Random túraajánlónk következik
Pihen a természet, így január közepén a fű se nő, de a szabad levegő most is vár titeket! A Természetjáró heti túraajánlójának ezúttal nincsen tematikája.
Pihen a természet, így január közepén a fű se nő, de a szabad levegő most is vár titeket! A Természetjáró heti túraajánlójának ezúttal nincsen tematikája.
Az ország központjában emelkedő hegyvidékek dúskálnak az épített pihenőhelyekben, köztük pedig szép számmal találunk olyanokat, amelyek tökéletesen alkalmasak bivakolásra is. A Börzsöny északi völgyeinek elhagyatott pihenőhelyeitől a Prédikálószék magaslati csillaglesén át a Pilis gerendakunyhójáig válogattuk össze azokat a helyszíneket, ahová a budapestiek akár egy péntek estére is kiugorhatnak éjszakázni.
Olyan látványos túrahelyszíneket válogattunk össze, melyek évszaktól függetlenül is élményt, felfedezést és kikapcsolódást adnak.
Ha érdekel a természetvédelem és szívesen beszélgetsz hozzád hasonló emberekkel; ha nemcsak szereted, de tennél is valamit a természetért, akkor október 4. és 6. között legyél te is látogatószámláló. Az önkéntesek számára biztosítják a szállást, ráadásul érdekes előadásokat is hallhatsz, finomakat ehetsz, és lesz meglepetés program is.
Az erdős hegyi tájak látványvilágába harmonikusan illeszkedő, szűk ösvények panorámáikkal és olykor sziklákat kerülgető, izgalmas vonalvezetésükkel nemcsak látnivalókat összekötő útszakaszokként, hanem teljes értékű kirándulócélpontokként is megállják a helyüket. Kétrészes válogatásunk második listáján újabb látványos hegyi ösvényeket gyűjtöttünk össze.
Piliscsaba vonzáskörzetében könnyű, de annál változatosabb körtúrát tehetünk, érintve a kilátásokban gazdag Zajnát-hegyeket és a Jenga-kilátót.
→ TovábbÖsszeszedtünk öt olyan jelzett turistaúton elérhető, szabadon látogatható, ugyanakkor fokozottan vagy megkülönböztetetten védett hazai barlangot, amelyek több szempontból is figyelemre méltók, sőt kihagyhatatlanok a természetjárók számára.
A tanösvény szó hallatán a legtöbben kisgyerekes családi programra gondolnak, holott az ilyen tematikus ösvények sok esetben a felnőtteknek is izgalmas túraélményt tartogatnak. Válogatáscsokrunkba a Bakonytól a Bükkig szerepelnek tanösvénytippek, melyek múltat feltáró sziklákat, színpompás növényritkaságokat, csodás panorámákat, és még egy piramist is bemutatnak.
Ajánlónkban a táj kiemelkedő pontján álló, fura „betonspagettiket” fedezzük fel. Túratippjeinkkel kívülről-belülről és persze felülről is megismerhetitek őket.
Ha már unjuk a Pilis-tetőt, de könnyű elérhetősége miatt mégis erre esne a választásunk, ne a Két-bükkfa-nyereg felől, hanem Pilisszántó felől közelítsük meg. A déli lejtő látványos kilátópontjait tartalmas túrává fűzhetjük fel.
→ TovábbEzúttal arra vállalkozunk, hogy olyan Budapest környéki túrákat mutassunk be a Természetjáró kínálatából, amelyek a „kihagyhatatlan látnivalókat” nem a szokványos irányokból érik el, és kevésbé ismert látnivalókkal is ötvözik.
A Pilis és a Visegrádi-hegység kolostorromjai külön-külön is megérnek egy kirándulást, mi azonban most egy jelvényszerző túramozgalom keretében egy túrára fűztük fel a négy ismert kolostorromot.
Március a barlangok hónapja, így ebben a túraajánlóban olyan útvonalakat mutatunk nektek, amiket össze tudtok kötni legalább egy, vagy akár több élményteli barlanglátogatással.
Bár nem mentem fel a Pilis-tetőre, túrám középpontjában mégis a Pilis legmagasabb hegye állt, csak egy kicsit más szemszögből, ezúttal ugyanis megkerültem azt. S ha szép kilátásokból most kevesebb is jutott, érdekes látnivalóból annál több akad ezen a 18 km-es körtúrán.
Márciusban kezdődik a Barlangok Hónapja. Ez alkalomból olyan barlangokat gyűjtöttünk össze, amelyeket biztonsággal meglátogathatunk, akkor is, ha nem bányászlámpa volt a jelünk az oviban.
Érdekes kilátókból hazánkban igazán nincs hiány. Van olyan, ami mindössze 40 cm magas, és olyan is, ami söréttoronynak, buszmegállónak, vagy éppen olajfúró toronynak épült. A Természetjáró válogatásában olyan izgalmas formavilágú tornyokat mutatunk, amelyekhez látványos túraútvonal is társul.
A Pilis-tető tele van építményekkel: kilátó, katonai bázis romja, és most már bivakház is található rajta. Közülük a két legnagyobb biztosan sokáig velünk marad még, a legkisebb, a menedékház jövője viszont kérdéses. Megnéztük a pilisi „Alpin cabint", ami engedély nélkül épült egy erősen beépített, mégis fokozottan védett területen, és most viták kereszttüzében áll.
Egybeforrott hegységeink változatos természeti látnivalóit mutatja be ez a piros jelzésű út, ami a budai hegyektől indulva a Dunakanyar érintésével tárja elénk hazánk egyik legszebb vidékét. A teljes útvonalat bemutató túraajánlónk második részében megismerhetünk egy vadregényes völgyszorost, bejárjuk a táj belső, csendesebb részeit, továbbá pompás sziklatájban és panorámákban gyönyörködhetünk.
→ TovábbE két, egybeforrott hegységünk élményeit akár egy piros jelzést követő túratematikába is belefoglalhatjuk, ami a budai hegyek északi lábától indulva a pilisi rögtáj változatos erdeivel, a vulkánból született visegrádi hegyek Dunakanyarra nyíló panorámájával, majd ismét a pompás pilisi sziklák madártávlatot engedő látványával tér vissza a főváros határába.
→ TovábbA Covid óta többen kirándulnak, mint valaha, a havazás pedig még több embert csal ki a természetbe. A Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság arra buzdítja az embereket, hogy használják a közösségi közlekedést.