
Találd meg a hozzád közeli szentélyerdőket!
A WWF Magyarország térképre rakta hazánk legkülönlegesebb, idős fákból álló természetes működésű erdőmaradványait.
A WWF Magyarország térképre rakta hazánk legkülönlegesebb, idős fákból álló természetes működésű erdőmaradványait.
A Pilisi Parkerdő Zrt. országosan új kezdeményezése keretében erdészek vezetésével járhatunk be egy-egy erdőrészt és ismerhetjük meg az ott zajló munkát. Az „Erdész szemmel” című túrasorozat hatodik rendezvényén Tóth Kristóf, a Szentendrei Erdészet vezetője segített nekünk megérteni, hogyan is néz ki az örökerdő-gazdálkodás a gyakorlatban.
Egyaránt nehéz leírni, illetve jól lefotózni a látványt: a hatalmas, korhadó fatörzseken magoncok sokasága törekedik a fény felé, a változatos összetételű erdő pedig leginkább egy ligetre hasonlít.
Fokozódó aszályos időszakok, jégtörések, szélviharok, semmiből felbukkanó, hatalmas pusztítást véghez vivő parányi kártevők. A hazai erdők számára már a jelen is épp elég kihívást tartogat, de vajon mi vár rájuk a jövőben?
A gazdálkodók bevételt szeretnének, a kirándulók kikapcsolódni, az erdő gombái, növényei és állatai pedig csak zavartalanul élni. Mindenki mást vár az erdőtől, de vajon lehetséges az, hogy egy erdő egyszerre minden igényt kielégítsen?
Az Erdők Világnapja alkalmából bemutatjuk, mitől igazán különlegesek a Normafa környéki erdők. Remélve egyúttal, hogy ezzel hozzájárulunk ahhoz is, hogy minél többen természetjáróként járjanak a Normafán.
Közel hét évtized kellett ahhoz, hogy a telepített bükkösből érintetlennek látszó, fajokban gazdag őserdő váljon.
Ha megkérdeznénk, tíz emberből kilenc biztos azt válaszolná, hogy a hazai erdők fogyatkoznak. Ehhez képest a számok ennek épp az ellenkezőjét mutatják; az első világháborút lezáró békék óta közel duplájára nőtt az erdővel borított területek nagysága Magyarországon.
A Pilisi Parkerdő Zrt. kíméletes fakitermelési módszerekről tartott szakmai bemutatót a Mexikó-pusztai örökerdő kísérleti területen, ahol az alpintecnikát is sikeresen alkalmazták. Az eseményről látványos videó is készült.
A szélsőséges tavaszi időjárás, a havazás és a fagy főként a fiatalabb erdőkben okozott károkat, és az erdei infrastruktúrát rongálta meg. A Pilisi Parkerdő Zrt. szakemberei lokális megoldásokkal készülnek.
Vajon mi a közös egy fekete harkályban és egy hátizsákos túrázóban? Látszólag semmi, de talán az mégis, hogy mindketten sokkal jobban érzik magukat egy természetközeli erdőben. Hogy mitől lesz egy erdő természetközeli? Ennek jártunk utána a Nagy-Hárs-hegyen.
A Pilisi Parkerdő Zrt. területén fokozatosan állnak át az örökerdő-gazdálkodásra. A jövő évtől a Pilismaróti Erdészet 3600 hektárnyi területe kerül sorra.
Hogy lesz valakiből kilométer- és turistaereklye-gyűjtögető?
A füzéri vár fehér falai már a távolból virítanak a csupasz kőoszloprengeteg tetején.