A parlagi sasok ebédje – Videó
Vajon hogy zajlik egy idilli ebéd a parlagi sasoknál? Kiderül a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Dél-Hevesi Tájegységén készült videóból.
Vajon hogy zajlik egy idilli ebéd a parlagi sasoknál? Kiderül a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Dél-Hevesi Tájegységén készült videóból.
Három éve ornitológiai világrekord született, most ismét kirepült négy parlagisas-fióka egy cserebökényi fészekből.
A Körös-Maros Nemzeti Park szakemberi meglepődve vették észre, hogy egy parlagisas-pár egy egerészölyv-fiókát is nevel a sajátjai mellett. Az eset azért is hihetetlen, mert tavaly ugyanez a saspár már felnevelt egy egerészölyvet. A csöppség valószínűleg most is zsákmányként kerülhetett a fészekbe, de óriási szerencséje volt.
Szokatlan helyen, egy lakott tanya mellett neveli egy parlagisas-pár három fiókáját. Az amúgy zavarásra érzékeny fajhoz tartozó szülőpár bátor kísérlete kétséges volt, de úgy tűnik, őket ezúttal nem zavarja az ember közelsége.
Korábban már sejtették, hogy egy parlagisaspár költ a hullámtérben, de most a fészket is sikerült beazonosítani.
A sasszinkronnak nevezett számláláson a Kárpát-medence szinte valamennyi jelentős sas- és sólyomtelelőhelyét felmérték a magyar, horvát, szlovák, szlovén, cseh, szerb és román madártani szakemberek, így a lehető legpontosabb képet kaphatjuk az itt tartózkodó ragadozómadár-fajokról és ezek egyedszámáról.
Az egerészölyv-fióka valószínűleg táplálékként kerülhetett a fészekbe, de aztán enni kért – és kapott is.
Ha valami igazán szépet szeretnél látni ma, akkor erre a videóra mindenképp szánj pár percet!
Európa egyik legnagyobb termetű sasfajának elnevezése minden országban kötődik királyi, eleganciát sugárzó, de egyben harcias megjelenéséhez. De mit is kell tudni erről a fenséges fajról, amely kis híján eltűnt nálunk a múlt század első felében?
Meglepő fordulatot hozott egy mezei nyúl és egy parlagi sas találkozása. A ragadozó madarat ezúttal egy rettenthetetlen nyúllal hozta össze a sors.
A napokban megszületett az ornitológiai világrekord, bizonyítottan kirepült a 4 parlagisas-fióka a fészekből.
A solti sasfészket a vihar verte le a fáról, a fióka pedig eltűnt. Végül Samu, a méreg- és tetemkereső kutya segítségével menekült meg.
Az éves ellenőrzés során az egyik fészekben a szakemberek négy élő és egészséges fiókát találtak, amelyre nem volt eddig példa hazánkban, és négy sasfióka kirepülését még sehol a világon nem bizonyították.
Európa nagy részén a mezei hörcsög mára visszaszorult, ennek jelei nálunk is érzékelhetők, ezért is lett 2008-ban a faj védett. Minderről persze egészen mást gondol az, akinek földjén vagy kiskertjében falánk hörcsögök tizedelik a termést.
Novemberben találták a súlyosan sérült parlagi sast az osztrák Wallernben, a határ mellett. Már szakértői vélemény is alátámasztja, hogy bűncselekmény történt.
Idén is számba vették a Kárpát-medencében tartózkodó ragadozó madarakat, most derültek ki az eredmények.
Ha Magyarországon bajba jutott parlagi sasokról van szó, több szervezet vagy éppen nemzeti park közös összefogással szokott segíteni. Az utóbbi időben két példányt mentettek meg, az egyiket már szabadon is engedték.
Kurszánnak nagy szerencséje volt: még fiatal madárként mentették ki egy kútból 2017-ben. A harmadik születésnapjáig, azaz mostanáig végre sikeresen felnevelt egy fiókát.
A Körös-Maros Nemzeti Park részterületén kilenc parlagisas-fióka kapott jelölőgyűrűt.
Különös látvány fogadta a napokban a parlagisas-fiókák felmérését végző szakembereket, ugyanis az egyik fészekben két sasfióka mellett egy egerészölyvet is találtak. Vajon hogy került oda és mit keres ott?