 km-es távját. Az első napon Makkoshotykáról indultunk, és Regéc váráig jutottunk. Szerelmesek lettünk a Zemplén csodavilágába.
→ Tovább