![](/media/thumbs/fe/mp/al/fempallokkal-vedenek-egy-ritka-novenyt-a-pilis-teton-58b044cd-9980584.jpg)
Fémpallókkal védenek egy ritka növényt a Pilis-tetőn
A Pilis-tetőn évtizedek óta konfliktus van a siklóernyősök és a természetvédők között. Egy most induló fejlesztéstől azt remélik, végre megoldóik az ügy.
A Pilis-tetőn évtizedek óta konfliktus van a siklóernyősök és a természetvédők között. Egy most induló fejlesztéstől azt remélik, végre megoldóik az ügy.
Ahogy minden évben, idén is megmutatjuk nektek a tíz legolvasottabb cikkünket. Ezúttal egyebek mellett a visszatérő gyilkos csomorika, a sátoraljaújhelyi függőhíd, a pilisi bivakkunyhó, a legfurább nevű településrész és egy megingathatatlan gólyaszerelem voltak a legfelkapottabb témáink.
Ha már unjuk a Pilis-tetőt, de könnyű elérhetősége miatt mégis erre esne a választásunk, ne a Két-bükkfa-nyereg felől, hanem Pilisszántó felől közelítsük meg. A déli lejtő látványos kilátópontjait tartalmas túrává fűzhetjük fel.
→ TovábbBár nem mentem fel a Pilis-tetőre, túrám középpontjában mégis a Pilis legmagasabb hegye állt, csak egy kicsit más szemszögből, ezúttal ugyanis megkerültem azt. S ha szép kilátásokból most kevesebb is jutott, érdekes látnivalóból annál több akad ezen a 18 km-es körtúrán.
A múlt héten írtunk a pilis-tetői bivakházról, amelyet ismeretlenek engedély nélkül építettek védett területen, de a túrázók gyorsan birtokba vették. Most a terület természetvédelmi kezelője, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság magyarázta el, mi a baj a házzal.
A Pilis-tető tele van építményekkel: kilátó, katonai bázis romja, és most már bivakház is található rajta. Közülük a két legnagyobb biztosan sokáig velünk marad még, a legkisebb, a menedékház jövője viszont kérdéses. Megnéztük a pilisi „Alpin cabint", ami engedély nélkül épült egy erősen beépített, mégis fokozottan védett területen, és most viták kereszttüzében áll.
Ez a pálos szerzetesek által életre hívott túraútvonal többről szól a természetjárás puszta öröménél. Kísérő gondolataival a természethez és önmagunkhoz is közelebb kerülhetünk, miközben a Pilis felejthetetlen díszletében járunk.
Az elmúlt napokban – ha csak pár napra is – de a főváros környéki hegyekben is kifehéredett a táj. Fotós kollégáink is ellátogattak néhány helyszínre. Havas képeslapok Dobogókőtől a Pilis-tetőig.
Természetes és épített kilátópontok, változatos erdőségek és a Pilis ragyogó sziklaszirtjei. Mindez benne van a hét útvonalból álló jelvényszerző túrasorozat utolsó szakaszában.
Eddig így csak madarak láthatták a Pilis-tetőn álló Boldog Özséb-kilátót.
A hidegháború nyomait a Pilis-térképeken manapság Egykori honvédségi terület néven, a terepen pedig gazdátlan romok formájában találjuk meg. Hogy mik voltak ezek a helyek? A hajdanán szigorúan őrzött pilis-tetői harcálláspont titkairól és mindennapjairól Hibácskó Ferenc, nyugállományú alezredes mesél, aki maga is itt szolgált parancsnoki beosztásban.
Bátran tervezhetsz túrát a Pilisi Parkerdőbe a tavasziasnak ígérkező hétvégére, az erdőgazdaság munkatársai már megtisztították a terepet. A Rám-szakadék viszont továbbra is le van zárva.
Nézd meg a kilátónál készült panorámaképünket, videónkat, képeinket, és mássz fel a Pilis-tetőre, mert csúcs kilátás vár a 756 méter magas hegyen, a 2014-ben átadott kilátóról.
A Pilis csúcsán álló geodéziai torony kilátóvá való átépítése után visszahelyezték az időjárási adatokat mérő berendezéseket, majd a PilisMeteor Rádiós Klub október elején lecserélte a két korábbi webkamerát 3 megapixeles készülékekre, illetve üzembe állította azokat. A kiépítés során egy harmadik webkamerát is felszereltek, amely a Boldog Özséb-kilátó környékét mutatja.
A Pilis-tetőn a geodéziai torony köré épített kilátóval bárki számára elérhetővé vált a csodálatos panoráma a Dunántúli-hegység legmagasabb pontjáról.
Átadták a Boldog Özséb Kilátót a Pilis-tetőn. A borovi fenyőfából készült faszerkezet rozsdamentes acélgerendákkal csatlakozik a geodéziai toronyhoz és tágas lépcsősoron mehetünk fel a 17,25 méteren található kilátószintre.
Az erdélyi Kárpátok könnyen elérhető "sűrítménye" a Pádis-fennsík.
Hallottál már a déli határ mellett húzódó magyar Maginot-vonalról?
Szigetvárat nem csak egyszer ostromolták meg, de csak egyszer sikerült bevenni.