
Mi az az ökörnyál?
Azt sejtjük, hogy semmi köze az ökrökhöz, de miből lehet valójában?
Azt sejtjük, hogy semmi köze az ökrökhöz, de miből lehet valójában?
Az alábbi összeállításunk szereplőivel már sokan találkozhattak az ingatlanjaikban, míg azok, akik most látnak ilyen lényeket először, biztosak lehetnek abban, hogy közülük valamelyik most is ott tanyázik a lakásukban, és csak idő kérdése a nagy találkozás.
Egészen elképesztő látvány a kicsinyeit hordozó rétifarkaspók-mama, de a faj nemcsak emiatt érdekes. Mint a többi farkaspók, ez is rendkívül ügyes ragadozó, és a pókok többségével ellentétben remekül lát, így nem sző hálót, hanem egyszerűen elragadja az áldozatát.
Kertvárosi övezetben, vidéken, gyakorlatilag bármelyik háztartásban felbukkanhat ez a meleg helyeket kereső behemót.
A darázspókok jellegzetes mintázatukról könnyen felismerhetők. Leggyakrabban augusztusban és szeptemberben találkozhatunk velük. Ha nyitott szemmel járunk, a fűben szőtt különleges hálójukat könnyű felfedezni.
A tavaly indult citizen science programban több ezer fotót küldött be a lakosság. A magas fajszám még a szakértőket is meglepte.
A szongáriai cselőpók nőstényeinek testmérete 4-4,5 cm, de ha a kinyújtott lábakat is beleszámítjuk, méretük akár a 10 centit is meghaladhatja. Párkeresési időszakuk október közepéig tart, ilyenkor a hímek gyakrabban kerülnek szem elé.
A Pók-Háló névre keresztelt kutatásban most te is részt vehetsz a saját kertedet körbejárva május és november között.
Tavasszal különös lyukak jelentek meg a kertünkben. Néhány nagyobb, függőleges üreg és néhány kisebb, amelyben ferde járat vezet a föld alá. Mindkettőben ízeltlábúak laknak.
Hazánk pókfaunájának e látványos képviselőjével elsősorban barlangokban találkozhatunk, esetenként azonban sötét pincékben vagy bányajáratokban is szemünk elé kerülhet. Az elmúlt években számos publikáció jelent meg erről az Európa-szerte elterjedt ízeltlábúról, amely leginkább felszíni életmódú rokonaiétól eltérő viselkedésével keltette fel a kutatók figyelmét.
A bikapókoknak nemcsak a külseje különleges, de a viselkedése is. Nevüket például onnan kapták, hogy hímjeik veszély esetén bikára emlékeztető támadó pozíciót vesznek fel, leszegik fejüket, potrohukat magasra emelik, és így próbálnak félelmetesnek tűnni.
Általában a pókoknak nincs túl jó megítélésük. Kinézetük és a marásuktól való félelem miatt sokan irtóznak tőlük, pedig a hazai fajok jóformán ártalmatlanok, hasznukról pedig kevés szó esik.
Valószínűleg késő ősszel az erdőt járva te is belegabalyodtál már lebegő ökörnyálba, aminek a végén egy pók landolt a ruhádon. A jelenségnek semmi köze nincs az ökörhöz. Valójában egy érdekes utazási forma, melynek segítségével a pókok új vadászterületekre indulnak.
A Heves megyei településen az elmúlt időszakban nagy számban jelentek meg nagyméterű farkaspókok. Félni nem kell tőlük, a védett pókfajok épp a párkeresés időszakában járnak, ezért lehet most őket gyakrabban látni.
A szongáriai cselőpókok nyár derekán indulnak párkereső portyákra, amikor a hímek a talajba fúrt járatokban megbújó nőstényeket keresik fel párzás reményében. Például a kardoskúti Fehér-tó kiszáradt medrében, ahol népes állományuk él.
Az enyhébb időnek köszönhetően október végén még aktívan vadásztak, de most már tárnájukat mélyítik, és a téli hibernációra készülődnek. Tudod, kik ők?
Például a Kiskunságban sokfelé, többek között a Péteri-tónál, de még a környező kertekben is felbukkanhat. Most van ugyanis a szongáriai cselőpókok párkeresési időszaka.
A Magyar Asztrofotósok Egyesülete minden hónapban megválasztja a legszebbnek ítélt hazai asztrofotót, ezúttal azonban nem egy gyönyörű égi objektum vagy jelenség, hanem egy pók vitte el a showt. De a látszat ellenére ezt a képet sem volt könnyű elkészíteni, a cikkből kiderül, miért.
Mit rejt az a fura fehér szövedék a fűben? A helyedben nem bolygatnánk.
Ősszel lehet látni a legtöbb szongáriai cselőpókot a Körös-Maros Nemzeti Park szikes pusztáin.
Hogy lesz valakiből kilométer- és turistaereklye-gyűjtögető?
A füzéri vár fehér falai már a távolból virítanak a csupasz kőoszloprengeteg tetején.