Nagyon ritka orchideafajunk új állományát fedezték fel
A méhbangó nevű orchideafajunk nemcsak ritka, de a szaporodása is különleges. Most egy új állományát fedezték fel a klímaváltozás egyik lehetséges nyertesének.
A méhbangó nevű orchideafajunk nemcsak ritka, de a szaporodása is különleges. Most egy új állományát fedezték fel a klímaváltozás egyik lehetséges nyertesének.
Országosan ritka, eddig csak három helyről ismert orchideafajt fedeztek fel Mórahalomnál.
Az agárkosbor mediterrán származású, közép-európai faj, leginkább az ország nyugati részén és középhegységeinkben fordul elő. Most, áprilisban kezdi ontani bíborszínű virágait.
Ami azért is nagy szó, mert ennek a kis termetű kosborfélének a különlegessége, hogy a többi orchideánkkal ellentétben nem tavasszal, hanem ősszel virágzik. Már ha virágzik, mert ha nem megfelelőek a viszonyok, akkor van, hogy még leveleket sem növeszt. A szeptemberi esőknek köszönhetően Szeged melletti állománya virágba borult.
Például a rákosi vipera is egy ernyőfaj, mert védelme többek között az orchideák megóvásához is hozzájárul.
Kifejlődéséhez a megfelelő gombafajra van szükség, ezért is meglepő, hogy most egy új területen fedezték fel.
Fokozottan védett szarvas bangók százai virítanak a II. kerület két telkén, ezért az ezekre a területekre tervezett szabadidőpark építését felfüggesztették.
Civilek összefogásának és több éves munkájuknak hála végre helyi védettséget kapott Csongrád egyik különlegesen értékes területe. Az orchideák mellett számos védett növény és állat, köztük gyurgyalagok élőhelye kerül így megóvásra.
Hazánk egyik leggyakrabban előforduló kosbora, a szépséges agárkosbor lett 2022-ben az Év Vadvirága, amely a szintén gyönyörű mocsári békaliliomot és a csillagőszirózsát utasította maga mögé. De hogy miért bolondos a győztesünk, azt máris eláruljuk.
Az Ugrai-rét mellett több ezer tő pompás kosbor és mintegy száz tő hússzínű ujjaskosbor virágzik, ez utóbbi faj a Dél-Tiszántúlon csak itt fordul elő.
Különlegesek, ritkák, és ez lehet a vesztük. De vajon mi a legnagyobb veszély, amely fenyegeti létét, és miért okoz gondot számára a fotósok kíváncsi jelenléte?
Szerényen bújik meg az országos hírű izsáki Kolon-tó árnyékában, annak részeként a Páhi-rétek csodavilága. E ritka szépségű természetközeli táj rejtett kincseit mutatja be a „Kolon-tavi orchideák tanösvény”. Hazánkban 25 faj fordul elő ezekből a csodás virágkölteményekből, amelyek közül 12 faj e védett területen is fellelhető, megcsodálható.
→ TovábbHa szereted az orchideákat és a színes vadvirágokat úgy általában, érdemes mostanában ellátogatnod a Kolon-tavi Orchideák tanösvényre.
Az áprilisi télies időjárás után a tavasz első meleg napsugaraira szinte kipattantak az orchideák. Országszerte nyílnak és virítanak e pompás virágok, és e hirtelen jött virágzás példányaiból összegyűjtöttünk nektek most egy csokorra való gyönyörű fotót galériánkban.
A most nyíló, védett orchideafajunk igazi kuriózum. Csalogató kinézete ellenére virágai nem termelnek nektárt, a poszméhek mégis beporozzák őket. Hogyhogy?
A növény teljes pompájában csak nyár elején látható, ugyanakkor egész évben felfedezhető – de nem olyan egyszerűen, mint gondolnánk.
Ezúttal egy tavaszt idéző videót mutatunk, amely ezen a kevéssé ismert, de annál izgalmasabb, Győr melletti helyszínen készült. Íme, a Gönyűi-homokvidék ékszerei.
Az őszi füzértekercs egy kistermetű kosborféle, és különlegessége, hogy a többi orchideánkkal ellentétben nem tavasszal, hanem ősszel virágzik. Már ha virágzik, mert ha nem megfelelőek a viszonyok, akkor van, hogy még leveleket sem növeszt.
A hazai orchideák egyik ritka és szép képviselőjének, a méhbangónak az előfordulása már korábban is ismert volt a Nyugat-Mecsekből. Ezek kisebb állományok voltak, az idei év azonban egy meglepő és örömteli felfedezést hozott.
Pár hete izgatott hívást kaptam az ifjú természetfotóstól, Koncz-Bisztricz Tamástól, hogy felfedezett egy eddig ismeretlen, hatalmas orchideaállományt, amelyet azóta a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság is felmért és elismert. Én pedig saját szememmel szerettem volna látni ezt a csodát, így elmentünk együtt a helyszínre. Nem csalódtam.